Jump to content



ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ.ΣΚΛΗΡΟΣ Ή WINDOWS?????


schumifer1442169067

Recommended Posts

Τελειώνω τη μία πρωτεΐνη ,κατεβαίνει η επόμενη και μιας και λόγω xvid-ing

το μηχανημα δουλεύει 5-6 μέρες 100% λέω να κάνω ένα restart.Κάμποσα πράγματα είχαν

αρχισει να ψιλοκολλάνε έτσι κι αλλιώς οπότε φάνηκε η λογική κίνηση!

Κάνοντας λοιπόν επανεκκίνηση αποφασίζω να δοκιμάσω την τύχη μου με λίγο επιπλέον

υπερχρονισμό, μπας και οι χαμηλότερες θερμοκρασίες βοηθούσανε λίγο!!!

Μπαίνω BIOS ... ... μπλα μπλα μπλα μπλα ... μην τα πολυλογώ μετά από 10 προσπάθειες

δεν είχα αποτέλεσμα και τα παράτησα.Βάζω πάλι το τελευταίο λειτουργικό setup ,βλέπω το

boot logo με τα γνωστά τετραγωνάκια να τρέχουν ,και μετά ... το τίποτα.Μαύρη οθόνη με το

ποντίκι στη μέση και να ανταποκρίνεται!2-3 φορές τίποτα.Ρίχνω τις συχνότητες σ'αυτές που

χρησιμοποιούσα από την πρώτη μέρα που πήρα τον επεξεργαστή μέχρι και πριν 7-8 μέρες,boot logo ,mouse και κόλλημα!!!

Θυμάμαι ότι σε μία από τις δέκα προσπάθειες για παραπάνω o/c μου ζήτησε να κάνει scandisk

και του είπα όχι. Απογοητεύομαι ,recovery console scandisk-δεν υπάρχει αυτή η εντολή.Ψάχνω

δεξιά αριστερά (στα cd )βρίσκω τρόπο να κάνω scandisk.Κάνω τα πάντα εκτός από τον έλεγχο

επιφανείας ,βρίσκει ένα εσφαλμένο αρχείο στον κατάλογο των παραθυριών .Επανεκκίνηση ... τα

ίδια.Ξανά και ξανά και ξανά ,τα ίδια κάθε φορά.Απογοητευμένος φεύγω για 1-1,5 ώρες επιστρέφω.

Ανοίγω το κουτί ,oooo myyyy gooooood, προχωράει μετά το boot logo και

ξεκινάει scandisk.Χαρά ο δικός σας ,ώρε τι θα διηγηθώ απόψε στο φόρουμ.Τελειώνει το

scandisk και ...κλαψ,κλαψ ... μαύρη οθόνη με ποντίκι!!!!!!!

Τώρα κάνω surface scan (80% και δε έχει βρει bad cluster).To Knoppel βλεπει κανονικά τα

αρχεία μου.

Μάλλον θα βάλω το ΧΡ cd και θα του πω να εγκαταστήσει τα ΧΡ από πάνω ,ελπίζω να μη μου διαγράψει τα έγγραφα και

τα email

Τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 8άρη και θα βόλευε να τον βάλω master αλλά τον έχω αφήσει σε φίλο με DSL.

Τα νορμάλ θέλουν άνοιγμα στο κουτί και δεν έχει νόημα γιατί δεν έχουν επηρεαστεί τα περιφερικά από το 1667->2080 ΜΗζ. (τα καλά του jumper controled system bus!)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να κλαταρε ο σκληρος δισκος............

Τα ΧΡ θα τα εκανες Miko Lee = που**να δηλαδη..... :119: :112:

Λοιπον οταν κοτσαρεις τον αλλο δισκο τρεξε απο εκεινον την chkdsk [drive που θες να ψαξεις] /r οπου θα σου ζητησει να κανει επανεκκινηση και θα φορτωσει μετα την εντολη.....

Θα σου παρει καποια ωρα αλλα κοιταει και για χαλασμενους σεκτορες.....

Απο το MSDOS shell τη δινεις (ανοιγει το μπλακ παραθυρο).......

Link to comment
Share on other sites

Re sy ΣεανΚον (μάλλον πάτησα σε λάθος στιγμές το Shilt+Alt ε;;;!!!) αφού δεν τον έχω τώρα τον σκληρό.Τελείωσε το scandisk και δε βρήκε πρόβλημα.Γαμώτο.

Μάλλον θα του πω να ξαναπεράσει Παραθύρια χωρίς φορμάτ.Μετά Παρτίσιον Μάτζικ και 1 ντφσ 4-5 γίγα για λειτουργικό και τα υπόλοιπα φατ 32

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα το Chkdsk /r δεν κατάφερε τίποτα.Μάλλον εγκατάσταση από πάνω ,αλλά επειδή φοβάμαι τα έγγραφά μου, βάζω suse 9.0 να κάνω 2-3 αλλαγούλες και μετά ΧΡ από πάνω.Γ@μώ τον Μπίλι μου Γ@μώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι για τα μπάζα τα Windows. Κάτι παρόμοιο έπαθα κι εγώ χθες το βράδυ. Χωρίς να αλλάξω κάτι στο setup δε μπορούσε να μπει στο λειτουργικό. Δε μπορούσε καν να μπει στη Recovery console από το CD! Ε τελικά μετά από λίγο παίδεμα και εφαρμογή επαναστατικών μεθόδων επαναφοράς του συστήματος κατάφερα να προσπελάσω κανονικά τους δίσκους χωρίς απώλειες....

Αν πάντως έχεις να κάνεις πού καιρό format κάνε ένα μπας και καθαρίσει από τη σαβούρα.

Link to comment
Share on other sites

1)Suse Linux 9.0 για να είμαι σίγουρος ότι αυτά που δε θέλω να χαθούν

δε θα χαθούν(έτσι κι αλλιώς είχα 4-5 γίγα διαμορφωμένα σε EXT3 που

περιμένανε εδώ και καιρό)

2)Εγκατάσταση από "πάνω " των ΧΡ για να δω δίκτυο και να τα μεταφέρω

όλα στο φορητό

3)Παρτιτιον Μαγικ->Δημιουργία 4 γίγα ntfs στην αρχή του δίσκου(5 γίγα

λίνουξ στο τέλος υπήρχαν) κα 30 περίπου γίγα FAT32 στη μέση(=40άρης

σκληρός)

4)Επανεγκατάσταση όλα έτσι ώστε στο πρώτο παρτίσιον να μην υπάρχουν

ούτε έγγραφα(άλλαξα την τοποθεσία τους.)ένουν μόνο τα ι-μέιλς να φύγουν από

την παρούσα θέση τους ώστε από εδώ και πέρα να μη σκέφτομαι ούτε 2

δευτερόλεπτα για την επανεγκατάσταση των παραθυριών

ΕΡΩΤΗΣΗ:ΠΟΥ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ PAGEFILE?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.