Jump to content



Παντα ηθελα να το ρωτησω αυτο........


loner

Recommended Posts

Στα dvd-recorders αλλα και στα cd-recorders ποσα cd η dvd μπορουμε να γραφουμε την ημερα χωρις να κινδυνευει να λιωσει το κακομοιρο το recorder; Η δεν εχει αναγκη απλα πρεπει να αφηνουμε καμια ωρα περιθωριο μεταξυ των εγγραφων για να μην σηκωνει θερμοκρασια; Εσεις ποσα γραφεται με τα recorder σας μεσω ορο καθε μερα;

Για να ξερω γιατι αυτη την στιγμη πανω απο 1 εγγραφη στο dvd-recorder μου την μερα φοβαμαι να κανω......... Στο cd-r μπορει να γραψω και 4 μαζι αλλα και παλι δισταζω.........

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω όριο πέρα από το οικονομικό.

αυτό που πρέπει να καταπονεί τα οπτικά drives είναι κατά τη γνώμη μου η συχνή χρήση για ανάγνωση και μάλιστα σε υψηλές ταχύτητες (ripping) και τα προβληματικά δισκάκια, με γρατζουνιές κλπ, γιατί έχουν πολλά κινούμενα μηχανικά μέρη που φθείρονται. έχω πετάξει 2-3 cdrom και 2 DVD-rom που τα φτυσαν με την χρήση, αλλά είχα πάρει μόνο ένα CDR (το οποίο ακόμα δουλεύει) και ένα DVDR ( το οποίο πήγε σε RMA για άσχετο λόγο δούλευε ουσιαστικά) . μην χρησιμοποιείς τα recorder για ανάγνωση και πιστεύω ότι πρακτικά δεν θα πάθουν ποτέ τίποτα. εντάξει αν γράφεις δεκάδες δίσκους κάθε μέρα το αποτέλεσμα είναι πρακτικά το ίδιο, μιλάμε για normal χρήση 1-10 δίσκους κατα μέσο όρο τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ένα drive δεν πρόκειται να ζήσει για πάντα. Οπότε χρησιμοποίησε το όπως ακριβώς θέλεις και ακριβώς για το λόγο για τον οποίο το έχεις αγοράσει και έχεις δώσει τα όμορφα λεφτάκια σου. Το να στέκεται ένα dvd-r σε αχρηστεία με το σκεπτικό ότι μπορεί να χαλάσει μονάχα ανούσιο είναι και δεν δικαιολογείται η αγορά του, πάντα κατα την ταπεινή μου άποψη. Έχω ένα plextor 24/10/40 εδώ και 2 χρόνια το οποίο έχει λιώσει στην αντιγραφή, και στο ripάρισμα δίχως να μου έχει παρουσιάσει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα plextor 16/10/40a και εχει τυχει πολλες φορες να γραψω πανω απο 10 cd στην ιδια μερα διχως παυση ουτε λεπτο η μονη παυση ηταν ανοιξε κλεισε το πορτακι για να μπει το επομενο cd π.χ. 10 χ 6 = 1 ωρα

το ιδιο και με ενα sony 500a dvd-r αν και εκει το ρεκορ μου ειναι 6 dvd αλλα 6 χ15 λεπτα

ειναι 1.5 - 2 ωρες

μην φοβασαι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ένα drive δεν πρόκειται να ζήσει για πάντα. Οπότε χρησιμοποίησε το όπως ακριβώς θέλεις και ακριβώς για το λόγο για τον οποίο το έχεις αγοράσει και έχεις δώσει τα όμορφα λεφτάκια σου. Το να στέκεται ένα dvd-r σε αχρηστεία με το σκεπτικό ότι μπορεί να χαλάσει μονάχα ανούσιο είναι και δεν δικαιολογείται η αγορά του, πάντα κατα την ταπεινή μου άποψη. Έχω ένα plextor 24/10/40 εδώ και 2 χρόνια το οποίο έχει λιώσει στην αντιγραφή, και στο ripάρισμα δίχως να μου έχει παρουσιάσει τίποτα!

Συμφωνω απολυτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε ενα Teac cd-rec που ειχα παει σε εναν φιλο μου σε μια εκρηξη leech-aρισματος εγραψα γυρω στα 30 cd απανωτα και μετα τα επαιξε και μου εκαψε κανα δυο cd. Εν τελει δεν ειχε παθει τιποτα, το αφησα να "ξεκουραστει" λιγο και μετα απο καμμια ωρα εγραψα κανα δυο ακομα για να δω αν ειχε χαλασει, αλλα ολα οκ. Μην αγχωνεσαι, αντεχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

οταν θα ειναι να χαλασει θα εχεις παρει κανουργιο . Και αμα σου χαλασει απο την πολυ χρηση σιγα πια ειτε θα ειναι μεσα στην εγγυηση ειτε τα dvd-recorders θα εχουν πολυ κατω απο 100 ευρω !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο Liteon που πήρα γράφω όσα dvd έχω (συνήθως 4-5 την ημέρα).Τώρα εάν έχω και για κανένα backup data, τότε βάλε και αυτά μέσα.Γενικώς γράφω...δεν το λυπάμαι.Εξάλου για αυτή την δουλειά το πήρα. Βέβαια πάντα προσέχω να μην αφήνω το tray ανοικτό, ώστε να γεμίζει σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.