Jump to content



Wake on Lan-help


Recommended Posts

Καλησπερα!Προσπαθω εδω και μερες να ρυθμισω το wake on lan μεσω του teamviewer αλλα μαλλον κατι κανω λαθος.

Γενικως ειναι μια λειτουργια που θα χρειαστω να τη φτιαξω σε αρκετα pc οποτε πρεπει να κατανοησω πως λειτουργει.

Ας πουμε,στο γραφειο μου,εχω static ip και ενα τοπικο δικτυο.Θα ηθελα να μπορω απομακρυσμενα να ανοιγω οποιο pc θελω αλλα δεν το εχω καταφερει.Μπορειτε να βοηθησετε??Ως τωρα απο διαφορους οδηγους εχω κανει:

 

1)ρυθμισα το bios για wake up on lan

2)ρυθμιση του ethernet controller για wake up on magic packet

3)απενεργοποιησα την γρηγορη εκκινηση

4)μετα?ποια ip πρεπει να βαλω στο teamviewer?αυτη που εχω σαν static?ποιες πορτες και πως τις ανοιγω στο ρουτερ?

 

Επειτα θελω να κανω το ιδιο,για δευτερο pc στο ιδιο τοπικο δικτυο.

 

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη. ;) ;) ;) ;)

Έγινε επεξεργασία από DJ THEO
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο εδω

http://www.teamviewer.com/en/res/pdf/TeamViewer-Manual-Wake-on-LAN-en.pdf

Δεν βάζεις ip στο teamviewer αλλά φτιάχνεις ένα team viewer id και στους πελάτες και στους διακομιστές.

Ακόμα δοκίμασε να μην κάνεις για αρχή shut down τους υπολογιστές αλλά sleep. Άμα πετύχει δοκιμάζεις και σε shut down mode.

Πόρτες είναι η 7 και η 9 Αλλά θεωρητικά το upnp του router σου αναλαμβάνει όποτε μάλλον δεν χρειάζεται να ανοίξεις Εσύ χειροκίνητα πόρτα

Έγινε επεξεργασία από komos
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο εδω

http://www.teamviewer.com/en/res/pdf/TeamViewer-Manual-Wake-on-LAN-en.pdf

Δεν βάζεις ip στο teamviewer αλλά φτιάχνεις ένα team viewer id και στους πελάτες και στους διακομιστές.

Ακόμα δοκίμασε να μην κάνεις για αρχή shut down τους υπολογιστές αλλά sleep. Άμα πετύχει δοκιμάζεις και σε shut down mode.

Πόρτες είναι η 7 και η 9 Αλλά θεωρητικά το upnp του router σου αναλαμβάνει όποτε μάλλον δεν χρειάζεται να ανοίξεις Εσύ χειροκίνητα πόρτα

 

 

Τα εχω διαβασει αυτα.Χρησιμοποιω εδω και χρονια το teamviewer(εχω φτιαξει id και οτι χρειαζεται) αλλα ειχα τα pc μονιμα ανοιχτα κατι που θελω να το αλλαξω.

uOS6na.png

 

Εδω ζηταει μια δημοσια διευθυνση(καθως δεν μου κανει το τοπικο δικτυο μιας και θελω απομακρυσμενα εκτος τοπικου δικτιου).

Ποια ip βαζω?Μηπως εχει καποιος ασχοληθει με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχεις στατική ip δεν μπορείς να βάλεις την ip καθώς αυτή αλλάζει κάθε τόσο.

Οστοσο Υπάρχουν σελίδες που μεταφράζουν την εκάστοτε ip σου σε ένα hostname.Πχ dydns και noip.

Δύο περιπτώσεις υπάρχουν και εδώ. Αφού κανείς restister στην σελίδα και φτιάξεις ένα δικό σου όνομα πχ komos.no-ip.info

Α) Η τρέχεις ένα πρόγραμμα στο παρασκήνιο που ενημερώνει την πραγματική ip σου με το σαιτ και εσύ από έξω όταν χτυπάς το άνωθεν hostname σε ανακατευθηνει στην πραγματική σου ip πχ 77.38.145.87

β) Το μόντεμ σου υποστηρίζει την εν λόγω λειτουργία (dynamic dns η dydns η κάπως έτσι θα το λέει) βάζεις εκεί το hostname σου και τον κωδικό που έφτιαξες από το site και κάνει την ίδια δουλειά με το πρόγραμμα για τον υπολογιστή χωρίς όμως να χρειάζεται υπολογιστής ανοιχτός.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχεις στατική ip δεν μπορείς να βάλεις την ip καθώς αυτή αλλάζει κάθε τόσο.

Οστοσο Υπάρχουν σελίδες που μεταφράζουν την εκάστοτε ip σου σε ένα hostname.Πχ dydns και noip.

Δύο περιπτώσεις υπάρχουν και εδώ. Αφού κανείς restister στην σελίδα και φτιάξεις ένα δικό σου όνομα πχ komos.no-ip.info

Α) Η τρέχεις ένα πρόγραμμα στο παρασκήνιο που ενημερώνει την πραγματική ip σου με το σαιτ και εσύ από έξω όταν χτυπάς το άνωθεν hostname σε ανακατευθηνει στην πραγματική σου ip πχ 77.38.145.87

β) Το μόντεμ σου υποστηρίζει την εν λόγω λειτουργία (dynamic dns η dydns η κάπως έτσι θα το λέει) βάζεις εκεί το hostname σου και τον κωδικό που έφτιαξες από το site και κάνει την ίδια δουλειά με το πρόγραμμα για τον υπολογιστή χωρίς όμως να χρειάζεται υπολογιστής ανοιχτός.

 

 

Εχω στατικη ip στον ενα χωρο μου.Την εβαλα,εβαλα κ την πορτα 9 αλλα δεν δουλεψε.Πρεπει να ανοιξω και καποια πορτα απο το ρουτερ??

Link to comment
Share on other sites

Για κανε και port forward την port 9 στον ένα υπολογιστή μήπως και δεν δουλεύει το upnp

 

Για να καταλαβω,γιατι στο θεμω δικτυων εχω μεσανυχτα.

Στο teamviewer θα βαλω την στατικη ip που μου δινει η hol και την πορτα 9?Σε ολους τους υπολογιστες που θελω να ανοιγω σε αυτο το δικτυο θα βαλω δηλαδη την ιδια ρυθμιση?

Στις ρυθμισεις του ρουτερ,δεν πρεπει να ανοιξω καποια πορτα?

Επισης το upnp να το εχω enable?

Ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω στο ρουτερ?1sNCl9.pngPXPTTz.pngInMH6k.png

eHZTot.png

Έγινε επεξεργασία από DJ THEO
Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής από τον οποίο θες να στείλεις το wol command (ας τον ονομάσουμε διακομιστή) με τους υπολογιστές που θες να ανάψουν απομακρυσμένα (ας πούμε πελάτες στο γραφειο) βρισκονται στο ίδιο τοπικό δίκτυο με την στατική ip η ο διακομιστής βρίσκεται σε άλλο δίκτυο (ας πούμε στο σπίτι σου).?

Οι υπολογιστές φαντάζομαι έχουν όλοι πρόσβαση στο ίντερνετ.

Αν βρίσκονται όλοι στο ίδιο δίκτυο βάζεις στο teamviewer ip 192.168.1.x

Αν ο διακομιστής βρίσκεται σε άλλο δίκτυο τοτε βάζεις την στατική ip του δικτύου των πελατών.

Κανονικά όμως στο teamviewer στις τελευταίες εκδόσεις του φτιάχνεις ένα λογαριασμό στο teamviewer και ονομάζεις όλους τους υπολογιστές υπό τον ένα λογαριασμο σου(teamviewer id).Αυτό αναλαμβάνει να κρατήσει τις Mac adresses και τις ip των υπολογιστών να κάνει nat / port forward όπου χρειάζεται κλπ.

Το upnp κάνει το port forward όπου χρειάζεται αυτόματα και για όσο χρειάζεται.Καλό είναι να μείνει ενεργοποιημένο. Αν για κάποιο λόγο δεν δουλεύει (και στην περίπτωση που μιλάμε για υπολογιστές σε διαφορετικά δίκτυα) τότε επεμβαινεις να ανοίξεις χειροκίνητα πόρτες (port forward).

Link to comment
Share on other sites

O διακομιστης βρισκεται σε αλλο δικτυο(στο σπιτι,ειτε απο κινητο η ταμπλετ) απο τους υπολογιστες στο γραφειο με την στατικη ip.Ρυθμισα λοιπον το ενα pc,και εβαλλα την στατικη ip και την πορτα 9.Δινω εντολη απομακρυσμενα αλλα ο υπολογιστης δεν ανοιγει.Ο υπολογιστης πρεπει να ειναι σε αναστολη λειτουργιας η αδρανοποιηση?

Αλλιως ποιες πορτες πρεπει να ανοιξω?

Έγινε επεξεργασία από DJ THEO
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι για το πρόβλημα που δουλευει μονο σε αναστολη λειτουργιας , υπαιτια ειναι τα τροφοδοτικά.

Συγκεκριμένα νομιζω οτι χρειάζονται τροφοδοτικά που να υποστηρίζουν ATX V2.2 και να μπορουν να δώσουν λιγοτερο απο 5 Whatt σε κατάσταση αναστολής λειτουργίας. Τώρα αν αξίζει / χρειάζεσαι την αλλάγη τους ουτε αυτό μπορώ να σου πώ , οπώς και δεν είναι σίγουρο οτι δεν θα υπάρχει και κάτι αλλο ασύμβατο στο κάθε μηχάνημα.

Αμα μπορείς να αφήνεις τους υπολογιστές σε sleep οταν δεν είσαι στο γραφείο.

Αν υπάρχει κάποια προστασία απο υπέρταση.

Αν υπάρχούν UPS

Θα μπορούσες να κανεις την δούλεια σου με το hardware που υπάρχει , ισως να εφαρμόσεις και καποια policies για να κοιμούνται τα μηχανήματα μετα απο κανα μισάωρο (για οικονομία ενέργιας)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.