Jump to content



Ρε κατι περιεργα πραγματα!!!


vayper

Recommended Posts

Λοιπον....

Ξεκιναει το μηχανημα κανονικα και μπαινει στα ΧΡ.Μετα απο 10 δευτερα ακουγεται ενα μπιμ και αυτο ηταν.Το μηχανημα κολλησε και πρεπει να κανω restart.ξανα και ξανα τα ιδια.Συνεχομενα κολληματα.Αρχιζουν οι δοκιμες.

Συμπερασμα=Καρτα ηχου :102: :108: :102:

Παω στον γειτονα να την δοκιμασω και ειναι ενταξει.Ξανα στο δικο μου pc.Παλι τα ιδια.Ουτε η onboard παιζει.Εδω ειναι το σπασιμο.

Ειμαι χωρις ηχο(εχω βαλει στο αλλο μηχανημα μουσικη και ακουω)στο ''καλο''.Τι να κανω??

Η καρτα ειναι η Live!5.1

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να της αλλαξεις θεση στις PCI μπας και υπαρχει καποιο conflict?

Εκτος απο αυτο για δες μηπως υπαρχει καποιο προβλημα με τους drivers γιατι εχουν ακουστει αναλογα προβληματακια στο παρελθον.

Κατι αλλο που δε μας ειπες.Πριν δεν ειχες προβλημα και εγινε ετσι ξαφνικα ή την εβαλες τωρα και στα δημιουργησε απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Τακη το δοκιμασα και αυτο αλλα τιποτα.Απο την ωρα που εκανα μια αναβαθμιση του ΜΡ αρχισε να κανει κολπα.Ουτε με system restore δεν επανηλθε.

Την καρτα την εχω 2 χρονια και δουλευε απροβληματιστα.

Μαλλον οι drivers πρεπει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ΜΡ=media player

Τακη εχω 3 βδομαδες τωρα που δεν βγαζω ακρη με το μηχανημα.Ολη την ωρα κατι κουλα μου κανει.θα το εξηγησω καποια αλλα στιγμη σε αλλον ποστ τι ακριβως κανει.

Παντως εγω:102::102:

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε το προβλημα το δικο σου ειναι οτι χρειαζεσαι codecs.Για αυτο δεν παιζουν τα βιντεο.

Εμενα μου εχει εξαφανιση τελειως τον ηχο.Οτι και να δοκιμασω δεν γινεται τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις ότι έχει σχέση με τον ήχο (drivers , hardware ,software κλπ).Κοίτα να δείς και τι λέει ο event viewer για να βγάλεις άκρη. Το πιό πιθανό είναι να φταίνε είτε drivers είτε software γιατί τα ΧΡ κολλάνε αφού μπείς , σημάδι ότι κάτι ξεκινάει και προκαλεί το κόλλημα. Γιαυτό είναι κα πιθανό να υπάρχει και μύνημα στον event viewer.

Link to comment
Share on other sites

απο την creative ποιους οδηγους χρησιμοποιεις?? εχεις περασει οδηγους η απλα αναγνωρισαν την καρτα τα xp? δοκιμασε τους πιο προσφατους οδηγους της creative και ισως λυθει το προβλημα.αυτα τα "κουλα" μηπως ειναι αποτελεσμα διαφθορας του σκληρου? δεν πιστευω να κανεις overclocking?? :059: (αλητακο.....κανεις ε?) λολολ :003: :003:

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι εχεις και on board... την απενεργοποιησεες για να βαλεις την live?

οι creative εχουν probs με τους drivers των xp... και εγω ειχα sb pci 128, ούτε την βρηκαν ποτε σωστα, ουτε μπορουσα να συνδεσω κατι ενω το μηχανημα δουλευε στην καρτα... επρεπε παντα να το κλεισω, αλλιως κολλαγε και με reboot εβρισκε καρτα αλλα ηχο δεν εβγαζε και επρεπε να της αλλαξω θέση (pci) για να την βρει παλι αλλου (λαθος παντα) και να βγαλει ηχο.... υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι εχεις και on board... την απενεργοποιησεες για να βαλεις την live?

οι creative εχουν probs με τους drivers των xp... και εγω ειχα sb pci 128, ούτε την βρηκαν ποτε σωστα, ουτε μπορουσα να συνδεσω κατι ενω το μηχανημα δουλευε στην καρτα... επρεπε παντα να το κλεισω, αλλιως κολλαγε και με reboot εβρισκε καρτα αλλα ηχο δεν εβγαζε και επρεπε να της αλλαξω θέση (pci) για να την βρει παλι αλλου (λαθος παντα) και να βγαλει ηχο.... υπομονη!

gb7 wellcome στο φορουμ μας :023:

Link to comment
Share on other sites

Drivers δεν βαζω καθολου διοτι την αναγνωριζουν τα ΧΡ απο μονα τους.

Εγκατεστησα και απεγκατεστησα τα παντα(οχι φορματ) αλλα τα ιδια και τα ιδια.

Τελικα τωρα δουλευω με την onboard που εχει η μητρικη.Ειλικρινα δεν εχω ιδεα τι εγινε και τγωρα δουλευει.Οσο παιδευομουν δεν εβρισκα ακρη.Τωρα που το παρατησα δουλεψε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Προς Greeκ:Ευχαριστω πολυ το forum και οσους χρηστες μου απαντησαν.

Ομως το προβλημα παραμενει με την 5.1

Εξαλλου η λειτουργια του forum ειναι να βοηθαει οσους εχουν καποια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.