Jump to content



Sound Blaster 24bit live drivers???


ZAK

Recommended Posts

Καλή χρονιά συνάδελφοι! Έτυχε να πέσει στα χέρια μου μία καρτούλα ήχου Sound Blaster 24bit live. Συγκεκριμένα στο site του πλαίσιου είναι αυτή

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=28&Nav_Section_Id=28&Catalog_Id=1&Product_Id=238298&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν έχει το επίσημο site drivers για την συγκεκριμένη κάρτα!

http://us.creative.com/support/downloads/download.asp

Έχω το cd από την Sound blaster live 5.1 ! Υπάρχει περίπτωση να κάνει για την 24bit?

Έχω κάνει ένα καλό search στο web αλλά Drivers δεν βρίσκω πουθενά!

Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό το θέμα και από που μπορώ να βρω drivers?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

xaxa!Ναι την βλέπω φάτσα κάρτα! Για πήγαινε να κατεβάσεις drivers και θα καταλάβεις τι εννοώ!!

Εντω μεταξύ κάτι είχα ακούσει ότι η creative δεν ανεβάζει πια divers στο site αλλά σου στέλνει το cd ταχυδρομικά! Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ή είναι ραδιο αρβίλα!

Link to comment
Share on other sites

Το είδα όντως έχεις δίκιο, δικό μου λάθος. Από ό,τι βρήκα στο google η συγκεκριμένη κάρτα βγήκε oem για τη dell, δοκίμασε αυτό το driver από το site της.

http://support.dell.com/support/downloads/download.aspx?c=us&l=en&s=gen&releaseid=r87965&fileid=115593

Link to comment
Share on other sites

ναι εκεί είμαι! απλά έκανα μαμακία και ξέχασα την κάρτα σπίτι! και δεν μπορώ να το τσεκάρω! Αυτό που φοβάμαι με αυτούς τους drivers είναι μη φάω πόρτα του στυλ: Δεν βλέπω να έχεις dell μηχάνημα επομένως η εγκατάσταση σταματάει!

Αν είναι όμως μόνο για DELL OEM τότε κάτι δεν πάει καλά! Το πλαίσιο τις πουλάει Retail!

Και είναι απαράδεκτο να μην έχει drivers στο site της η Creative!

Έχω χαλαστεί πάρα πολύ!

Ποιά άλλη εταιρεία υπάρχει που βγάζει pci κάρτες ήχου??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 11:28]

αν δεν βαριεσε ελα απο κορυδαλλο το απογευμα να σου τους γραψω...(εχω το original cd)

Ενδιαφέρον! Γιατί είσαι κοντά και απότι είδα οι drivers της dell είναι 4ΜΒ και προφανώς δεν περιλαμβάνουν τα sourround mixer, diagnostics tools ktl!!

Link to comment
Share on other sites

Η Hercules τα έχει παρατήσει χρόνια τώρα με τις κάρτες, έχω μια game theater που τη διατηρώ μόνο για το εξωτερικό hub και έχω να δω driver πάνω από 3 χρόνια. Επίσης το forum τους που ήταν τρελή πηγή πληροφοριών, μια μέρα στο άσχετο το έκλεισαν χωρίς λόγο. Hercules=απαράδεκτη εταιρεία.

Επίσης πότε έβγαλε τελευταία φορά η yamaha κάρτα consumer; Ας μη λέμε ό,τι θέλουμε βρε παιδιά. Δυστυχώς το πράγμα πάει μονόδρομος αν κύριο μέλημα είναι παιχνίδια και ταινίες dvd (audigy 2 zs). Για ηχογράφηση μετά πας σε άλλες λύσεις, εκεί υπάρχει ποικιλία..

Επι του θέματος, πιστευω απλά οτι στη creative καλαρεσε η ιδέα "κάρτα 7.1 24bit να-χαμε-να-λέγαμε-κόστος 3$" για αυτό και την έβγαλε τελικά και retail.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.