Jump to content



Πρόβλημα με εκτυπωτή?????


al-(alvise)

Recommended Posts

Ρε παιδιά τραβάω μεγάλο ζόρι με έναν εκτυπωτη Lexmark Z55.

Κάθε φορά που ανοίγει ο υπολογιστής, χάνονται ΟΛΟΙ οι εγκατεστημένοι εκτυπωτές και πρέπει να ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ εγκατάσταση των drivers.

Για να βοηθήσω τους γνωρίζοντες: Στην επανεγκατάσταση βγάζει ΠΑΝΤΑ παράθυρο που λέει οτι: "Έχει σταματήσει η υπηρεσία ουράς"

και μου ζητάει να επαναενεργοποιηθεί για να συνεχιστεί η εγκατάσταση.

Πιθανότατα για κάποιο λόγο σε κάθε κλείσιμο απενεργοποιείται.

Ποιά ρύθμιση να αλλάξω για να γλυτώσω???

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Στα services ( cotrol panel -> administrative tools-services) υπάρχει το printspooler (ουρά εκτύπωσης στα ελληνικά).Αυτό πρεπει να είναι σε ρύθμιση ''automatic'' για να ξεκινάει μαζί με τα windows.

Αν δεν ξεκινάει και ειναι σε manual ή disable τότε δεν θα βλέπεις καθόλου εκτυπωτές όταν μπαίνεις στο λειτουργικό και με την εγκατάσταση απλά ξεκινάει η υπηρεσία...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

παιδιά βοήθεια προσπαθώ να προσθέσω στους εκτυπωτές ενα εκτυπωτή μεσω δικτύου απο το pc στης αδερφης μου και μου βγάζει το μήνυμα

η υπηρεσια ουράς είναι ανενεργή

την ενεργοποίησα και στα δυο μηχανήματα να είναι στο manual,εκκίνηση...

αλλά και πάλι τπτ

Plz help!!!

Link to comment
Share on other sites

τα έβαλα κ τα δύο στο αυτόματο όπως είπε ο Greek πάω να τον κάνω add και μου πετάει

"Δεν είναι δυνατή η σύνδεση των Windows στον εκτυπωτη.Η υπηρεσία ουράς εκτυπώσεων εκτύπωσης είναι ανενεργή"

Ε Λ Ε Ο Σ πια...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς βάζεις αυτόματη την υπηρεσία που σου ανέφερε ο Έλληνας και μετά μπουτάρεις και ξαναπάς στα services για να επιβεβαιώσεις ότι έχει ξεκινήσει και στα δύο μηχανήματα. Ταυτόχρονα κοιτάς task manager για την υπηρεσία spool κάπως έτσι. Αν δεν ικανοποιηθείς τότε μπορεί να την έχεςι απενεργοποιήσει από το msconfig. Start->run ->msconfig->υπηρεσίες

Μετά επιβεβαιώνεις ότι έχεις αμφίδρομη επικοινωνία στο δίκτυο με την αποστολή αρχείων . Μετά επιβεβαιώνεις ότι έχεις δώσει δικαιώματα πρόσβασης για ό,τι αφορά τους εκτυπωτές δικτύου. Μετά ξαναποστάρεις (καλή επιτυχία. Υπομονή , βασική αρετή για παραθυρικές κατστάσεις)

Link to comment
Share on other sites

τα έκανα όλα....basic moves αυτα που περιγράφεις...

μάλιστα προχώρησα λίγο πιο πέρα...έψαξα στο διαδικτυο και βρήκα ότι πολλές φορές παίζει ρόλο ο οδηγός του παλιού εκτυπωτή...ακολουθησα τις οδηγίες και αφαίρεσα όλους του παλιούς οδηγούς(απίστευτο το τι βρίσκει κανείς...)αλλά και πάλι τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

αν θέλεις να γίνει κάτι κάνε το μόνος σου έλεγε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου....

ψάχνοντας ώρες ωρών...δοκιμάζοντας λύσεις που για άλλους αποδείχτηκαν σωτήριες...κατέληξα στην έσχατη λύση...φορμάτ....

περνόντας πάλι όλα τα προγράμματα ανακάλυψα οτι με το που εγκαθιστούσα το Kaspersky η ουρα εκτυπώσεων εκτύπωσης..απενεργοποιούνταν χωρίς να μπορσούσε να δουλεψει κανονικά...απεγκατέστησα το πρόγραμμα και όλα οκ...

άλλαξα και av

Ευχαριστώ για τη Βοήθεια....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.