Jump to content



Κάηκε η μητρική;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Σήμερα το πρωί πέρασα κι εγώ τα windows 10.

Όλα καλά κατά την εγκατάσταση.

Ύστερα αποφάσισα να συνδέσω τη λεντοταινια εντός του κουτιού την ώρα που το PC ήταν αναμμένο.

Στην αρχή την έβαλα ανάποδα με αποτέλεσμα να πεταχτεί μια σπιθουλα στη σύνδεση.Μέχρι εκείνη την ώρα δεν είχα προσέξει αν υπάρχει πρόβλημα καθώς είχα κάνει restart, ειχα κλειστή οθόνη κι εγώ ήμουν κάτω από το γραφείο και δεν είχα οπτική επαφή με το ποντίκι και το πληκτρολόγιο.Το κουτί φαινόταν να λειτουργεί κανονικά. Φως του λεντ σκληροί, ανεμιστήρες, κτλ.

Καθώς σηκώθηκα να ανοίξω την οθόνη είδα ότι το πληκτρολόγιο και το ποντίκι δε λειτουργούσαν.Το ίδιο και η οθόνη.

Κάμω restart τα ίδια.

Δεν έχω σήμα από την κάρτα γραφικών,πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Βάζω βγάζω καλώδια, βγάζω σκληρούς, μνήμες, λεντ, αλλάζω μπαταρία μήπως και άλλα τίποτα. Κανένα σήμα ζωής.

Κάηκε η μητρική ή παίζει να ναι τπτ άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για αρχη αστο με 1 dim ραμ επανω και μόνο ποντικι και πληκτρολόγιο οτι αλλο εχεις αποσύνδε το απο το pc.
Επισης αν εχεις on board καρτα γραφικών δοκίμασε με εκείνη πρώτα.
Γενικα πάρτα όλα ενα-ενα

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δε ξέρω το λόγο αλλά το pc μόλις bootαρε.

Είχα δοκιμάσει τα πάντα.

Τα'χα βγάλει όλα και τα ξαναέβαζα ένα-ένα και δεν έδινε σήμα πουθενά.Ούτε πληκτρολόγιο, ούτε ποντίκι.

Οnboard δεν έχει η μητρική οπότε δεν έβγαζα άκρη με την κάρτα γραφικών.

Βάζω ένα ποντίκι της πλάκας που έχω για το netbook μήπως και έπαθε καμιά κολοπιλάλα το ποντίκι εξαιτίας των led (ότι να'ναι θα μου πεις :p ) με το ένα dim μόνο και βλέπω το laser του να ανάβει.Η οθόνη πάλι δε παίρνει σήμα.Συνδέω και το πληκτρολόγιο τίποτα.

Aλλάζω θέση στο dim πάλι τα ίδια.

Κάνω το ίδιο με το άλλο dim τα ίδια.

Βάζω και τα δύο dimmακια παίρνει σήμα και το πληκτρολόγιο.Η οθόνη νεκρή.Αλλάζω και το ποντίκι λειτουργεί και αυτό.

Λέω δεν πάμε καλά.

Αρχίζω να βάζω πάλι τους σκληρούς αλλάζωντας θέσεις sata και ύστερα από πόσες αλλαγές και για κάποιο ανεξήγητο λόγο το pc bootάρει κανονικά μόνο με τους σκληρούς συνδεδεμένους στο 1ο-5ο-6ο sata.

Όλες οι άλλες θέσεις δε bootαρουν και η οθόνη δεν παίρνει σήμα.

*Και ένα σκληρό να έχω πάνω αν δεν είναι στις θέσεις 1-5-6 δε bootαρει το μηχάνημα.

ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.