Jump to content



Επιτέλους τα κατάφερα.Το Τακτοποίησα!!!


Greek

Recommended Posts

Παίρνοντας σαν αρχής γενομένης την απόκτηση DSL είπα να τακτοποιήσω από την αρχή τον υπολογιστή μου , να βγάλω τους άχρηστούς δίσκους , να στρογγυλέψω τα καλώδια EIDE, να ανακατανήμω τα συστήματα (HDD , CDR DVD, PCI cards) και να βγάλω τους παταπανήσιυ ανεμηστήρες.

Όπερ και εγένετο ... μετά από μισή μονωτική ταινία και 3 ώρες δουλειάς τα κατάφερα.Έγινε σαν καινούργιο.

Απότέλεσμα?

6-10 βαθμούς κάτω ή θερμοκρασία με τα 2/3 των ανεμηστήρων και μειωμένο θόρυβο.

Το σύστημα μου είναι ένας Τ-Bird 1.4@1.61 ή 1.56 ανάλογα με τα κέφια μου και την εξωτερική θερμοκρασία, GF3 Ti500 Titanium , Leadtek Tv tuner, 496MB No Name RAM @133 , I-WIll kk266r-plus M/B, USB2 PCI card, SCSI 2230 pci card , Plextor cdr Pioneer dvd , 2x HDD @7200rpm.

Πως σας φαίνετε?

post-22-1442173772,8828_thumb.jpg

post-22-1442173772,9459_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ωραίος.

Παρατηρήσεις:

- Ο ανεμιστήρας της CPU κρατιέται από μια βίδα μόνο επειδή είναι πολύ μεγάλος. Νομίζω ότι αν σου βρίσκεται κανας μικρότερος θα έχεις λιγότερη ταλάντωση και θόρυβο αλλά και καλύτερη ροή πάνω στη ψύκτρα. Τώρα ο αέρας δεν πάει παντού.

- Ο ανεμιστήρας στο πάτωμα τι κάνει ? Φαίνεται σα να έχει πνιγμένη εισαγωγή

- Η ταινία σου κάνει τη δουλειά, αλλά αν χρειαστεί να τα ξαναλύσεις είναι μπέρδεμα. Χρησιμοποίησε καλύτερα κανα καλωδιάκι από αυτά που έχουν στις συσκευασίες.

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο με την ταινια!αλλα τουλαχιστον εσυ greek τα συμαζεψες να δουμε εμεις ποτε?!μαλλον προς τα χριστουγεννα το βλεπω!και κατι ακομα τι εκανες στο q-tec και ειναι γρατζουνισμενο?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ωραίος.

Παρατηρήσεις:

- Ο ανεμιστήρας της CPU κρατιέται από μια βίδα μόνο επειδή είναι πολύ μεγάλος. Νομίζω ότι αν σου βρίσκεται κανας μικρότερος θα έχεις λιγότερη ταλάντωση και θόρυβο αλλά και καλύτερη ροή πάνω στη ψύκτρα. Τώρα ο αέρας δεν πάει παντού.

- Ο ανεμιστήρας στο πάτωμα τι κάνει ? Φαίνεται σα να έχει πνιγμένη εισαγωγή

- Η ταινία σου κάνει τη δουλειά, αλλά αν χρειαστεί να τα ξαναλύσεις είναι μπέρδεμα. Χρησιμοποίησε καλύτερα κανα καλωδιάκι από αυτά που έχουν στις συσκευασίες.

Απαντάω..

- Έβγαλα τον ανεμηστήρα της Evercool και έβαλα ένα μεγάλο από αυους για το κουτί αλλά με καλύτερη ροή. Φυσάει αέρα προς την ψύκτρα αλλά και την Μ/Β και προς τις μνήμες.Δεν ταλαντώνει και έχει καλύτερη συμπεριφορά.

- Ο Ανεμηστήρας στο πάτωμα δημιουργεί αέρα προς τα πάνω ώστε να δημιουργεί πίεση και να φέυγει ο ζεστός αέρας πρός το τροφοδοτικό και την έξοδο του κουτιού. Έχει πόδια και απέχει 1,5 εκατοστά από το πάτωμα. Θερμοκρασία κουτιού 30 βαθμοί.

- Η ταινία είναι εξίσου εύκολη να βγει αλλά και κάνει καλύτεραυμμάζεμα στα καλώδια. Εξάλλου έχω προβλέψει μελλοντικές μετακινησεις και έχω αφήσει τις απαραίτητες αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.