Jump to content



Κατασκευή custom coldplate (MANY pics)


darkCount

Recommended Posts

Είναι κάμποσος καιρός που χρειαζόμουν κάποια custom coldplate για το Maze4-1 CPU για να μπει στην Gforce με ένα 226watt TEC....

Όπως επίσης χρειαζόμουν ένα καλό coldplate για το TEC μπλοκ του 11 που έφτασε στα χέρια μου από τον virus...ώστε να μπορέσει να σφίξει καλά το TEC. Και αφού θα γινόταν από την αρχή και βολεύει και το μπλοκ...να μπει μεγαλύτερο 62χ62mm TEC 270watt!!

Είχα μιλήσει με τον Μιχάλη αλλά ο ταλαίπωρος πνίγεται και δεν είμαι και παλικάρι που γουστάρει να πρήζει τους ανθρώπους...έτσι λοιπόν αποφάσισα να τα φτιάξω μόνος μου. Βέβαια κάτι τέτοιο στο σπίτι με ένα δραπανάκι με μπαταρία δεν γίνεται...ευκαιρία ήταν οι διακοπές στο πατρικό στη Σύρο που παίζουν τόρνοι, φρέζες και όλα τα καλούδια.

Τα σχέδια βγήκαν από μένα και ΌΛΗ η δουλειά στη φρέζα από τον πατέρα μου!! Εγώ όμως τα έτριψα για να γυαλίσουν:flex: Ακολουθούν αρκετές φωτό.

Παρακαλώ μην απαντήσετε μέχρι να τις ποστάρω όλες....ευχαριστώ.

Ξεκινάμε με 2 φωτογραφίες τα plate μόνα τους...

Maze4-1 FX plate...

post-694-1416071489,1774_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Τωρα η εχω μπερδευτει η για αλλο μπλοκ μιλαμε...

Οταν ειχα το maze4 για καρτα δεν κοντραρε καθολου καλα ενα 80αρακι τεκ λογο τις "πατουρας" που εχει στο πατο του μπλοκ...

Α οκ σορρυ ειδα την φωτο και μιλαμε για λλο μπλοκ:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όπως θα συναρμολογηθεί στο τέλος. Οι εξωτερικές βίδες θα σφίγγουν το plate με το tec και το μπλοκ και οι εσωτερικές θα κουμπώνουν όλο το μαραφέτι στη μητρική.

Μου μυρίζει ευκολότερη μόνωση μιας και όλες οι βίδες είναι εσωτερικές!!!:T:

post-694-1416071489,4435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ φαίνεται πώς θα κρύβονται τα κεφάλια από τις βίδες του σφιξίματος.

Οι εσωτερικες μαυρες που φαίνονται...εννοείται ότι θα βρίσκονται από το πίσω μέρος του mobo...απλά φαίνεται πως θα περαστούν εδώ...

post-694-1416071489,4966_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φωτό!! το πάχος των plate. 10mm είναι!

Του buffer το κάγκελο θα γίνει εκεί μέσα κοινώς...

Αυτα τα λίγα προς το παρόν. Όταν γυρίσω Αθήνα και τα κουμπώσω θα ποστάρω φωτό.

Πρέπει να πάρω και το 270άρι TEC και να περάσω και μια βόλτα από τον κυρHipro5 να μου μοντάρει την 5900sp...και θα είμαστε έτοιμοι για γλέντια.

ps. μέχρι στιγμής η 5900sp χτυπάει bench στα 545core!! με μια πρόχειρη τοποθέτηση ενός TEC...

post-694-1416071489,5329_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Είμαι μεγάλος τρίφτης τελικά!!:flex: Ακόμα πονάνε τα δάχτυλα μου από το τρίψιμο με τα γυαλόχαρτα και τις αλοιφές...

Tα δικα μου να δεις .....................:(

Τι να πω ..........αψογοι και οι δυο σας Τα συγχαρητηρια μου Μπραβο και για την καλη δουλεια και για την γενικοτερη υλοποιηση Ελπιιζω το μπλοκ να αποδωσει τα αναμενομενα . Περιμενω τα αποτελεσματα με αγωνια

Και παλι μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.