Jump to content



εγκατάσταση s-ata


MaD

Recommended Posts

έχω μείνει έξω από το παιχνίδι καιρό και δεν ξέρω τπτ ..

Πως θα εγκαταστήσω τον sata maxtor που αγόρασα .. ?

Οχι η hardware εγκατάσταση ... για να τον κάνω primary σκληρό ( να έχω τα win klp) πρέπει να κάνω πάλι εγκατάσταση τα xp ? τον ide που έχω θα τον αφήσω master ? μπορώ να φορμάρω τον σατα και να του περάσω το ghost clone

που έχω ? Η μητρική έχει κάτι drivers αλλα είναι raid .. αυτους πρέπει να βάλω ?

HEELP! ... :102: :102:

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρεπει να του περασεις win αν θες να τα εχει αυτο.... απλα στην εγκατασταση πρεπει των win (οταν ακομα ειναι στη μπλε οθονη) πρεπει να περασεις τους drivers του sata controler.... δε θυμαμαι πιο κουμπι πρεπει να πατησεις...καποιο απο τα F ειναι παντως! Μπορεις βεβαια και να κανεις image τον σκληρο που εχεις τωρα και να περασεις τα αρχεια ολα οπως ειναι στον αλλο αλλα αυτο ειναι καπως πιο δυσκολο.... Επισης οι sata δεν εχουν jumpers :D o καθε sata εχει δικο του καναλι!

Link to comment
Share on other sites

εχμ .. να και το πρόβλημα ... γκρρ

οκ τα partitions , τα έκανα active , το πρώτο που έβαλα τον κλόνο είναι primary ..

αλλά .. όταν βάλω το μηχάνιμα να bootαρει απο τον σατα (scsi) , δεν μπορεί .. instert a boot disk κλπ ... Τι έγινε λάθος ? έπρεπε να κάνω κάτι άλλο πιο μπροστά ? πάντως αναγνωρίζεται κανονικά ...

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε χωρις τον ide σκληρο πανω....ή εστω κλειστον απο το bios..... επισης ριξε μια ματια μηπως η mobo σου εχει επιλογη σατα και την scsi την εχει για αλλες συσκευες...

Link to comment
Share on other sites

με σκοτώνεις πριν μια εβδομάδα έκανα ... άλλη λύση δεν υπάρχει ? ...

Δοκιμασε να αλλαξεις καναλι μπας και... να σου πω και κατι αλλο μπας και πειραξες το boot.ini (που δε νομιζω....αλλα τεσπα)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το εχεις κανει ηδη, κοιτα αν στο βιος εχει καποια επιλογη καπως : "scsi boot order", στο δικο μου εχει τετοια και απο εκει βαζεις σατα η scsi (κοιτα αν ειναι προεπιλεγμενο το scsi)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει τέτοιο πράμα δυστυχώς..

Λοιπόν οι δοκιμές μου ήταν να βγάλω τελείως τον ide , και να βάλω και τον σατα στην σατα 2 ... ΤΙΠΟΤΑ ...

Δεν θέλω format ... κανένας άλλος με αυτή την μητρτική ? άλλη ιδέα ..? Τελευταία λύση το install των win ... :/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.