Jump to content



Πόσα partition?


gto234

Recommended Posts

εγω ρε παιδια εχω 2 σκληρους:τον raptor wd 36,7GB και εναν 120 GB wd sata και οι δυο!στον πρωτο εχω τα win και τα προγραμματα και στον αλλο μουσικη,τενιες και λιπες π@π@ριες!γιατι σωνι και καλα να κανει καποιος παρτισιον?εμενα πχ που θα με οφελισει?(ερωτηση κανω γιατι πιστευω οτι η διαρηθμηση που εκανα ειναι πολυ καλη)!επεισησ πιστευω οτι κανοντας πανω απο 3 παρτιτιον τον μαμασ τον δισκο!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Sean και δέκα!!!

Για συνολικό αριθμό μιλάω.

Όντως τα πολλά partition βοηθούν στην περίπτωση ενός μεγάλου δίσκου.

Όταν κάποιος έχει 2-3 δίσκους προφανώς δε χρειάζεται τόσες κατατμήσεις.

(πάντως κάποιος ίσως να χρειαζόταν και δέκα partitions ανάλογα με τις δουλειές που κάνει....)

Link to comment
Share on other sites

είναι χρήσιμα τα partitions και για να έχεις μικρότερο fragmentation.

πάντως μέχρι 3 στον σκληρό νομίζω είναι αρκετά

1. windows-programs-games

2. προσωπικά έγγραφα - προγράμματα χωρίς Install

3. χύμα στο κύμα DVD rips downloads ...

παραπάνω για ταξινόμηση ανάλογα με το περιεχόμενο είναι λίγο υπερβολή την ίδια δουλειά κάνουν και οι φάκελοι.

το swap file στον άλλο σκληρό λολ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι αληθεια οτι αμα κανεις partition στον σκληρο σου μειωνονται οι επιδοσεις του?Και πως μπορεις να κανεις το partition που εχει το λειτουργικο να ειναι στη εξωτερικη πλευρα του δισκου οπου εχει μεγαλυτερη γραμμικη ταχυτητα?

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις το λειτουργικό στο πρώτο partition, (ούτως ή άλλως εκεί μπένει), έχεις τη μεγαλύτερη ταχύτητα του σκληρού.

Στα υπόλοιπα κομμάτια βάζεις πράγματα που είτε δεν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα (πχ mp3s) είτε θελεις να γλυτώνεις το fragmentation όπως λέει και ο Piratis.

Απο κει και πέρα είναι χρήσιμα σε όσους κάνουν backup το σκληρού σε διάφορα images( ghost,acronis κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.