Jump to content



Abit Serrilel adaptor+Seagate 120MB+P4C800-E dlx=no go


Freedom

Recommended Posts

Προσπαθώ εδώ και μερικές μέρες να συνδέσω έναν PATA 120άρη Seagate (8ΜΒ cache 7200rpms) μέσω ενός Abit Serrilel adaptor σε κάποιο απο τα SATA κανάλια της P4C800-E dlx και δεν γίνεται τίποτις...

Εχω παιξει με 2 adaptors, με 2 καλώδια sata, με τις ρυθμίσεις του bios, ακόμα και με άλλον ιδιο τετοιο δίσκο αλλά τιποτα...ο δίσκος ουτε κάν αναγνωρίζεται...

Οπότε αν έχει κάποιος καμιά ιδέα, ας την ρίξει πρίν πάω και τα σκάσω σε SATA δίσκο...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Φτού!!!

Κάτι μου λέει οτι συντομα θα έχεις επισκέψεις...

Να σαι καλά Κωστή...μάλλον θα μιλήσουμε συντομα...

(αμαν βρε USBάνθρωπε...πιο γρήγορος και απο την σφαίρα είσαι...)

:bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Αντε Κωστή, και Firewire σου ευχομαι βρε!!!

Με δεν ειδες ωρε Ρουτεξόπουλε τι έγινε???

2 δευτερόλεπτα πριν πατήσω το submit είχε ποστάρει το ρεμάλι...

Βρε μπράαααααβοοοο....

:woot:

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί, αφού είναι modular το Κωστή, πλήρως αναβαθμίσιμος......

Μετά από σχετικά tests στα HiproLabs, χρειάστηκε αφαίρεση κομματιού της εγκεφαλικής πλάκας ώστε να σφηνώσουμε το proprietary interface, αλλά πιστέψτε με, άξιζε τον κόπο...

Βασικά του έμεινε ένα ψιλοκουσούρι, πχ πριν από 2 λεπτά έχυσε ένα κουτάκι cola(το 5ο νομίζω σε διάστημα 2 μηνών) με αποτέλεσμα να γίνει ο κόσμος χάλια.... αλλά θα το υποστούμε.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργάααααααααααααακηηηηηηηηηηηηηη....ουουού-ουουουουουουουουου!!!

Ασε να σε τρελλάνουμε και εμεις λίγο βρε...που βλέπω κάτι μυστήρια ποστς σου για 15Ghz με 500Volts Vcore και μου φαίνονται τα 3.55 μου λίγα...

Τι?

Δεν άκουσα????

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ????

ΜΑΚΡΙΑ ΜΟΥ ΣΑΤΑΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

(ΥΓ: τα ασφαλιστικά μέτρα εναντίον σου ισχύουν ακόμα...500m αλάργα απο τα πισιά μου...αν και τώρα που το σκέφτομαι απο τα πολλά mods που έχεις κάνει μάλλον θα έχεις ανακαλύψει και το προτζεκτ του Τεσλα για ασυρματη μεταφορά ενέργειας οπότε εσύ μπορείς να οβερκλοκάρεις-οβερβολταρεις και απο απόσταση...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 15:39]

Μα γιατί, αφού είναι modular το Κωστή, πλήρως αναβαθμίσιμος......

Μετά από σχετικά tests στα HiproLabs, χρειάστηκε αφαίρεση κομματιού της εγκεφαλικής πλάκας ώστε να σφηνώσουμε το proprietary interface, αλλά πιστέψτε με, άξιζε τον κόπο...

Βασικά του έμεινε ένα ψιλοκουσούρι, πχ πριν από 2 λεπτά έχυσε ένα κουτάκι cola(το 5ο νομίζω σε διάστημα 2 μηνών) με αποτέλεσμα να γίνει ο κόσμος χάλια.... αλλά θα το υποστούμε.... :hehe:

RootXίδη μου καλέ, ωραια και ομορφα τα λες αλλα δεν μου λυνεις την απορία μου...

"Παιζει" τελικά ο Κώτσος με το serillel της Abit ή απο USBάνθρωπο να τον κάμνω native SATA, μπρε???

Και αν ναι, που να τον συνδέσω??? Να τον κάνω RAID με τον Hiproπουλο να βρώ την υγεια μου???

Link to comment
Share on other sites

Ο Κώτσος δεν είναι συμβατός, δυστηχώς.... το παλέψαμε και αυτό, την προς τα πίσω συμβατότητα δλδ, αλλά δεν τα καταφέραμε.... στείλαμε κα δείγμα στην abit και μας το επέστρεψε λέγοντας : device unknown, the requested protocol is futuristic and performed an illegal operation(περίεργο, δεν τον είχαμε ταϊσει τίποτα μυστήριο :hehe: ).

Όσο αφορά το raid, νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.... κάνε μία αίτηση για εργοστασιακή παροχή στην ΔΕΗ πρώτα και θα είσαι Jet :p

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί δεν μου τα λες καλά...

Νταξ'...η τροφοδοσία του Hipro πρέπει να είναι τουλάχιστον 20.000V, δεν αντιλέγω...

Η τροφοδοσία του DJD πρεπει να είναι ομως σωλήνας διαμέτρου 2 μέτρων ουτως ώστε οι πιτσες, τα σουβλιστά αρνιά, οι μπεκρή-μεζεδες και τα προιστορικά μαμουθ να πηγαίνουν στο στόμα του με τις ελάχιστες δυνατές τριβές...

Και η ερώτηση μου τώρα...

Ντάξ...τον Hipro τον συνδέω στο δικτυο της ΔΕΗ για παροχή για βιομηχανίες...

Μήπως ομως για τον Κωστή αντί για τροφοδοτικό χρειαστώ καμιά χασαποταβέρνα???

Και επειτα, μηπως θα χρειαστώ πιο ψηλό κουτί???

Γιατί ο μεταλλαγμένος USBάνθρωπος αντί να φαρδαίνει, ψηλώνει...

Χμμμμμ...

Πάλι σε έξοδα θα μπώ...

Κουτι Lian Li μεταβλητου υψους υπάρχει μπρε???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.