Jump to content



τρομακτικά παράσιτα σε σύστημα 2.1


Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά .

έχω ένα ντακ. από αυτό βγαίνουν δύο rca καλώδια . πηγαίνουν σε ένα μεταλλικό volume controller  (inano ) .από εκεί συνεχίζουν τα rca μπαίνουν σε ένα sub woofer krk 10s .μετά απο αυτό καταλήγουν στα ηχεία .

 

η συνδεσμολογία μέσω του sub έχει ένα χαρακτηριστικό . όταν είναι κλειστό το σαμπ δεν πάει όλη η δύναμη στα ηχεία . όταν είναι ανοικτό τα σαμπ πάει όλη η δύναμη στα ηχεία . επίσης στο σαμπ έχω ένα footswitch για να απομονώνω και να ενεργοποιώ το σαμπ όποτε το θέλω .

 

κάποιες φορές όταν ανοίγω το σαμπ για να έχω 100/100 δύναμη έχω πολύ δυνατά παράσιτα . όταν είναι μόνο τα ηχεία υπάρχουν παράσιτα αλλά σε μικρότερο βαθμό .

 

μου προτείνανε δύο είδη παθητικών φίλτρων τα οποία αγόρασα και τα δύο . ένα φίλτρο ρεύματος και ένα φίλτρο rca .

όταν έβαλα το φίλτρο ρεύματος δεν παρατήρησα διαφορά .

όταν έβαλα το φίλτρο sta rca το πρόβλημα έγινε χειρότερο . και πιο δυνατά και πιο έντονα παράσιτα .

 

από τον νάκα μου προτείνανε κάτι απλό( σε σχέση με τις πιο σύνθετες λύσεις ή την επίσκεψη τεχνικού ) . να γυρίσω την πρίζα τροφοδοσίας του σαμπ ανάποδα.για λίγες μέρες έπιασε .τώρα επανήλθαν .  μου είπε ένα φυσικό φαινόμενο που συμβαίνει αλλά τώρα το ξέχασα.

μου είπε βέβαια ότι μπορεί να έχει βλάβη το σαμπ .

 

πείραξα - κούνησα λίγο το volume controller (κάποιες φορές γίνονται λιγότερα τα παράσιτα ) και όταν κούνησα την μία έξοδο τα παράσιτα έγιναν και πιο δυνατά και πιο έντονα . το περίεργο είναι όταν έχω κλειστό το ντακ που τροφοδοτεί το σύστημα με ήχο είτε το  έχω στο τέρμα το volume controller είτε στο μίνιμουμ τα παράσιτα παραμένουν ανεξάρτητα από την ένταση του ήχου. μάλιστα  όταν όταν το πάω στο μέγιστο νομίζω ότι τα παράσιτα γίνονται λιγότερα και πιο αδύνατα .

 

 

 

έχει κανείς καμιά ιδέα ????? υποψιάζομαι το μεταλλικό volume controller ή  το sub . πολλές φορές όταν κουνάω το volume controller γίνονται πολύ λιγότερα τα παράσιτα .

 

είναι κάτι χαλασμένο ??? το σαμπ???? ή το μεταλικό controller γινεται κεραία και μαζεύει συχνότητες ????

δεν γίνεται πάντα βέβαια .

ευχαριστώ . 

Link to comment
Share on other sites

όταν  είναι το ντακ κλειστό υπάρχουν παλι παρασιτα . το ίδιο σε ένταση . όταν ακούω από τα ακουστικά στο ντακ δεν έχω καθόλου παράσιτα .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

1. Δοκίμασε χωρίς το volume controller.

2. Δοκίμασε με XLR (balanced) Καλώδια από το DAC (αν έχεις, μην αγοράσεις)

3. Μπορείς να δανειστείς από πουθενά (μην αγοράσεις) δυο d.i box???

 

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

το τρίτο δεν ξέρω τι είναι . θα προσπαθήσω χωρίς το volume controller .

 

ξέχασα να σας πω ότι καποιες φορές νιώθω κάτι σαν ρεύμα στο volume controller  ή στα καλώδια όχι του ρεύματος φυσικά. αλλά του σήματος του ήχου .

edit : δοκίμασα απευθείας ντακ με σαμπ αναμμένο  και ηχεία . έχει πάλι παράσιτα στο 1,5 /5 της έντασης και της συχνότητας αλλά υπάρχουν και πρέπει να πάω πιο κοντά στο ηχείο για να τα ακούσω(10 εκατοστά ) .

θα δοκιμάσω και απευθείας ντακ με ηχείο με rca και θα γράψω πως είναι .

 

edit 2 : δοκίμασα απευθείας ντακ και ηχείο χωρίς τίποτα ανάμεσα . τώρα έχει πιο δυνατά παράσιτα 2,5/5 του προηγούμενου αλλά είναι σαν τα χιόνια της τηλεόρασης . ο βόμβος και αυτό το έντονο έχει εξαφανιστεί . θα δοκιμάσω και με xlr και θα σας πω.

 

edit 3 : δοκίμασα να συνδέσω απευθείας το ντακ με τα ηχεία μέσω του φίλτρου rca για τον ήχο που αγόρασα . ευτυχώς ήμουν επιφυλακή και έκλεισα το ηχείο αμέσως . μόλις το άναψα( ξέχασα να χαμηλώσω την ένταση του μόνιτορ ηχείου ) τα παράσιτα έγιναν 7/5 του αρχικού σε ένταση και σε συχνότητα με βόμβο . μόλις το έβαλα το πρόβλημα έγινε χειρότερο . το ίδιο φίλτρο στο μέσα υπολογιστή που το δοκίμασα μου τα εξαφάνισε εντελώς τα παράσιτα . (δουλεύει καλά δηλαδή ) .

 

δοκίμασα τελικά  και με xlr απευθείας ντακ με ηχεία . τα παράσιτα έγιναν 1/5 του αρχικού ,πρέπει να πάω κοντά να τα ακούσω . αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι κυρίαρχο στοιχείο είναι τα παράσιτα χιονιού αλλά στο ένα ηχείο κυριαρχεί λίγο περισσότερο ο βόμβος ,ένα ζζζζ ενώ στο άλλο τα παράσιτα χιονιού. επίσης με το xlr μου ακούγεται χειρότερα και πιο αδύναμα σε σχέση με το rca . αλλά νομίζω ότι χαμήλωσα πιο πολύ το ντακ για να μην τιναχτεί τίποτα στην αλλαγή του καλωδίου .  

μπορεί να έχω και διαρροή από το τροφοδοτικό ή το κουτί του πισι που είναι λίγο παλιό .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Επειδή λες ότι δοκίμασες με xlr..

Το dac σου έχει balanced εξόδους ; Ή απλά πήρες καλώδια RCA to xlr ?

1.Δοκίμασε για πηγή κάτι αλλο πχ κινητό - dac - ηχεία. Με το pc εκτός.

2. Δοκίμασε να πάρεις τροφοδοσία για το setup απο άλλη πρίζα του σπιτιού.

όταν είναι το ντακ κλειστό υπάρχουν παλι παρασιτα . το ίδιο σε ένταση . όταν ακούω από τα ακουστικά στο ντακ δεν έχω καθόλου παράσιτα .

Τα ηχεία έχουν ενίσχυση, τα ακουστικά όχι. Αν ειναι usb powered το dac μπορεί να ενισχύει / συμμετέχει στο πρόβλημα. Με ένα self powered usb hub θα μπορούσε να μειωθεί ο θόρυβος.

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή λες ότι δοκίμασες με xlr..

Το dac σου έχει balanced εξόδους ; Ή απλά πήρες καλώδια RCA to xlr ?

1.Δοκίμασε για πηγή κάτι αλλο πχ κινητό - dac - ηχεία. Με το pc εκτός.

2. Δοκίμασε να πάρεις τροφοδοσία για το setup απο άλλη πρίζα του σπιτιού.

Τα ηχεία έχουν ενίσχυση, τα ακουστικά όχι. Αν ειναι usb powered το dac μπορεί να ενισχύει / συμμετέχει στο πρόβλημα. Με ένα self powered usb hub θα μπορούσε να μειωθεί ο θόρυβος.

το ντακ έχει ανεξάρτητη πρίζα ρεύματος . δεν είναι usb powered

μου είπαν και στο νάκα να δοκιμάσω και μια αναλογική πηγή και να την βάλω στο sub .

. κοίτα εδώ για τις εξόδους :

post-44129-0-10984800-1431867242_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει balanced σημα απο rca σε xlr/trs.

Για αυτό τον ρώτησα. 

 

το ντακ έχει ανεξάρτητη πρίζα ρεύματος . δεν είναι usb powered

μου είπαν και στο νάκα να δοκιμάσω και μια αναλογική πηγή και να την βάλω στο sub .

. κοίτα εδώ για τις εξόδους :

αλλά από ότι βλέπω έχει το dacmagic με  balanced outputs.

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν εάν κατάλαβα την απορία σου να βάλω αναλογική πηγή γιατί η ψηφιακή επικοινωνία με το πι σι μπορεί να είναι η αιτία των παρασίτων . εάν τη βάλω στο σαμπ και παίζει χωρίς παράσιτα κάτι φταίει με την πηγή . εάν έχει πάλι παράσιτα τότε μάλλον φταίει το σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

παίδες κάτι ακόμα . γνωρίζετε εάν στο συγκεκριμένο σαμπ ή και γενικά στις συνδεσμολογίες με σαμπ 2.1 το σαμπ ενισχύει το σήμα πριν τα ηχεία ?? εάν είναι κάτι σαν προενισχυτής ???

γιατι τώρα που το ακούω χωρίς το σαμπ νομίζω ότι είναι πιο αδύναμο σε σχέση με πριν .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.