Jump to content



ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΝΑ ΒΑΡΑΕΙ ΤΟ ΚΟΥΤΙ


andrip

Recommended Posts

Επειδή ολίγον νέος στο άθλημα ADSL κλασσικά πορώθηκα λίγο κι έχω να κλείσω τον υπολογιστή 4-5 μέρες. Αφού προμηθεύτηκα βέβαια ένα tagan τροφοδοτικό για καλύτερη απόδοση και ένα UPS για ώρα ανάγκης!!

Το προηγούμενο τροφοδοτικό που είχα (qtek) είχε ένα ανεμιστηράκι απο κάτω και βάραγε τον επεξεργαστή. Το καινούργιο όμως δεν έχει και καταλάθος που ακούμπησα το πλαινό μέρος του υπολογιστή έψηνες αυγό.Βάζω ένα προγραμματάκι και δείχνει 55-60 βαθμούς σε πλήρη λειτουργία βέβαια. Σε idle κατάσταση 50 περίπου) Λέω λοιπόν να κάνω μια τρούπα στο πλαινό να βάλω ένα ανεμιστηράκι. Τώρα το έχω βγάλει το πλαινό και έχω ένα κανονικο ανεμιστήρα (!!!!) να χτυπάει όλο το μηχάνημα. Δεν πιστεύω να υπάρχει προβλημα μ'αυτό ε;

(η θερμοκρασία έχει πέσει κατα 10 βαθμούς περίπου)

Link to comment
Share on other sites

Πές μας και 2-3 πράγματα παραπάνω..

ΠΧ τι σύστημα έχεις να δουμε ποιες είναι οι φυσιολογικέ θερμοκρασίες , αν έχεις άλλους ανεμηστήρες στο κουτί ,πχ έναν μπροστά και ένα πίσω για καλύτερη ροή , τι ψύκτρα έχει ο επεξεργαστής κλπ κλπ.

Είναι κρίμα να έχεις ανοικτό το κουτί και να βαράει ο ανεμησήρας πάνω τόσο από αισθητικής πλευράς όσο και από θεμα πρακτικότητας.

Με μια μικρή αλλάγη μπορεί να καλυτερέψει κατα πολύ!!

ΥΓ1 .. Νομίζω ότι ο ανεμηστήρας που λές στο q-tek δεν φυσαγε αέρα αλλά τραβάει και το βγάζει από τον πίσω για να ψυχει καλύτερα....

ΥΓ2 .. και 3 και 4 μέρες να το έχεις στους 55 βαθμούς το πψ δεν παθενει τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

α ναι ξέχασα. P4 2.4

512 MB

ATI 9800 pro

ΔΥΟ ΣΚΛΗΡΟΥΣ WD 80GB + 40GB

έχω δύο ανεμιστήρες και οι δύο πάνω απο το τροφοδοτικό. Μωρε χάλια είναι απο αισθητικής πλευράς το κάνω μέχρι να τρυπήσω το κουτί (αν τα καταφέρω και βρω κανενα τρυπανάκι τελικα). Αν βάλω εκει ενα ανεμιστηράκι δε θα κάνει δουλειά;

ΥΓ: Η ψύκτρα του επεξεργαστή είναι αυτή που χε απο τη μάνα του, δεν έχω πειράξει τίποτα

ΥΓ1: Πιθανώς να είναι έτσι όπως λές για το qtek αλλα δεν το χα αφήσει ποτέ τόσο πολύ συνεχόμενα ανοιχτό και δε θυμάμαι αν έκαιγε τόσο πολύ

Link to comment
Share on other sites

Οχι φυσικα....

Το φανακι που ειχε το q-tec ρουφαγε αερα και το εβγαζε απο πισω....

Τωρα το να εχεις εναν κανονικο ανεμιστηρα δωματιου να φυσαει το pc σου που μαλιστα ειναι σε default κατασταση...ειναι κατι παραπανω απο υπερβολικο...

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να συμμαζεψεις τα καλωδια και να δημιουργησεις μια καλη ροη μεσα στο κουτι σου....

Ισως και να βαλεις ενα φανακι στο πλαινο...να φυσαει φρεσκο αερα στην cpu...αλλα μεχρι εκει...

Δεν χρειαζεται παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις και μεγαλο αποτελεσμα κιολας.το εκανα και γω πριν κανα μηνα και εχω δει πολυ μεγαλη διαφορα.τουλαχιστον -7 βαθμους σε θερμοκρασια κουτιου και -5 περιπου σε επεξεργαστη.το αλλο fanaki που εβαλα φυσαει ακριβως πανω στις μνημες.

post-313-1442173918,0028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , ένα λάθος που κάνεις έιναι ότι έχεις 2 ανεμηστήρες να φυσάνε προς την ίδια κατεύθυνση ( μέσα / έξω δεν διευκρινίζεις) . Αυτό σημάινει ότι δεν υπάρχει σωστή ροή του αέρα.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις το έναν μπροστά να φέρνει κρύο αέρα και τον άλλο είτε εκει που είναι είτε πίσω να βγάζει έξω τον ζεστό.

Η λογική είναι ότι όσος αέρας μπαίνει , τόσος να βγάινει ώστε να μην δημιουργείται υποπίεση ή υπερπίεση που αυξάνει την θερμοκρασία.Ακόμα και να τρυπήσεις το κουτί στο πλάι , πάλι θα πρέπει να βάλεις ανεμησήρες να βγάζουν αέρα έξω απο το κουτί αλλιώς θα εγκλωβίζεται και δε θα έχεις σημαντική βελτίωση...

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και ενα σχεδιο το οποιο θα σε βοηθησει...

Τα κιτρινα ειναι τα φανακια....Φυσικα δεν χρειαζεται τοσα πολλα...

Υπολογισε ενα πισινο..., το ενα πλαγιο, το ενα επανω...και φυσικα το ενα μπροστινο...

Το επανω δεν ειναι απαραιτητο αλλα αν θελεις μπορεις ανετα να βαλεις και εκει ενα να βγαζει....

post-17-1442173918,2067_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωπ παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ μου φαίνεται πως τελικά ένα τρυπανάκι θα μου παραχρειαστεί αλλα δεν έχω βρει κατι φθηνό :( . Τεσπα θα ψάξω λίγο παραπάνω. Θα πειραματιστώ και με τα fanakia γιατι μάλλον πρέπει να χω και τα δύο να φυσάνε τον αέρα προς τα μέσα.

ΥΓ: Μη βαράτε :D είπαμε πρώτη φορά είχα ανοιχτο τον υπολογιστή τόσο πολύ και αγχώθηκα... όσο ζείς μαθαίνεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις και τα 2 φανάκια να βαζουν μέσα. Ένα να βάζει και ένα να βγάζει......

Επίσης , αν πάς στα Alex pack ή στα Practiker έχει απομίμηση Dremmel με 15 και 35 ευρώ που είναι ιδανικά για τέτοιες δουλειές.

Απλά επειδή σε κόβω πολύ αγχωμένο επειδή δουλεύει ο Η/Υ σου υπερωρίες , απλά σου λέω ότι δεν παθαίνει τίποτα. Πιο πολύ ζορίζeται αν παίζεις 2 ώρες συνεχόμενα UT2004 με ful details !!

Link to comment
Share on other sites

Με τον παραπανω συνδιασμο....

Αλλα με ενα φανακι στην καθε περιπτωση (εκτως του πανω) εχω πετυχει την χαμηλοτερη θερμοκρασια κουτιου απο τους διαφορους συνδιασμους που εκανα....παντα σε full load...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , αν πάς στα Alex pack ή στα Practiker έχει απομίμηση Dremmel με 15 και 35 ευρώ που είναι ιδανικά για τέτοιες δουλειές.

ναι απ'το alexpack το χω ακούσει οτι έχουν απομίμηση φτηνά αλλα σπουδάζω μεσολόγγι και θα ξανακατέβω Αθήνα σε 2-3 μήνες. Θα πώ σε κανα γνωστό μου να μου στείλει αμα είναι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.