Jump to content



Eπικινδυνα πειραματα σε AMD/Intel....


MrSeanKon

Recommended Posts

Ασε τα κλαδεψα κι αυτα μπορει να τα εβλεπε κανενας ασχετος και να εκαιγε κατι και μετα να μου ζηταει :078: ρεστα...

Υ.Γ.

Ωραια η αραπινα?? :060:

India λεγεται τραβατε στο ********** να τη δειτε LOL και τα χερια εξω απο τα παντελονια....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άμα χάρηκαν λέει? Εσένα αν σε έβαζαν σε καζάνι με καυτό λάδι και σε άφηνα εκεί για μήνες και έπειτα σε άφηναν ελεύθερο πως θα αισθανόσουν? Τουλάχιστον ανακούφιση....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στην Albatron μολις εδωσα 1.84 ρευμα περιπου (πολυμετρουμενο) LOL o A64 κολλησε (η θερμοκρασια του ητανε καπου 52C η Εpox δειχνει παραπανω)......

Αρα δε θελει ρευματα ο Α64 ειναι οπως τα ειπαμε παραπανω........

Μωρε δωστου εσυ και ο,τι γινει!!

:026: :026:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Mιλωντας χθες με το kbilly13 με εβαλε σε σκεψεις φυσικα...... :017:

Ο Βασιλης τοσο καιρο ετρεχε με Vcore = 1.85 τον Α64 του αλλα δεν το ηξερε γιατι δεν τον ειχε πολυμετρησει......

Ε που να παρει η ευχη ζεματισα τοσους Barton ηρθε κι η ωρα του Α64! :031:

Aπο σημερα τερμα τα βολτ στη Gigabyte δηλαδη θα τρεχει μονιμα με Vcore=1.852V!

Για να δουμε ποσο θα αντεξει!

Φυσικα δεν κανω 24/7 χρηση αλλα ενα 7ωρο την ημερα και καποιες φορες τρεχει και 24-32ωρα μαμουθ προτζεκτς.........

Παντως επι δυο μηνες τρεχει μονιμα με Vcore ανω των 1.65Volts μια και με την πρωην Epox ειχα προβληματα κι επρεπε να δινω μεγαλα ρευματα....... :096:

Stay tunned!

Ωρε δωστου εκει να μαθει!!! :081: :081: Ζεματισε το το ρημαδι!!! :023:

Link to comment
Share on other sites

Ζηλιάρη!! Είδες τον kbill και ζήλεψες!!!! (πλάκα κάνω)

Μα MrSeanKon χωρίς τεραβολτ λέει;

(πως λέει η διαφήμιση του ψιχατοστ -"δεν μου αρέσει το γύρω γύρω" εε εδώ είναι -"δε μου αρέσει το μικρό vcore!").

Άντε καλά αποτελέσματα!!

Link to comment
Share on other sites

Mιλωντας χθες με το kbilly13 με εβαλε σε σκεψεις φυσικα...... :017:

Ο Βασιλης τοσο καιρο ετρεχε με Vcore = 1.85 τον Α64 του αλλα δεν το ηξερε γιατι δεν τον ειχε πολυμετρησει......

ε, που να το ξέρω ο έρμος! ούτε θερμοκρασίες τρελλές είχα, ούτε έδειχνε σημάδια κόπωσης... και μάλιστα έχω τρέξει πάρα πολλές ώρες συνολικά prime... δεν φαίνεται να μασάει τίποτα - μην το φοβάσαι

πάντως το κομμάτι (Α64) δεν ξέρω αν είναι και από τα πολύ καλά... 9*282 έχω spi 32M stable και prime 1 ωρίτσα, 9*285 full benchmarks (και looping), 9*287 ψιλοstable... - όλα αυτά με 1.85!.. (μάλλον πολλά για αέρα! αλλά δεν μασάω)

μήπως όμως θα έπρεπε να ψύξω και τα mosfets γιατί ζεματάνε (και μαζί και κάτι άλλα chipάκια πάνω στο mobo)?! ίσως να βοηθούσε αυτό να ανέβω κι'άλλο...

(άρχισαν και τα κρύα! χεχε.. )

Link to comment
Share on other sites

Johnny, έχεις χαμηλή συχνότητα για την περίπτωση 348ΗΤΤ

Ρίξε μια ματιά στη φωτό (οι μνήμες είναι μεν χαμηλά, - ο διαιρέτης στα 133 - αλλά με 2.5-4-3-7 1Τ)

Αυτό που δεν έχω κάνει, είναι να προσπαθήσω με ακόμη χαμηλότερο multi και 1*512 ram... πιστεύω θα πάει αρκετά παραπάνω! - αρκεί να μην με περιορίσει το fsb (πχ 3*370 :104: = 1110 mhz! - με το ΗΤ στο 2X όπως είπαμε, δεν γουστάρει!)

stay tuned...

τα επικίνδυνα πειράματα θα συνεχιστούν

θέλω να βρω και τα όρια της μητρικής σε 1:1, αλλά αντί αυτού, βρήκα τα όρια μνημών (304 :109: με τα slowest timings) δεν μπορώ προς το παρόν κάτι περισσότερο με αυτές τις μνήμες και 2.83v

post-356-1442173777,5977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισης κατι αλλο που εχω να σου προσθεσω μια και τα λεγαμε τηλεφωνικα αυτα ειναι οτι κι οι δυο σκληροι μου δισκοι ειναι συνδεδεμενοι στον nVidia controller πιστεψε με δεν μου εδειξε σημαδια ασταθειας εκει πανω βεβαια ειπαμε η μητρικη αυτη αγοραστηκε για ερευνητικο σκοπο αλλα και για να εχω το κεφαλι μου ησυχο κυριως.......

Οσο για τις τασεις που δινει ειναι Vdd = 1.824 μαξιμουμ πολυμετρημενο το δε Vcc_HT ειναι καπου 1.714 Volts.......

Πιστευω οτι παιζει ρολο ο ενσωματωμενος controller του Α64 γιαυτο και δε βοηθαει καθολου η αυξηση τασεων των Vdd, Vcc_HT........

Επισης η ψυκτρα του SB δε ζεσταινεται καν ακομη και να βγαλω το φανακι που εχει επανω ξεχασαμε κατι καυτα chipsets (βλεπε nForce2)....

Σε εσενα συνεβη το ιδιο??

Eννοω οτι δε βοηθαει η αυξηση των τασεων στα Vdd, Vcc_HT να πας ψηλοτερα σε FSB.........

προτού χρησιμοποιήσω το clockgen, με HTT 240 1:1 1T, είχα παγώματα στο φόρτωμα των windows...

o Silicon, τα φόρτωνε με 250-255...

επίσης μετέφερα μεγάλα αρχεία από partition σε partition (το κάνω και αυτό!), και με τον Silicon γίνονται πολύ πιο γρήγορα - δεν χρειάστηκε καν να χρονομετρήσω - για να μην πω για ταυτόχρονη μεταφορά 2 αρχείων!.. το χάος σε διαφορά υπέρ του Silicon!

όντως η ψύκτρα του chipset, δεν ζεσταίνεται (πολύ) - έχω βάλει βέβαια και ceramique αντί του thermal tape...

πάντως η αύξηση των τάσεων VDD, VCC_HT με βοήθησε! μιλάω για πολύ μεγάλα ΗΤΤ synch ή asynch...

συμφωνώ όμως ότι τα όρια "περιορίζονται" και από τον ενσωματωμένο controller του Α64... πόσο να αντέξει...

Το θέμα είναι ότι πιο πολύ ως τώρα έχω βρει όρια μνημών και όρια cpu-controller, παρά όρια μητρικής! Πολύ καλή φάση!

σε λίγο θα ψάχνουμε steppings Α64 για μεγάλα ΗΤΤ και συχνότητες μνήμης - όλοι τον "ίδιο" controller θα έχουν? δεν νομίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τον τελευταίο καιρό έχω κάποια προβληματάκια, που με έχουν αποσπάσει το σπορ...

βρήκα όμως λίγο χρόνο και είπα να ξεσπάσω πάνω στο pc μου, προσπαθώντας να το πάω πάνω από τα όρια, με full ρεύματα και κλειστό! κουτί

κάποια στιγμή θα το ανοίξω, και θα βάλω εξωτερικό ανεμιστήρα να το τρελλάνει στα μποφόρ, να δω που θα βαρέσει τοίχο, και πόσο ρόλο παίζουν οι θερμοκρασίες

ούτως ή άλλως, η gigabyte φαίνεται να μην καταλαβαίνει τίποτα από τα ζόρια!

Seankon έχεις δίκιο για το ΗΤ - μιας και δεν θέλει να κατέβει κάτω από το 3Χ, βαράει τοίχο κάπου στα 1060-1065 (θα τους στείλω mail, μπας και μου ΄δωσουν κανα bios που να δουλεύει έστω και με ΗΤ 2Χ)

δίνω μερικές φωτο, και θα επιστρέψω και με πιο κρύες συνθήκες όταν ευκαιρέσω

(μέσα έχω και ένα 3dmark01 με μία gf4mx - ήθελα ντε και καλα να σπάσω το 9000... η τρέλλα δεν πάει στα βουνά)

post-356-1442173794,8662_thumb.jpg

post-356-1442173794,9489_thumb.jpg

post-356-1442173795,0159_thumb.jpg

post-356-1442173795,0473_thumb.jpg

post-356-1442173795,1328_thumb.jpg

post-356-1442173795,2379_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ ενδιαφέρον ακούγετε! stretching επεξεργαστή και στρώσιμο.

Θα δοκιμάσω με intel να δω αν έχει το ίδιο αποτέλεσμα μόλις ξαναβάλω νεράκι πάνω του.

Περίπου μια μέρα στρεσσαρίσματος είναι ο μέσος όρος της χρήσης του έτσι; (Πάντα απ'τις δοκιμές σου!)

Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό με τον αποσυντονισμό το έχω παρατηρήσει και στο δικό μου σύστημα οπού το δούλευα στα 3800 όχι prime stable αλλά όλα τα άλλα χωρίς προβλήματα και μετά όταν τον ξαναέτρεξα 3500 για καμιά βδομάδα μετά ήθελε πάλι στρώσιμο να ανέβει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το δα το βιντεάκι, σα να κατάπιε σεισμό είναι.. :003:

Απλά μου φαίνεται ότι λόγο αστάθειας του συστήματος και ο Task manager σαν πρόγραμμα και αυτός τα έχει δει όλα κωλυόμενα..!!

Αυτό που λες με παραξενεύει και μένα, πως είναι δυνατόν ένα τέτοιο σύστημα να βγάζει επιτυχώς ένα SuperPI 32M…

Link to comment
Share on other sites

Όντως παράξενο video. Προσωπικά δεν έχω δει τέτοια φαινόμενα στο δικό μου μηχάνημα, παρά μόνο λάθη περί Illegal operation ή και σπανιότερα bsod.

To vagp εμένα με έχει βοηθήσει να ανέβω λίγο παραπάνω σε fsb, πηγαίνοντάς το +0.2 απ'το default. Συγκεκριμένα από 14χ260 πού ήμουν Prime σταθερός, πήγα 14χ265 που μεν δεν είμαι prime αλλά βλέπω πως αντέχει το σύστημα χωρίς να κρασάρει σε χρήσεις συμπιέσεις divx, dvd, games κλπ

Επίσης βλέπω πως με τον CPU Stretcher ανεβάζω παραπάνω θερμοκρασία ακόμα κι απ'το toast, οπότε για stressάρισμα της CPU είναι ότι πρέπει!

Προτείνω την μετατροπή του σε windows program kaι για ευχρηστία (με κουμπί exit, stop) και για glammουριά (εε αλλιώς είναι ένα παράθυρο dos)

Πάντως κάνει δουλίτσα! Με μικρότερο vcore (μετά από στρώσσιμο όπως έλεγες σε υψηλότερο fsb απ'το επιθυμητό), κρατάει το μηχάνημα χωρίς crash

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Γιάννη, αυτό περί "περιοχής κατάρρευσης" δεν το πολυκαταλαβαίνω

άλλοι λένε ότι αν δώσουν πάνω από 1,60v σε Α64 δεν βλέπουν διαφορά, ή βλέπουν ελάχιστα Mhz ακόμη...

εγώ όσο δίνω... κερδίζω, και όχι αμελητέα "ποσότητα" σε 3 Α64 που έχω δοκιμάσει. το δε "στρώσιμο" με prime βοηθάει αρκετά...

επίσης είσαι σίγουρος ότι το 1.70v της Giga είναι 1.85?! γιατί 42 βαθμοί σε prime με αερόψυξη, μου φαίνονται πολύ λίγοι...

δεν μπορώ να μετρήσω κιόλας αφού τα Mosfets είναι καλυμένα με ψυκτράκια...

όχι τίποτα άλλο, γιατί σκεφτόμαι να κάνω ΚΑΙ vcore mod :077:

Link to comment
Share on other sites

Mην μετρας στα mosfet,ο CPU το vcore τo παιρνει απο τα πηνια που υπαρχουν μετα τα mosfet,μετρα στο ποδαρακι του πηνιου που κοιταει προς την πλευρα της CPU και το μαυρο του πολυμετρου ακουμπα το στο κουτι..........

Link to comment
Share on other sites

ρε Johnny μην είσαι τόσο αυστηρός μαζί μου! αφού ξέρεις ότι έλειπα τόσο καιρό και μπορεί να έχω χάσει και κάποια επεοσόδια δεν πρόλαβα να σε "διαβάσω" πλήρως ακόμα - είναι και πολλά ρε φίλε :o

δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω για το μετρημένο 1.85vcore! απλά μου φάνηκαν χαμηλές οι temps για teravolts! (εντάξει έχω και κουτί άπαιχτο με μπόλικα ανεμιστήρια σε πολύ καλές θέσεις λέμε)

δεν μιλάω για 25 και 30 mhz βελτίωση! από 1,65 σε 1,70 μιλάω για 70-80+ περίπου, και έχει την τάση να ανέβει κιάλλο με το στρώσιμο

επίσης δεν δίνω 1.85 για πειραματικούς σκοπούς μόνο - έτσι το έχω συνέχεια!:077:

και ξέρεις ότι δεν είμαι "sandra russo" τύπος (prime, spi32M:2 απανωτά, memtest (με teravolts πλέον!), looping 3dmark2001:hardware, και κάνω και καμμιά συμπίεση)

δεν υποτιμάω τα δικά σου o/c tools σε καμμία περίπτωση και θα τα δοκιμάσω και αυτά μόλις είμαι "έτοιμος" με τις καινούριες μνήμες! :023:

και προς Θεού! καμμία παρεξήγηση! :002:

thorlite thanks - θα το ψάξω με τα πηνία

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.