Jump to content



Ερωτησεις για adsl απο...μακρια!


blade_pan

Recommended Posts

Παιδια μπορειτε να μου πειτε πως μπορω ενω εχω ενα pc καπου,να μπορω να το ελεγχω απο μακρια και κυριως την dsl γραμμη? :)

Αυτο θελω να γινεται για πολυ καιρο,πχ το καλοκαιρι που θα λειπω 3 μηνες,οποτε και να ανοιγω το pc απο μακρια και τα παντα γενικοτερα,αν γινεται βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και γινεται

ειτε μεσα απο το terminal client/server (πολυ απλο)

ειτε μεσω του VNC server/viewer

ειτε μεσω pcanywhere , remote access κλπ

τα καλυτερα και ΔΩΡΕΑΝ ειναι τα 2 πρωτα.

Εγω με το vnc δουλευα επι χρονια χωρις προβλημα με τον σερβερ μου στο πολυτεχνειο ....

Link to comment
Share on other sites

αυτο θελει λιγο ψαξιμο με το wakeup on Lan στο bios

επιπλεον μια ΠΟΛΥ καλη λυση ειναι να το βαλεις να ανοιγει μονο του μολις εχει ρευμα. (απο το BIOS) ...δλδ αν πχ γινει διακοπη ρευματος και επανελθει μετα απο 1 ωρα ή 1 μερα το πισι θα ανοιξει μονο του :) ... το vnc θα τρεξει σαν service και θα μπορεις να κανεις κανονικα απο μακρια login κλπ

γενικα παντως καλο ειναι να εχεις και ενα ups για ασφαλεια εφοσον θα ειναι συνεχως ανοιχτο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 02:40]

Παντως εχει φαση αυτο...το vnc βλεπει το ip του εδω pc-ιου?

τι εννοεις αν βλεπει? ποιο ειναι το εδω πισι?

εννοεις αν ο σερβερ 'βλεπει' ποιος συνδεεται πανω του? αν εννοεις αυτο τοτε φυσικα ναι

επιπλεον μην ξεχασεις να βαλεις καλο firewall

μια καλη λυση ειναι το suite της mcafee

για μενα η καλυτερη λυση για τον σερβερ μου ηταν ο συνδυασμος norton antivirus corporate + atguard322 + black ice (δεν το ειχα να τρεχει παντα)...

Link to comment
Share on other sites

αααα και φυσικα ο firewall να κανει Logging τις κινησεις που γινονται στην πορτα και με το προγραμμα vnc ....ωστε ανα πασα στιγμη να ξερεις ποιος μπαινει (πχ αν πας διακοπες και γυρισεις και δεις καποιες 'παραξενιες' :) )...

το logging μπορεις να βαλεις να το στελνει συχνα και με email ωστε να μην το επηρεαζει οποιος 'ξερει' ...

βεβαια παντα υπαρχει τροπος να τρυπωσει καποιος και να κανει ζημια αλλα τουλαχιστον να εισαι ως ενα βαθμο προστατευμενος ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Παιδες λογω ελλειψης ωρας δεν προλαβα να δω το VNC και εκανα install το radmin sto ενα pc και εβαλα και password!

Τωρα που ηρθα Αθηνα...δεν μπορω να συνδεθω!Εχω το us robotics 9106...

Ειχα καποια προβληματα να βρω την Ip μου...Τελικα μαλλον ειναι το wan ip address αυτο που χρειαζομουν...

Τα εγραψα κανονικα και οταν ηρθα εδω δεν μπορει να συνδεθει!καμια ιδεα με τα Ip?Δεν ξερω τι φταιει,,,

Μηπως διοτι εχω ip δικτυου και internet και μπερδευεται?

Link to comment
Share on other sites

Στην ip πρεπει να βαλεις th WAN ip.

Για να μην ψαχνεις την ip σου καθε φορα που θελεις να συνδεθεις κανε ενα account στο www.dyndns.com ετσι θα εχεις καποιο address π.χ blade_pan.dyndns.com και με

ping -a blade_pan.dyndns.com σου βγαζει την ip σου.Αυτο εχω κανει εγω ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το site!

Απλα το θεμα ειναι οτι μου φαινεται οτι εχω βαλει το σωστο ip αφου με το google,αν πατησεις what is my ip...σου βγαζει αρκετα sites που σου λενε το ip σου!

Ωστοσο εχει καμια σχεση το ip του δικτυου με του internet...σαν καποια ιδιαιτερη ρυθμιση λεω...?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Ευχαριστω για το site!

Απλα το θεμα ειναι οτι μου φαινεται οτι εχω βαλει το σωστο ip αφου με το google,αν πατησεις what is my ip...σου βγαζει αρκετα sites που σου λενε το ip σου!

Ωστοσο εχει καμια σχεση το ip του δικτυου με του internet...σαν καποια ιδιαιτερη ρυθμιση λεω...?

Οχι μπορεις να χρησιμοποιησεις οποια ip θελεις για το δυκτιο σου π.χ 10.0.0.* χωρις να χρειαζεται καποια ρυθμιση στο radmin.

Υποθετω εχεις κανει port forward την port του radmin ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ΝAT?ναι την εχω κανει...αλλα μαλλον,νομιζω εκει εκανα καποια βλακεια!

Τωρα δεν μπορω να συνδεθω...αλλα πιστευω ειναι απλο,ΝΑΤ και Ip internet αλλα επειδη δεν εχω στατικη υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το radmin δεν καταφερα τπτ...οποτε λεω να κατεβασω το VNC..ποια απο τις τρεις εκδοσεις καναι για αυτο που θελω δλδ να βλεπω την οθονη του αλλου pc...

Και μια αλλη ερωτηση αν αλλαξει το ip τι γινεται?

defiant το dyndns μου δειχνει την ip του Pcιου που ειμαι ή αυτουνου που ειναι μακρια?

Γρηγορα αυριο φευγω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι με το DynDNS θα βλεπεις την IP του pc σου -που ειναι μακρια-, αλλα αφου κανεις account πρεπει να εγκαταστησεις το DynDNS Updater και να το τρεχεις για να κανει update την ΙΡ σου οταν αλλαξει.

Με τα RAdmin δεν ειχα κανενα προβλημα, VNC δεν εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.