Jump to content



Προβλήμματα με έγχρωμο Laser


Morph1442169076

Recommended Posts

Έχω διάφορα προβλήμματα με τον Konica Minolta 2350ΕΝ

1. από το Ιντερνετ δεν μου τυπώνει μερικά είδη σελίδων, όπως αυτή εδώ του Λάμπη. Βγάζει error page:

Error name: rangecheck

Offending operator: image

και λέει for more detailed information refere to the PostScript Language Reference Manual, Third Edition. Τί είναι αυτό και πού μπορώ να το βρώ;

(βέβαια περισσότερο με καίει η λύση στο πρόβλημα παρά το manual)

2. Δεν τυπώνει σωστά τα χρώματα. Π.χ. ένας πίνκας από το word έχει γκρίζα σκίαση 60% και αυτός το τυπώνει καφέ! Το ίδιο αρχείο που έχει μετατραπεί σε PDF το τυπώνει κανονικά

3. Το πιό εκνευριστικό απ' όλα είναι οτι ένα αρχείο με γραφικά που είχα τυπώσει παλαιότερα και το τύπωσε καλά, τώρα δεν λέει να το τυπώσει με τπτ όπως την προηγούμενη φορά. π.χ. τα drop shadow των γραμμάτων τα βγάζει κοκινο-μπλέ αντί άσπρα και τα χρώματα μουντά. Επιεπλέον, έχω βάλει κάποια objects με opacity 40%. Από αυτά άλλα τα βγάζει πιο σκούρα, άλλα πιο ανοικτά, άλλα θαμπά.

Οταν δοκιμάζω να εκτυπώσω από το PC2 (της υπογραφής) με τις ΙΔΙΕΣ ακριβώς ρυθμίσεις βγαζει τα χρώματα σωστά αλλά τα αντικείμενα που είναι με opacity 40% πάλι τα βγάζει όπως του έρθει. confused.gif

Μήπως ξέρει κανείς καμια λύση για οποιοδήπτε από αυτά τα προβλήματα;;; Θα είμαουν ΑΠΕΙΡΩΣ ευγνώμων!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από απεγκατάσταση των driver κ επανεγκατάσταση (κάτι που ήταν αρκετή περιπέτεια), 1&2 διορθώθηκαν. Ομως τα objects με opacity < 100% μου τα βγάζει περίεργα (άλλα πιο ανοικτά, άλλα πιο έντονα)

Επιλέον, στο driver μου λέει bi-directional printer communication is not availalbe και δεν δουλεύει το status monitor (προγραμματάκι που δείχνει την κατάσταση του εκτυπωτή και πόσο μελάνι έχει περισσέψει) Ξέρει κανείς πώς να το διορθώσω αυτό;

Ο εκτυπωτής εκτυπώνει και απαντά σωστά στα ping

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημμα με τη λανθασμένη εκτύπωση των σκιάσεων φαίνεται στις ακόλυθες 2 φωτογραφίες. Θα εκτιμούσα όποια βοήθεια, μιας κ οι τεχνικοί τους δεν ΄κατάφεραν να βοηθήσουν ούτε στο ελάχιστο.

Στην 1η είναι η εκτύπωση όπως πρέπει να είναι (από inkjet)

Στην 2η είναι η εκτύπωση από LASER που φαίνονται τα προβλήμματα.

post-583-1442174020,9329_thumb.jpg

post-583-1442174020,9774_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.