Jump to content



πρόβλημα με εικονίδια...όλα ίδια


kagelar34

Recommended Posts

πρόβλημα με εικονίδια ....αφού έτρεξα το Lost vikings 2 combatible me win 95 kai 256 colours ...παίζω κανονικά το παιχνίδι και βγαίνω όλα τα εικονίδια έγιναν άσπαρα με το default εικονίδιο μέσα ,καταλάβατε ποιό λέω ?

κοιίταξα κάτι άλλα threads παρακάτω που βρήκα αλλά δεν γίνεται τίποτα από αυτά.

Το πιο σπαστικό είναι ότι μπορώ να αλλάξω με το χέρι τα εικονίδια αλλά με τίποτα τους φακέλους ....αυτό είναι και το προβλημα μου ....έκανα πριν λίγες μέρες backup την registry και τώρα restore αλλά τίποτα ....έκανα fix registry από το system mechanic pro 5 αλλά τζίφος ...έκανα και το sfc /scannow που έμαθα πρόσφατα αλλά τίποτα ....νομίζω πως δεν έχει problem h registry αλλά δεν ξέρω πως να επαναφέρω τα εικονίδια .....

καμιαά ιδέα γιατί έχω και μια εργασία και μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό ....το Pc είναι για φορματ...αλλά ήθελα να το αφήσω λίγο ακόμη για να τελείωσω κα΄τι εργασίες και να πάρω το dvd recorder

Link to comment
Share on other sites

ίσως μπορεί να διορθωθεί. Δες αν υπάρχει στο system folder ένα αρχείο που λέγεται ShellIconCache. Μπες απο recovery console και σβήστο, αυτό θα αναγκάσει το σύστημά σου να ξαναφτιάξει όλα τα εικονίδια από την αρχή.

Μπορείς να το κάνεις σίγουρα και απο το MicroAngelo και απο το TweakXP νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

ίσως μπορεί να διορθωθεί. Δες αν υπάρχει στο system folder ένα αρχείο που λέγεται ShellIconCache. Μπες απο recovery console και σβήστο, αυτό θα αναγκάσει το σύστημά σου να ξαναφτιάξει όλα τα εικονίδια από την αρχή.

Μπορείς να το κάνεις σίγουρα και απο το MicroAngelo και απο το TweakXP νομίζω.

φίλε μου έψαξα μέσα στα win για ShellIconCache τίποτα μετά για μία μία τις λέξεις αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο ούτε στο system ούτε στο system32

MicroAngelo kai tweakXp na ta δοκιμάσω και τα 2 αν είναι ποιό προτείνεις για αρχή ?

Στον Control panel Μου βρήκα ένα tweak ui κάνει?

Link to comment
Share on other sites

tefra εκείνο το δοκίμασα πριν ανοίξω το Thread, καθώς το παρακολουθούσα το topic....

Λοιπόν πανηγύρια και χαρές τα εικονίδια έφτιαξαν μόλις τώρα και αυτά μόνα τους ...δεν έκανα τίποτα απολύτως που να σχετίζεται με τα εικονίδια.

Πρώτα έφτιαξε ο Mozilla(http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=3985) Που μου έδειχνε τις σελίδες όπως να ναι........... και τώρα τα εικονίδια.....ρε σεις μήπως μου κάνετε τίποτα voodoο ή μου το έχετε χακέψει το μηχάνημα και με δουλεύετε ....??????

Πάντως κάθε πρωί που θα σηκώνομαι θα τους μιλάω ευγενικά και θα χαιδέυω το κουτί του υπολογιστή, σκέφτομαι να βάλω και καμιά γλάστρα στο κουτί μέσα να γίνει πιο όμορφο ....και δε θα το κλωτσάω πια !!!!!!!!

Αν θέλετε κλειδώστε το αλλά καλύταρα να το μεταφέρετε αλλά να μην το κλειδώσετε μιας και δεν υπάρχει λύση για να βοηθήσει κάποιον(οπότε δεν είναι χρήσιμο εδώ ) αλλά μπορεί να του ξανακαπνίσει καμια μέρα και να θυμηθεί περίεργα πράγματα(οπότε θα το συνεχίσω)....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.