Jump to content



Πολυμέτρηση στα mosfet...Με το κουτί ΚΛΕΙΣΤΟ


schumifer1442169067

Recommended Posts

Γράφω αυτές τις γραμμούλες γιατί δεν είδα πουθενά να έχει σημειωθεί κάτι σχετικό οπότε αφού μου ήρθε να το κάνω είπα να πάρω και καμμιά φωτογραφία.

Πρακτικά ,ήθελα πού και πού να βλέπω πόσο καλά μετράνε τα διάφορα προγράμματα επιτήρησης τις τάσεις του συστήματος και κυρίως του επεξεργαστή (Vcore). Φυσικά το να λύνω κάθε φορά το κουτί και να χώνομαι ανάμεσα σε λαμαρίνα και τον άκομψο 12άρη προσπαθώντας να πετύχω τα μικροσκοπικά μεταλλάκια των μικροσκοπικότατων mosfet της μητρικής μου δεν ήταν η επιθυμητή λύση. Χώρια που με τη μητρική να δουλεύει το παραμικρό βραχυκύκλωμα θα ήταν και μοιραίο-ελπίζω μόνο για τη μητρική. Λόγω λοιπόν προβλήματος ( http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=5110 ) αλλά και αλλαγής ψύξης στην κάρτα γραφικών -αυτή η ψύκτρα από τον Celeron καθόταν καιρό τώρα - είπα να δοκιμάσω αυτό το μικρό mod-άκι

Λοιπόν .Παίρνουμε αλεύρι ,γάλα αυγ.... εεεε συγγνώμη ,λάθος .Πάμε πάλι

Παίρνουμε μία παλιά πλεξούδα από floppy .-ή ό,τι άλλο πολύ πολύ ποολύ λεπτό συρματάκι μπορούμε να βρούμε που να είναι και μονωμένο φυσικά.Ξεχωρίζουμε ένα από τα καλωδιάκια του.

Ξεγυμνώνουμε μισό εκατοστό απ΄ την ακρούλα του ,αφήνουμε μισό εκατοστό καλυμμένο και ξεγυμνώνουμε άλλο μισό εκατοστό αλλά αυτή τη φορά μόνο από τη μία πλευρά.

Χρησιμοποιούμε τη γυμνή άκρη ως οδηγό και περνάμε το συρματάκι κάτω από το "καρφάκι" του mosfet. Συλλαμβάνουμε την προβάλλουσα μοίρα και τραβάμε μέχρι να περάσει το κομμάτι που αφήσαμε καλυμμένο και να έρθει σε επαφή η πλευρά που γυμνώσαμε. Η πλευρά που αφήσαμε μονωμένη και ακουμπάει στη μητρική μας μας δίνει λίιιγη παραπάνω σιγουριά. Φυσικά το γυμνό πρώτο τμήμα και το καλυμμένο που πέρασε κάτω από το καρφάκι το στρίβουμε γύρω από το καλώδιο -μην εξέχει τίποτα και την πατήσουμε ακόμη δεν αρχίσαμε!!!

Ομοίως και στο άλλο σημείο- η διαφορά δυναμικού συνήθως απαιτεί δύο η άτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχουμε προσέξει όσο γίνεται να μην περισσεύει κάποο συρματάκι που να ακουμπάει πουθενά περίεργα -δηλαδή οπουδήποτε! - βάζουμε θερμόκολλα. Έτσι και μονώνουμε και βοηθάμε στην καλύτερη συγκράτηση -όλο και καμμιά γάτα ή καμμιά σκούπα θα θελήσει να τραβήξει τα περίεργα καλωδιάκια που εξέχουν από του κουτί!!!

Θα πρέπει να ρίξουμε όμως τη θερμόκολλα με λίγη προσοχή να μην πέσει πάνω στο mosfet -όσο είναι δυνατόν βέβαια.

Εγώ για παράδειγμα θα έβαζα μετά χαλκουδάκι πάνω οπότε δεν μπορούσα να ρίξω μπόλικη θερμόκολλα.

Φοβού τα καυτά mosfets.

Επίσης δε νομίζω ότι είναι προτιμότερο να βάλετε πρώτα το χαλκό και μετά τη θερμόκολλα γιατί μπορεί να κολλήσετε άριστα ... ένα από τα καλωδιάκια πάνω στον ηλεκτροαγώγιμο χαλκό.

Βασικά αυτό ήταν όλο με κάποιες σημειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

-Πρώτα σιγουρευτείτε ότι έχετε το σωστό mosfet για να μη μετράτε άλλα αντί άλλων και πάει στράφι ο κόπος

-Δε θυμάμαι ,έγραψα ότι βολεύει να είναι κλειστό το μηχάνημα?:068: :068:

-Το καλάι ίσως να είναι καλύτερη και ευκολότερη λύση αλλά σε περίπτωση RMA πολύ θα ήθελα να ακούσω τι θα λέγατε στο μαγαζάτορα!!!:075:

-Μετράμε με το πολύμετρο δύο φορές σε κάθε βήμα να μην πω παραπάνω.Δε θα θελετε να κλείσετε το κουτί και να μη δουλεύει τίποτα.Με κλειστό το μηχάνημα ελέγξτε πριν αρχίσετε την αντίσταση ανάμεσα στις επαφές που σας ενδιαφέρουν. -Φροντίστε η μπαταρία του πολυμέτρου να είναι καλή και όσο γίνεται πιο φρέσκια .Δε χρειάζεται να αυξάνετε τις παραμέτρους στις μετρήσεις σας-τώρα φταίει η μπαταρία,εγώ ή το καλώδιο...:075:

-Θα έχετε πολλές απώλειες -στο Vcore το 0.0Χ είναι πολύυυυ - λόγω του λεπτού καλωδίου.Είτε παίρνετε μετρήσεις από το mosfet και από τα καλώδια και σημειώνετε τη διαφορά ,είτε κάνετε αυτό που έκανα εγώ.Έκοψα όσο πιο χαμηλά μπορούσα το λεπτό καλωδιάκι πλεξούδας και το ένωσα με καλώδιο τροφοδοτικού=χάλκινο και αρκετά πιο χοντρό.Φυσικά όσο πιο μακρύ ταξίδι κάνει το καλώδιο τόσο πιο μεγάλες και οι απώλειες.Αυτή τη στιγμή η δικές μου είναι πρακτικά μηδέν.

-Τέλος τα καλώδια από τα οποία θα μετράμε μετά το Vcore ή ό,τι άλλο θελήσετε να έχετε υπό την επιτήρησή σας-π.χ. Vdimm - καλό είναι να είναι ξεχωριστα μονωμένα ,μην ακουμπήσουν πουθενά ή και μεταξύ τους κι έρθει η καταστροφή!!!

Αυτα

Καλή Χρονιά και χρόνια πολλά

attachment.php?attachmentid=3188&stc=1

attachment.php?attachmentid=3189&stc=1

attachment.php?attachmentid=3190&stc=1

attachment.php?attachmentid=3191&stc=1

attachment.php?attachmentid=3192&stc=1

attachment.php?attachmentid=3193&stc=1

post-112-1442173911,0909_thumb.jpg

post-112-1442173911,2232_thumb.jpg

post-112-1442173911,263_thumb.jpg

post-112-1442173911,3953_thumb.jpg

post-112-1442173911,5341_thumb.jpg

post-112-1442173911,6746_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα προτιμω καλάι και μετα απο πανω θερμοκολλα,ο λογος:οποιαδηποτε γεφυρωση γινει μεταξυ καποιου αλλου σημειου με το ποδαρακι του mos-fet θα τα παρεις ολα στο χερι...:039:

υ.γ. δεν νομιζω οτι λιγο καλάι στο ποδαρακι του mos-fet ειναι τοσο δυσκολο να φυγει σε περιπτωση rma.

Anyway good job.:023:

Link to comment
Share on other sites

Όπως σημείωσα με το καλάι σίγουρα θα είναι πιο εύκολα και σίγουρα .Αλλά ,εγώ δε θα το ρίσκαρα.Γιατί άμα τα πάρω από κάτι τυχαίο τώρα στο χέρι τραβάω τη θερμόκολλα από ένα σημείο και βγαίνει μπονομπλόκ.Όχι ότι πιστεύω πως θα κοιτάξουν τόσο σχολαστικά αλλά ...

Θενξ πάντως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Xμ να που το θυμηθηκα υπαρχει μια συζητηση στο δικο μας forum εκει περι αριθμου των MOSFETs.

Γινεται μια ερωτηση για το αν παιζει σημαντικο ρολο η προσθηκη MOSFTETs στη σταθεροποιηση των ρευματων της μητρικης.

Aλλα κι εδω ο outlaw λεει κατι αλλα χρησιμα.... :116:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Θα ήταν επιπόλαιο πιστεύω, το να προσθέσει αυθαίρετα κάποιος παράλληλα επιπλέον MOSFET σε μια μητρική.

Εξηγούμαι: Η είσοδος των MOSFET ισχύος (Πύλη ή Gate) παρουσιάζει κάποιο σημαντικό χωρητικό φορτίο. Η οδήγησή τους από το παλμοτροφοδοτικό στο οποίο λειτουργούν ως διακόπτες ισχύος, θα ήταν δυσκολότερο να γίνει σωστά, λόγω του αυξημένου συνολικού χωρητικού φορτίου Πύλης.

Οι χρόνοι οδήγησης της Πύλης (t_rise και t_fall) θα γινόντουσαν μεγαλύτεροι, με αποτέλεσμα τα MOSFET να μην λειτουργούν ως διακόπτες OΝ/OFF, αλλά για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα του κύκλου οδήγησης θα λειτουργούσαν στη γραμμική τους περιοχή.

Τι σημαίνει αυτό; Υπερθέρμανση για τα MOSFET και μικρότερος συντελεστής απόδωσης για το παλμοτροφοδοτικό. Ή απλούστερα, αύξηση της κατανάλωσης χωρίς την αντίστοιχη αύξηση της απόδιδόμενης ισχύος, και κίνδυνος μαζικής κατάρρευσης λόγω τοπικής υπερθέρμανσης.

Για τη βελτίωση γενικότερα των παλμοτροφοδοτικών, προτείνω:

* Αντικατάσταση των MOSFET ισχύος με άλλα ισχυρότερα (μικρότερης αντίστασης αγωγιμότητας R_on) και ταχύτερα στην απόκριση.

* Βελτίωση της ψύξης τους.

* Και φυσικά, μεγαλύτερους και ποιοτικότερους πυκνωτές με μικρότερη ESR (Equivalent Series Resistance).

Αυτά, τα πολύ λίγα για την ώρα.

Φιλικά,

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Λέω κι εγώ ποιος το θυμήθηκε το θεματάκι. Για πες ρε Γιώργο ,όχι ότι ενδιαφέρομαι να βάλω άλλα μόσφετ αλλά για να μαθαίνουμε .Η μητρική μου έχει θέσεις οι οποίες είναι προφανές ότι θα βάζανε μόσφετ αλλά για κάποιου λόγους (οικονομικούς;) δε τα βάλανε. Εσύ τώρα όμως λες ότι μπορώ να αλλάξω τα υπάρχοντα .Για δώσε καμια παραπάνω πληροφορία για το πώς, πού βρίσκουμε μόσφετ ,και αν εσύ με τις γνώσεις που προφανώς έχεις θα μπορούσες να αποτολμήσεις να προσθέσεις μόσφετ σε θέσεις που προορίζονταν για αυτά, αλλά δεν τοποθετήθηκαν.

Ακόμη ποια είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά των μόσφετ και επειδή έχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ ,ας γράψει κάποιος τι σημαίνει το αρτικόλεξο. (oxide είναι η τελευταία λέξη αν θυμάμαι καλά και επίσης μία λεξη είναι το στοιχείο )

Link to comment
Share on other sites

Στον Οδηγο αναφορας θα δεις πολλα ακρωνυμια.

Εκει εχει κι αυτο που ρωτησες.

Βαλαμε μπολικα αλλα οχι κι ολα!

Ο Γιωργος εκανε πολυ καλη αναλυση (δεν σκαμπαζω πολλα απο ηλεκτρονικα τα μισουσα).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.