Jump to content



Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Σκέφτομαι να πάρω έναν ΝΑS για συνεχές backup φωτογραφιών ( επαγγελματικές ) κ συστήματος.

 

Streaming δεν με πολυενδιαφέρει  αλλά δε θα με χαλάσει κιόλας.

 

Έχω καταλήξει βάσει budget και reviews εδώ  και με δύο WD red 2TB έκαστος θα μου πάει γύρω στα 580.

 

Ερώτηση α

 

Για τη χρήση που το θέλω και με ανώτατo αυτό το ποσό - έχω ξεπεράσει ήδη κατά πολύ τα αρχικά μου σχέδια- τι άλλο προτείνετε;

 

Ερώτηση β

 

Κοίταξα για θήκη με 4 δίσκους ώστε στο μέλλον να μπορώ να μεγαλώσω την χωρητικότητα αγοράζοντας άλλους δυο δίσκους.

 

Το σενάριο στην παρούσα φάση είναι οι δίσκοι να είναι σε raid 1 και αν αγοραστούν οι επιπλέον να πάνε ανά ζευγάρι σε raid 1 ξανά, αλλά το κάθε ζευγάρι ενωμένο για καλύτερες ταχύτητες.

 

Είναι δυνατόν αυτό που σκέφτομαι ή αν τους πάρω θα πρέπει να τα φτιάξω όλα από την αρχή;

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

edit

 

Η εναλλακτική να πάρω κάποιον παλιό server που θα μπορώ να κάνω και κάτι παραπάνω εκεί εκτός από την επιπλέον κατανάλωση ρεύματος τι άλλα αρνητικά έχει;

 

- έτσι κι'αλλιώς τον nas τον θέλω ανοιχτό όταν δουλεύω μόνο!

Έγινε επεξεργασία από motormount
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμουν σε παρόμοια θέση, κατέληξα στον συνδυασμό ενός κανονικού nas όπως πχ αυτό 

http://www.skroutz.gr/c/26/servers.html?keyphrase=hp+microserver έχω βέβαια το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο, με τέσσερις δίσκους WD 500gb και με SERVER 2003 R2 μαζί με SQL 2005, το χρησιμοποιώ για λογιστικά προγράμματα και 1,5 χρόνο τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πιστεύω ότι είναι πολύ καλή επιλογή, ειδικά το νεότερο μοντέλο το g8 και σε συνδυασμό μ' ένα ελεύθερο λογισμικό nas πχ xpenology, θα είσαι "άρχοντας''. Εγώ έχω τον περιορισμό του SQL γι' αυτό δεν μπορώ να τρέξω xpenology, αλλά το έχω δοκιμάσει και είναι ότι πρέπει για nas, και είσαι μέσα στον προϋπολογισμό σου. Αν κάνεις μια έρευνα στο δίκτυο, θα βρεις πολλές αναφορές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.