Jump to content


Τροφοδοτικό συσκευων


Recommended Posts

Ψαχνω κατι σα τροφοδοτικο που να ρυθμιζεις V/A στην εξοδο, και με το αντιστοιχο βυσμα να δινεις ρευμα σε συσκευες. Εξωτερικους δισκους, φορτιση κινητων, ταμπλετ, λαπτοπ, και οτιδηποτε μπορει να φανταστει καποιος

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Διόρθωση τίτλου θέματος.
Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν εργαστηριακο ρυθμιζομενο τροφοδοτικο παγκου 0-3A 0-30V .

καθε φορα μπορεις να εχεις 1συσκευη πανω του, και στην αλλαγη πρεπει να το ξαναρυθμιζεις. Εγω δεν θα το συνιστουσα. Με μαθηματικη ακριβεια μια μερα θα ξεχαστεις και θα καψεις κατι...

Link to comment
Share on other sites

Το ευρος V/A που ειπε το παιδι ειναι σωστο. Αλλα θελω να εχει τουλαχιστον 3 εξοδους, ωστε καθε εξοδος να δινει σε συγκεκριμενη συσευη, ωστε να μην αλλαζουν οι τιμες καθε φορεα και καψω κατι, αλλα και για να λειτουργω διαφορετικες συσκευες την ιδια στιγμη. Δε το θελω να τεσταρω συσκευες και να πειραματιστω, απλα επειδη λειτουργω πολλες μικροσυσκευες, δε μου φτανει που γεμιζω καλωδια, εχω και τα τουβλα τους να κρεμονται αριστερα και δεξια. Οποτε για οικονομια και ανεση χωρου, κοιταω αυτο το τροφοδοτικο, ωστε να εχω μια κεντρικη μοναδα να δινει ενεργεια στη καθε συσκευη

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Το ευρος V/A που ειπε το παιδι ειναι σωστο. Αλλα θελω να εχει τουλαχιστον 3 εξοδους, ωστε καθε εξοδος να δινει σε συγκεκριμενη συσευη, ωστε να μην αλλαζουν οι τιμες καθε φορεα και καψω κατι, αλλα και για να λειτουργω διαφορετικες συσκευες την ιδια στιγμη. Δε το θελω να τεσταρω συσκευες και να πειραματιστω, απλα επειδη λειτουργω πολλες μικροσυσκευες, δε μου φτανει που γεμιζω καλωδια, εχω και τα τουβλα τους να κρεμονται αριστερα και δεξια. Οποτε για οικονομια και ανεση χωρου, κοιταω αυτο το τροφοδοτικο, ωστε να εχω μια κεντρικη μοναδα να δινει ενεργεια στη καθε συσκευη

http://m.banggood.com/DC-LED-Digital-Controlled-Step-Down-Driver-Power-Module-p-910096.html

Δεν έχει 3 εξόδους, αλλά κάνει παπάδες για το μέγεθος και την τιμή του...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ασχετος με αυτα πως μπορω να το χρησιμοποιησω αυτο που εδειξες. Αλλα το θεμα ειναι αν ειναι να παρω πολα τετοια ποιο το νοημα, παραμενω και μετο το μετασχηματιστη της συσκευης. Η ουσια ειναι να ξεφυγω απο τους πολλους μετασχηματιστες και να καταληξω σε ενα, οχι απο 3 μετασχηματιστης να παω σε 3 αλλους

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις, θες ακριβη αριθμο, απαντησα οτι το ευρος 0-3Α/0-30V ειναι σωστο. Θες απο κει και περα να σου πω οτι θα συνδεεται σκλρος με τα ακριβη V/A και αντιστοιχα για καθε συσκευη που σκοπευω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ασχετος με αυτα πως μπορω να το χρησιμοποιησω αυτο που εδειξες. Αλλα το θεμα ειναι αν ειναι να παρω πολα τετοια ποιο το νοημα, παραμενω και μετο το μετασχηματιστη της συσκευης. Η ουσια ειναι να ξεφυγω απο τους πολλους μετασχηματιστες και να καταληξω σε ενα, οχι απο 3 μετασχηματιστης να παω σε 3 αλλους

Παίρνεις ένα όμορφο κουτί, βάζεις μέσα ένα μετασχηματιστη, ανόρθωση, και οσα τέτοια modules θέλεις.

Το display με τα κουμπιά είναι αποσπωμενο, και μπορείς αν πιάνουν τα χέρια σου να τα βάλεις στην πρόσοψη.

Αυτό που ζητάς σαν έτοιμη λύση, δε θα είναι φτηνό.

http://www.jameco.com/1/3/bench-power-supply-triple-output

430£

Έγινε επεξεργασία από kted24
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις, θες ακριβη αριθμο, απαντησα οτι το ευρος 0-3Α/0-30V ειναι σωστο. Θες απο κει και περα να σου πω οτι θα συνδεεται σκλρος με τα ακριβη V/A και αντιστοιχα για καθε συσκευη που σκοπευω να βαλω?

Ναι, να μας πεις τι τασεις θελεις να βγαζει να εχουμε μια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Στο φινάλε, αν θέλεις μόνο τάσεις για σκληρούς και τέτοια, βάλεις ένα τροφοδοτικο για PC. Θα έχεις 5V, και 12V να τροφοδοτησεις ότι θέλεις, βάλεις και ένα μοβτουλακι DC/DC adjustable να παίρνεις τις υπολοιπες.

Ιδέες υπάρχουν, λεφτά και μερακι υπάρχει;

Εγώ πάντως, στο παταρι έφτιαξα ένα κουτί που έχει μέσα μια μπαταρία 12V, που δίνει με τέτοια modules (όχι ρυθμιζόμενα) 5V, 9V και 12V για το router, switch, ένα σκληρό, μια συσκευή efergy (power monitor), στέλνει με POE ρευμα στο Access point στο σαλόνι, και στη βάση του DECT. Λόγω της μπαταρίας, λειτουργεί και σαν UPS, και κρατάει περίπου 1 ώρα χωρίς ρεύμα. Ολα μέσα σε ένα κουτί, που βγάζει 6 εξόδους σε molex, και 4 USB.

Συνολικό κόστος, γύρω στα 60 ευρώ με τη μπαταρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, να μας πεις τι τασεις θελεις να βγαζει να εχουμε μια ιδεα

 

Τροφοδοτικο Σκληρου #1 DC12V2.00A

Τροφοδοτικο Σκληρου #2 +5v/2.20A- +12V/1.50A

Τροφοδοτικο Netbook 19V/2.15A

Φορτισης Nokia 5V/0.350A

Και Φορτιση μεσω USB - Δε ξερω ποσα volt εχει εισοδο, και τα αμπερ οσο ποιο πολλα τοσο πιο γρηγορα φορτισζει οποτε εκει παιζει

 

 

Στο φινάλε, αν θέλεις μόνο τάσεις για σκληρούς και τέτοια, βάλεις ένα τροφοδοτικο για PC. Θα έχεις 5V, και 12V να τροφοδοτησεις ότι θέλεις, βάλεις και ένα μοβτουλακι DC/DC adjustable να παίρνεις τις υπολοιπες.

Ιδέες υπάρχουν, λεφτά και μερακι υπάρχει;

Εγώ πάντως, στο παταρι έφτιαξα ένα κουτί που έχει μέσα μια μπαταρία 12V, που δίνει με τέτοια modules (όχι ρυθμιζόμενα) 5V, 9V και 12V για το router, switch, ένα σκληρό, μια συσκευή efergy (power monitor), στέλνει με POE ρευμα στο Access point στο σαλόνι, και στη βάση του DECT. Λόγω της μπαταρίας, λειτουργεί και σαν UPS, και κρατάει περίπου 1 ώρα χωρίς ρεύμα. Ολα μέσα σε ένα κουτί, που βγάζει 6 εξόδους σε molex, και 4 USB.

Συνολικό κόστος, γύρω στα 60 ευρώ με τη μπαταρία.

 

Εχεις εικονα απο το σεταπ σου. Ακουγεται ενδιαφερον, και εγω ειχα σκεφτει στο παρελθον μηπως με τροφοτικο υπολογιστω κανω αυτο που θελω

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικο Σκληρου #1 DC12V2.00A

Τροφοδοτικο Σκληρου #2 +5v/2.20A- +12V/1.50A

Τροφοδοτικο Netbook 19V/2.15A

Φορτισης Nokia 5V/0.350A

Και Φορτιση μεσω USB - Δε ξερω ποσα volt εχει εισοδο, και τα αμπερ οσο ποιο πολλα τοσο πιο γρηγορα φορτισζει οποτε εκει παιζει

Εχεις εικονα απο το σεταπ σου. Ακουγεται ενδιαφερον, και εγω ειχα σκεφτει στο παρελθον μηπως με τροφοτικο υπολογιστω κανω αυτο που θελω

Τι σκληρός είναι, που θέλει δυο τάσεις; Χύμα; Σε ESATA τον δουλεύεις;

Θα φτιάξω ένα σχεδιακι του δικού μου setup, και θα το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά, απλά το 99% των USB δισκων, θέλουν μια τάση για να δουλέψουν. Αν χρειάζονται δεύτερη εσωτερικά, την παράγουν με κάποιο DC/DC κύκλωμα. Δεν παίρνουν διπλή τάση...

Έγινε επεξεργασία από kted24
Link to comment
Share on other sites

Λογικα αυτο που ειπα θα ναι και το card reader δε με απασχολει κιολας, οποτε αν μπορει με τη μια ταση να λειτουργησει μονο ο δισκος ικανοποιημενος θα μαι

 

Slalom, τωρα που κατεγραψα επακριβως τα ρευματα ποια ειναι η λυση που χεις να προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

2cfcb4d211b7e1e95178e64aefb119dd.jpg

Κάτι τέτοιο.

Ο φορτιστής είναι 24V από eBay (περίπου 15€)

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=291266655348

Τα modules και το USB

http://www.banggood.com/DC-DC-Step-Down-Adjustable-Power-Supply-Module-p-969200.html

http://www.banggood.com/4-USB-Power-Supply-Charging-Module-12V-24V-Turn-5V-p-949885.html

Μπαταριές από Δησιο.

Εβαλα 2 μπαταρίες, για να μπορείς να ανέβεις στα 19V για το laptop.

Αλλιώς, με μια μπαταρία, ως τα 12, οριακά...

Link to comment
Share on other sites

Θα τραβάνε από τη μπαταρία.

Βεβαία, αν η κατανάλωσή είναι πάνω από 2 Α στα 24v (48w) η μπαταρία θα ξεφορτιζεται σιγα σιγά. Πάντως δίσκος που τραβάει 2 Α, δεν έχει βγει ακόμη :-D

Το τροφοδοτικο του μπορεί να βγάζει τόσα, αλλά σπάνια τραβάει πάνω από 500ma, και αυτό μονό στην εκκίνηση.

Αν θέλεις βάζεις μεγαλύτερο σε Α.

Έγινε επεξεργασία από kted24
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.