Jump to content


Με ποιον controller??


Jumex

Recommended Posts

Θα μου ερθει αυριο-μεθαυριο η ASUS K8N-E DELUXE μαζι με εναν 3200+...

Η απορια μου εχει να κανει με τους s-ata controllers...

H μητρικη αυτη εχει τα παρακατω storage specs:

Chipset Integrated:

- 2x UltraDMA 133/100/66/33

- 2x Sertal ATA supporting RAID-0 and RAID-1

Silicon Image Sil 3114

- 4x Serial ATA

- RAID 0, RAID 1, RAID 10, RAID 5, JBOD

Και η ερωτηση ειναι η εξης..Σε ποιον controller ειναι προτιμοτερο να τοποθετηθει ο -one n' only- seagate baraccuda 120gb που εχω??

Στον ενσωματωμενο στο chipset nvidia controller ή στον silicon image που ειναι καθαρα ενας s-ata (raid) controller??

ps.Σκοπευω να κανω o/c (οσο αντεχει :D ) οποτε μηπως θα ειναι καλυτερα η χρησιμοποιηση του silicon μιας και δεν εχει σχεση με το basic chipset της μητρικης??

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια μου αλλα και του καθολα πιο εμπειρου σε Gigabyte μητρικες kbilly13 oδηγησε στο συμπερασμα οτι στη μητρικη που εχουμε οι δυο ο ενσωματωμενος controller της Gigabyte ειναι σταθεροτερος σε υψηλα FSB κι αναφερομαι για 260 ΜΗz κι ανω.......

Ο Βασιλης αν επιασε 350 MHz FSB το καταφερε γιατι δεν ειχε SATA στο nVidia controller......

Εγω πηγα καπου 330 FSB τεσπα........

Να προσεξεις και την τιμη του ΗΤ που θα βαλεις γιατι στις δικες μας το μεγιστο FSB το πιασαμε εχοντας ΗΤ=3Χ.

Βεβαια @@ρια ειναι το ΗΤ σε μονα Α64 συστηματα δε δινει κατι παραπανω.

Επισης ειναι κι ελαφρως πιο γρηγορος ο δισκος μου στον SI απο οτι στον nVidia εχω τον αντιστοιχο με εσενα αλλα στα 160GB...

Bεβαια μια κι εχω χαμηλο FSB δε χρησιμοποιω τον SI αλλα τον nVidia κι ο λογος δε χρηζει αναφορας εδω... :069:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σκοπέυεις να βάλεις raid, νομίζω καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τον chipset καθώς δεν θα σου τρώει πόρους από το pci bus συν ότι δεν θα σου επηρεαστεί από το oc κάτι το οποίο μπορεί να πάθει ο si (έχε μάλιστα υπόψιν ότι ειδικά οι sata controllers είναι προβληματικοί σε oc καταστάσεις)

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα τους δεν θα έχει μεγάλη διαφορά αλλά καθώς ο sil θα μοιράζεται το bus με τα pci slots θα μειώνεται το bandwidth (bottleneck) και συνάμα θα έχεις και μεγαλύτερο cpu utilization οπότε ίσως είναι καλύτερα να τον βάλεις στις nVidia…

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.