Jump to content



Gaming headset true 5.1


Recommended Posts

Επειδη τα kraken 7.1 virtual δεν με εχουν ξετρελανει ειδικα λογω του οτι εχουν στρογγυλους οδηγους κ τα αυτια μου ειναι μετρια προς μεγαλα και με κουραζουν μετα απο ωρα, λεω να τα στειλω για πωληση. Σκεφτομουν λοιπον να παω σε πραγματικο 5.1 για πιο σωστο ηχο. Εχω βρει 2 μεχρι τωρα αλλα τεινω στα cm storm sirus 5.1. Τα roccat kave xtd 5.1 ειναι πιο ακριβα. Εχει κανεις αποψη περι του θεματος?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα kraken 7.1 virtual δεν με εχουν ξετρελανει ειδικα λογω του οτι εχουν στρογγυλους οδηγους κ τα αυτια μου ειναι μετρια προς μεγαλα και με κουραζουν μετα απο ωρα, λεω να τα στειλω για πωληση. Σκεφτομουν λοιπον να παω σε πραγματικο 5.1 για πιο σωστο ηχο. Εχω βρει 2 μεχρι τωρα αλλα τεινω στα cm storm sirus 5.1. Τα roccat kave xtd 5.1 ειναι πιο ακριβα. Εχει κανεις αποψη περι του θεματος?

Σπερεζ μαν

Δες μια τα Corsair void

Αν και είναι virtual 5.1. Σε εφαρμογή και άνεση - ποιότητα πρέπει να λένε πολύ!

Βέβαια δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα

Όσον αφορά το virtual 5.1 vs real 5.1

Εγώ προτιμώ το virtual γιατί ναι μεν έχει μόνο 2 μεγάφωνα αλλά είναι μεγάλα με μεγάλο εύρος συχνοτήτων και καλύτερα μπασα

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει ξανά, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πάρει κάποιος ακουστικά 5.1, αντίθετα, υπάρχουν λόγοι να μην τα πάρει, όπως σαφώς καλύτερη ποιότητα ήχου από τα Stereo.

Διάβασε εδώ να καταλάβεις πως δουλεύει το 5.1 και το virtual 5.1

http://electronics.howstuffworks.com/virtual-surround-sound.htm

 

Μετά παίρνεις μια καλή καρτούλα αν δεν έχεις (ο ήχος των περισσότερων onboard είναι χάλια έτσι κι αλλιώς) , ένα ζευγάρι καλά stereo ακουστικά και είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα normal και ποιοτικό ζευγάρι open ακουστικών όπως πχ τα Sennheiser HD598 ή Beyerdynamic DT 990 Pro και μια καλή κάρτα ήχου και θα μείνεις παραπάνω απο ικανοποιημένος με τον ήχο απο οποιοδήποτε "5.1" razer, coolermaster, roccat κτλπ.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια xfi titanium τωρα... Αρα θελω κ καρτα? Το στυλ surround ομως θα το χασω αν παω σε τετοια λυση.

Έχεις μια πολύ ικανή κάρτα που σου προσφέρει εξαιτερικό surround.

Αυτό που κάνεις στην πράξη είναι να την αχρηστεύεις και να βάζεις μια άλλη, σαφώς κατώτερης ποιότητας.

Τα USB ακουστικά, δεν είναι απλά ακουστικά, έχουν "onboard" κάρτα ήχου.

Όπως σου είπα, η διαφορά στην ποιότητα του ήχου, είναι σαφώς υπέρ ενός καλού ακουστικού και όχι στα 5.1. Δύο αφτιά έχεις. Από 500 πηγές να έρχεται ο ήχος, σε L & R καταλήγει.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μια πολύ ικανή κάρτα που σου προσφέρει εξαιτερικό surround.

Αυτό που κάνεις στην πράξη είναι να την αχρηστεύεις και να βάζεις μια άλλη, σαφώς κατώτερης ποιότητας.

Τα USB ακουστικά, δεν είναι απλά ακουστικά, έχουν "onboard" κάρτα ήχου.

Όπως σου είπα, η διαφορά στην ποιότητα του ήχου, είναι σαφώς υπέρ ενός καλού ακουστικού και όχι στα 5.1. Δύο αφτιά έχεις. Από 500 πηγές να έρχεται ο ήχος, σε L & R καταλήγει.

Επειδη θα πουλησω τα κρακεν θα παω να παρω ενα καλο stereo headset για την xfi και στα αλλα pc που θα θελω τα ασυρματα θα χρησιμοποιω τα void (αν μου τα στειλει το αμαζον). Αυτο αποφασισα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.