Jump to content



Στησιμο και τοποθετηση custom υδροψυξης βημα προς βημα.


Elu Thingol1442169091

Recommended Posts

Υπάρχουν ήδη 2 αναλυτικοί οδηγοί για δημιουργία w/c.

Ένας ο οδηγός υδρόψυξης του ΚΤΜ.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=1594

Και ένας στον οδηγό αναφοράς του MrSeankon.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=2213&page=2&pp=20

Παρ' όλα αυτά, η πρόθεση μετράει.

Υ.γ. οι photos είναι πολύ άσχημες.

Link to comment
Share on other sites

;) Ναι πραγματι σορρυ... η εξαερωση ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ γιατι την εκανα χωρις τιποτα τελικα. Απλα εβαζα νερο μεχρι να φυγουν ολες οι φυσαλιδες και τελικα εμεινε μια τοσοδουλικη...σαν ενα μπιζελι λολ...

@ soler το thread το εκανα ετσι ωστε καποιος αν θελει να μπορει να δει πως γινεται μια custom υδροψυξη χωρις να χρειαστει να διαβασει ολο το (πολυ χρησιμο και γ@ματο) περιεχομενο που εχουν οι οδηγοι που ανεφερες. Αλλωστε στο τελευταιο ποστ παραπεμπω στον οδηγο του κτμ. οι οδηγοι εκεινοι καλυπτουν ολα τα θεματα του oc, αυτος μονο το πως να το στησεις...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις φωτο δεν ξερω γιατι βγαζει τοσο αθλιες...ειναι 3,1mp αλλα την πηρα δωρο με εκτυπωτη... ;) οταν βγαζω τις φωτογραφιες ειναι μια χαρα αλλα μετα οταν απο 2048χ1536 πανε 600χ600...γινεται αυτο που γινεται...

Link to comment
Share on other sites

@ soler το thread το εκανα ετσι ωστε καποιος αν θελει να μπορει να δει πως γινεται μια custom υδροψυξη χωρις να χρειαστει να διαβασει ολο το (πολυ χρησιμο και γ@ματο) περιεχομενο που εχουν οι οδηγοι που ανεφερες. Αλλωστε στο τελευταιο ποστ παραπεμπω στον οδηγο του κτμ. οι οδηγοι εκεινοι καλυπτουν ολα τα θεματα του oc, αυτος μονο το πως να το στησεις...

To w/c όπως και το o/c δεν είναι εύκολες διαδικασίες και θέλουν μπόλικο διάβασμα.

Έτσι εάν κάποιος θέλει να μπει στον χώρο του w/c επιβάλλεται να διαβάσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω 10000%!! Εγω καθομουν μια βδομαδα και ανελυα οτι οδηγο εβρισκα μπροστα μου με ΠΟΛΛΟΥΣ κοκκινους ταυρους να μου κανουν παρεα...λολ!

Υ.Γ. και ακομα δεν τα εχω αφομοιωσει, ουτε καλυψει ολα... :021:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο που ειπα για τους σωληνες το παιρνω πισω...και ετσι προκυπτει αλλο ενα tip: Αν εχετε δυσκαμπτους σωληνες στην αρχη λειτουργηστε την υδροψυξη χωρις ανεμιστηρακια στο ψυγειο, να ζεσταθει το ολο συστημα(εμενα τελικα εφτασε και τους 46 σε idle) και μετα κλειστε το pc, βαλτε ανεμιστηρακια περιμενετε δυο τρεις ωρες να κρυωσει και ξαναναψτε το. Οι σωληνες παραμενουν δυσκαμπτοι αλλα παιρνουν ακριβως το σχημα που θελει ο καθενας μας.

ΥΓ εννοειται να μην στρεσσαρετε το pc κατα τη διαρκεια του παραπανω με οποινδηπωτε τροπο(παιχνιδια, βαρια προγραμματα,και ειδικα πριμε95) γιατι υποθετω τουλαχιστον οτι η θερμοκρασια θα παει ...στο θεο!!!

Link to comment
Share on other sites

εβρασα νερο και εβαλα μεσα την ακρη του σωληνα

Στην περιπτωση αυτη επειδη το block μου ειναι μισης ιντσας αγορασα απο pet shop σχετικα soft λαστιχα κι εβαλα λιγο λαδι με βαμβακι στα ρακορ κι ΟΚ.

Θα σου προτεινα (αν θες να αραχνιαστει) :031: να κανεις μαζεμα τα posts της πρωτης σελιδας.

Ειναι ακαλαισθητο να βλεπεις 17 post στην αρχη με μια εικονα το καθενα.

Μεχρι 10 φωτο/αρχεια ανεβαζεις ανα ποστ.

Οποτε θα ειναι πιο ομορφο να βλεπεις ενα μεγαλο post με τις αναλογες εικονες οπως κανω και στον "Οδηγο αναφορας".

Μπορεις να αναφερεις και στο μελλον τις προσθηκες πειραματισμους που θα κανεις για να δωσεις τροφη για συζητηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Παρά το ότι οι φοτό είναι χάλια, ήταν κάτι που έλειπε νομίζω. Είναι πολύ εύκολα κατανοητό αν και θα έπρεπε λίγο να αναφερθείς στην εξαέρωση χωρίς tank.

Link to comment
Share on other sites

Με τοσα που ακουσα για τι φωτο το αποφασισα... τωρα που θα αλλαξω σωληνες(ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ να μην τους παρει. Ειναι εντελως μαπα!!!) θα ανανεωσω τις υπαρχουσες φωτογραφιες με καινουργιες με αλλη φωτογραφικη μηχανη!! Αναμεινετε!

Επισης με τον καιρο αυτος ο οδηγος θα επεκταθει (οχι τιποτα πολυ)σε τοποθετηση και μπλοκ για vga.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενω ανεμενα αυτο το σαββατοκυριακο να το αφιερωσω στην υδροψυξη, μου ετυχαν δυο αναποδιες που θα καθυστερησω μια βδομαδα στην ανανεωση των φωτογραφιων και συνεχιση του οδηγου...1)Η φωτογραφικη μηχανη που δανειστηκα χρειαζεται δικο της ms και εγω νομιζα οτι ταιριαζε αυτο που ειχα ηδη οποτε παπαλα οι φωτος και δευτερον πηγα στο quicko mega pet για σωληνες και ειχαν τελειωσει. Ειναι οι καλυτεροι απο τους προσιτους, συμφωνα με τον 11. Οποτε αναμονη μια ακομη βδομαδα. Σορρυ guys!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια πηρα τους σωληνες! Επιτελους!! Τους την ειπα λιγο γιατι αρχισαν "ειναι στις παλλετες, δεν ταχουμε βγαλει ακομη" ...πωλητες! Τους λεω εγω θαμαι εκει στις 5. Αν εχετε καλως. Δεν ειχαν τους eheim τους πρασινους αλλα ειχαν καποιους διαφανεις πολυ καλους. Μου τους ειχε προτεινει και ο 11, οποτε...το καλο ομως ειναι οτι ειναι σε πακετο με ενα φαρδυ σωληναριο που ειναι ΤΕΛΕΙΟ για τανκ!! Οτι καλυτερο! Δεν θα το χρησιμοποιησω ομως μαλλον...θα δω.

Link to comment
Share on other sites

οντως τελικα πως εβαλες το υγρο μεσα??τελικα ποση θερμοκρασια εχει το συστημα με την υδροψυξη τωρα,ποσα ανεμιστηρακια εβαλες?και εν τελει ποσο κοστησε?σορρυ για τις πολλες ερωτησεις απλα διαβαζω για την υδροψυξη και εχω μερικες ερωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

Kανενα προβλημα. ΤΟ ολο συστημα κοστισε 165 ευρω. Το υγρο τοβαλα φυσοντας και με χιλια ζορια...αλλα οπως ειπα τωρα αναμενονται φωτογραφιες με αλλους σωληνες και Τ. Το συστημα τωρα που ειναι ακλοκαριστο για λιγο εχει θερμοκρασιες στο περιπου 27-28 και 40. Στο περιπου. Οταν μπει η "καλη" η mobo τοτε βλεπουμε...τωρα ειμαι με δυο ανεμηστηρακια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.