Jump to content



στήσιμο φάρμας για rendering


Recommended Posts

καλημέρα σε όλους,

δεν ξέρω εάν το post μου είναι στο κατάλληλο μέρος

με ενδιαφέρει το στήσιμο μιας μικρής φάρμας για rendering (bryce 3d,3d animation, video και rhino) με την χρήση δυο υπολογιστών και ενός server

δεν ξέρω εάν χρειάζεται η αγορά server η αν μπορώ να κάνω την δουλειιά μονο με υπολογιστές γραφείου η με workstation

επίσης δεν ξέρω εάν μπορώ να στέλλω τα αρχεία για rendering στον server (2 x quad xeon/opteron)

δεν ξέρω ούτε εάν μπορώ να τρέχω τα προγράμματα απευθείας από τον server με το vmware

συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλα ψάχνω να βρω από που να αρχίσω

ευχάριστο

post-59464-0-18336500-1442124483.jpg

Link to comment
Share on other sites

να ξεκαθαρίσω ότι δε γνωρίζω πως στήνεται μια φάρμα αλλά η γνώμη μου είναι για 3 υπολογιστές δε ξέρω αν αξίζει να μπεις στην λογική της φάρμας.καλύτερα τρεις ξεχωριστοί υπολογιστές και να μοιράζεις την δουλειά Στον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχάριστο φιλε GoMaR για την απάντησιν σου

δεν ξέρω σχεδόν τίποτα περί του θέματος αλλα οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη για μενα

γενικός θα ήθελα να μάθω κάποια περισσότερα πράγματα για το πως θα μπορούσα να κάνω rendering έχοντας

τρία computers με η χωρίς server (πως με βοηθάει ο server)

ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

Θα σου μιλησω για το 3D studio max γιατι αυτο δουλευω.
Μια περιπτωση ειναι να ανοιξεις το ιδιο project scene και στα 3 μηχανηματα και να ορισεις στο καθε ενα μηχανημα αλλο frame range.
πχ συνολο η σκηνη ειναι 300 φραμες , το 1ο μηχανηματα θα παρει 0-100  , το 2ο  101-200  , το 3ο  201-300

Ετσι μοιραζεις τον χρονο δια του 3


Αλλη περιπτωση ειναι να χρησιμοποιησεις render bucketing ( αν θυμαμαι σωστα την ορολογια )
Εδω , εχεις ενα μηχανημα κεντρικο και ολα τα υπολοιπα μηχανηματα ρενταρουν μεσω δικτυου να στο πω απλα.
Ετσι εχεις στο frame window τοσα buckets οσοι και οι συνολικοι πυρηνες των υπολογιστων.
Δε ξερω πως γινεται αυτο και αν συμφερει και ποτε συμφερει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε GoMaR σε χαιρετώ και πολλά ευχαρσιτο για την απάντησιν σου

σίγουρα αυτά που γραφεις θα γίνουνται και με τα προγράμμτα που δουλεύω

ναι, κάτι ξέρω για το network rendering δηλαδή μοιράζεις το project στα computers με αποτέλεσμα να μειώνεται κατά πολύ ο χρόνος

τώρα για τους πυρήνες από τι ξέρω προστίθενταικαι τα ghz του κάθε πυρήνα

αυτό όμως που δεν ξέρω είναι εάν ένας server θα μου έκανε και κατά ποσον ο server μπορεί να τρέχει αυτά τα προγράμματα που έχω που τρέχουνε σε windows χρ

έχω ακούσει κάτι για το vmware αλλα δεν ξέρω εάν μου κάνει κατι τέτοιο

σε ευχάριστο πολύ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.