Jump to content


Overclock σε AsusV9999/TD(6800 απλη,ξεκλειδωτη 16/6)


Xorxhs

Recommended Posts

Καλησπερα.

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με o/c της συγκεκριμενης καρτας μεσω του rivatuner.

1)Τους χρονισμους τους αλλάζω απο τα low level system settings?

2)H διαδικασια ποια ειναι,ανεβαζω ταυτοχρονα και τις μνημες και τον πυρηνα?

3)Για Benchmark tests (οπως το αντιστοιχο για cpu το prime95)ποια χρησιμοποιω?

4)Εχω ηδη agpVoltage στα 1.6 λογω o/c της cpu.Yπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Aπλα κοιτα τις φωτο και θα καταλαβεις.... Για να δεις αν ειναι σταθερη η καρτα εκει τρεξε 3dmark05 κι αν δεις τπτ περιεργες γραμμες ή κουκιδες τοτε για τις γραμμες φταιει ο πυρηνας και για τις κουκιδες η μνημη οποτε χαμηλωνεις λιγο....

post-20-1442173936,9108_thumb.jpg

post-20-1442173937,0153_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αν δεν γεμίσει η οθόνη artifacts όλα είναι καλά. Τρέξε κ κανα 3δμαρκ οπως είπε ο varelasj, ή ακόμα και το atitool για artifact scanning.. Δουλεύει με οποιαδήποτε κάρτα το artifact scanning btw. Το ανακάλυψα όταν ξαναέβαλα την τι4600 στο πισι. Αν δεις γραμμές κουκίδες ή οτιδήποτε μη μασήσεις, κάνε επανεκκίνηση κ όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

το`τρεξα και γω το Atitool και ο υπολογιστης τα`παιξε!κολλησε μετα απο 4" artifact scanning με 0 λαθη,επανηλθε στα 37" παλι με 0 λαθη,μου βγαλε μπλε οθονη για το Atitool ,μετα το restart κολλαει η καρτα σ`αυτες τις συχνοτητες και αναγκαστηκα να την ριξω..what the f...?

Link to comment
Share on other sites

1) Όταν τσεκάρεις το "enable driver-level hardware overclocking" στο rivatuner θα σου εμφανίσει επιλογές overclocking και στον driver της κάρτας.

Απ'όπου και να την ανεβάσεις είναι το ίδιο , αλλά προτιμώ το riva.

2) Καλύτερα ανέβασε χωριστά τον πυρήνα , μετά τις μνήμες (με τον πυρήνα σε default) και στο τέλος ανέβασε και τα 2.

3) Το καλύτερο είναι το doom3 timedemo.

Ακόμα και αν δεν βγάλει artifacts , η απόδοση θα πέσει (αισθητά) αντί να ανέβει αν η κάρτα είναι ασταθής ή αν κάνει throttling.

Απλά φρόντισε να βάλεις "ζόρικες" ρυθμίσεις , ώστε να μην είναι cpu limited (προτείνω 1280x1024 , high quality , 2x ή 4xAA) και πρέπει να τρέξεις 2-3 φορές το timedemo για να σου βγάλει το σωστό αποτέλεσμα (ώστε να μην δουλεύει ο σκληρός).

Επίσης βολικό είναι το 3DMark03.

Το test1 κολλάει ΠΟΛΥ εύκολα αν είναι ασταθής ο πυρήνας , ενώ το test3 είναι πολύ ευαίσθητο στις μνήμες (βγάζει artifacts).

To 3DMark05 δεν με ικανοποιεί ως stress test , τρέχει ωραιότατα σε συχνότητες που άλλα benchmarks ή παιχνίδια κολλάνε αμέσως.

4) Δεν έχει πρόβλημα , απλά μην το ανεβάσεις άλλο ώστε να μην αποκτήσει.

Στο ανέβασμα , μην ανεβάζεις 1-1 τα mhz , θα κάνεις 10 χρόνια να τελειώσεις.

Ξεκίνα με 10-10 μέχρι να "κλωτσήσει" , μετά κατέβαινε 5-5 μέχρι να δουλέψει , μετά ανέβαινε 2-2 και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

το`τρεξα και γω το Atitool και ο υπολογιστης τα`παιξε!κολλησε μετα απο 4" artifact scanning με 0 λαθη,επανηλθε στα 37" παλι με 0 λαθη,μου βγαλε μπλε οθονη για το Atitool ,μετα το restart κολλαει η καρτα σ`αυτες τις συχνοτητες και αναγκαστηκα να την ριξω..what the f...?

2 λύσεις

1) Κάτι δεν πάει καλά με την κάρτα... Κατέβασέ την

2) Ισως να φταίει το Ατιτοολ... Πέτα το :)

Με την τι4600 πάντως το ατιτοολ δε μου παρουσίασε παρόμοια προβλήματα :003:

Link to comment
Share on other sites

3) Το καλύτερο είναι το doom3 timedemo.

Ακόμα και αν δεν βγάλει artifacts , η απόδοση θα πέσει (αισθητά) αντί να ανέβει αν η κάρτα είναι ασταθής ή αν κάνει throttling.

Απλά φρόντισε να βάλεις "ζόρικες" ρυθμίσεις , ώστε να μην είναι cpu limited (προτείνω 1280x1024 , high quality , 2x ή 4xAA) και πρέπει να τρέξεις 2-3 φορές το timedemo για να σου βγάλει το σωστό αποτέλεσμα (ώστε να μην δουλεύει ο σκληρός).

To timedemo που μπορώ να το βρώ? Πρέπει να έχω ολόκληρο το παιχνίδι?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις ολόκληρο το παιχνίδι.

Πατάς ctrl+alt+~ και ανοίγει η κονσόλα (καλύτερα στην πρώτη οθόνη του παιχνιδιού).

Εκεί γράφεις timedemo demo1 , πατάς enter και ξεκινά.

Αυτά που γράφω παραπάνω ισχύουν για 6800 , δεν μπορώ να ξέρω πόσο ζόρικο είναι για άλλες κάρτες.

Ξέρω οτι η πτώση των επιδόσεων δεν ισχύει στις ATI.

H 9800pro του 2ου PC συνεχίζει να ανεβάζει επιδόσεις , ακόμα και όταν η οθόνη είναι γεμάτη artifacts.

Πάντως ακόμη και για αυτήν είναι πιο βαρύ από το atitool (βγάζει artifacts σε συχνότες που περνάει atitool).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.