Jump to content


Αγορά οθόνης TFT 19'' κ άνω


Morph1442169076

Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά TFT οθόνης 19'' ή μεγαλύτερη.

Η κύρια (κ πιο απαιτητική) χρήση της θα είναι για για DTP και γραφικά. Σπανιότερα για καμία ταινιούλα, αλλά καθόλου παιχνίδια. Δηλ. χρειάζομαι μια οθόνη με πολύ καλά χρώματα, σχετικά καλό χρόνο απόκρισης, χωρίς το τελευταίο να είναι και κύριος παράγοντας.

Χαρακτηριστικά που είναι επίσης πολύ σημαντικά για μένα, είναι να έχει DVI και να ρυθμίζεται το ύψος. Φυσικά, θα πρέπει η απεικόνιση να είναι πολύ καθαρή και με λεπτομέρειες, για DTP κ γραφικά.

Στη 17’’ που έχω, τα γράμματα στα Menu είναι πολύ μικρά κ με δυσκολεύουν, οπότε μια 19αρα με την ίδια ανάλυση θα ήταν φαντάζομαι καλύτερα. Είναι όμως όντως καλύτερα ή θα παρουσιάζει άλλα προβλήματα;

Το ίδιο πρόβλημα σκέφτομαι πως θα υπάρχει και με τις 20’’, όπου η ανάλυση 1600χ1200 θα τα δείχνει «ψείρες»

***Στις 19’’ ***

Sony SDM-X93

φαίνεται να έχει όλα αυτά που θέλω άλλα σε ένα sony center στην Αγγλία μου φάνηκαν μουντά τα χρώματά της, σε σχέση με την Χ73 που έχω και με την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Αυτή δείνει ως τύπο οθόνης: a-Si TFT / MVA / IPS (άντε βγάλε άκρη)

---Χαρακτηριστικά---

Λόγος αντίθεσης (μέγ.) 600:1

Χρώμα οθόνης (Mio) 16.77

Τύπος οθόνης a-Si TFT / MVA / IPS

Φωτεινότητα (cd/m²) 300

Χρόνος απόκρισης οθόνης υγρών κρυστάλλων (LCD)

Χρόνος απενεργοποίησης (sec) 0.01

Χρόνος ενεργοποίησης (sec) 0.015

Συνολικός χρόνος απόκρισης (sec) 0.025

Τιμή: 707€

Sony SDM-HX93

...αλλά δεν ρυθμίζεται το ύψος. Φαίνεται καλύτερη από την Χ93

---Χαρακτηριστικά---

Λόγος αντίθεσης (μέγ.) 800:1

Χρώμα οθόνης (Mio) 16.7

Τύπος οθόνης MVA

Φωτεινότητα (cd/m²) 450

Χρόνος απόκρισης οθόνης υγρών κρυστάλλων (LCD)

Χρόνος απενεργοποίησης (sec) 0.01

Χρόνος ενεργοποίησης (sec) 0.015

Συνολικός χρόνος απόκρισης (sec) 0.025

Τιμή: 825€

LG 1980Q

L1980Q

Maker LPL

Model Name LM190E04-A4K2

Active screen size 19" (376 (H) x 301 (V) mm)

Outline Dimension 396.0x324.0x15.5mm

Pixel Pitch 0.294 mm

Weight 2400 g

Color depth 16.2M colors ( 6-bit )

Interface LVDS

Brightness<Typ> 250 cd/m2

Contrast Ratio<Typ> 500

Viewing Angle(Typ) 160/160 (H/V)

Response time<Typ> 8 ms

Lamp QTY 4 CCFL

MTBF 50.000

Resolution 1280 x 1024

Surface treatments Anti-glare, Hard coating(3H)

Sync & Video Input Resolution 1280 x 1024/ 75 Hz (Digital 60Hz)

H-Scanning Frequency 30 ~ 83 kHz

V-Scanning Frequency 56 ~ 75 Hz

Sync Compatibility Separate, Composite, SOG

Video Input RGB Analog / Digital

User Interface Interface 15 Pin-D sub / DVI-D

USB No

Up Stream

Down Stream

Cummunication DDC/CI

Multisync Support 13 Preset / 10 User Mode

640*350 70 Hz

720*400 70 Hz

640*480 60/75 Hz

800*600 60/75 Hz

832*624 75 Hz

1024*768 60/75 Hz

1152*870 75 Hz

1152*900 65 Hz

1280*1024 60/75 Hz

Power Power Supply AC 90~264 V (47 ~ 63Hz)

Power Type Power Adapter

Power Switch Type Soft Touch Switch

Power Saving

Normal 43 W

Stand-by / Suspend 2 W

DPM Off 2 W

User Control Type Tact Switch Type

Button Menu, -, + , Set/Auto, Power(1) ※ - : Flatorn f Engine, + : Source

Monitor Function

Picture Brightness, Contrast, Gamma

Color Preset(9300K, 6500K), User color(R/G/B),

Position H/V Position

Tracking Clock, Phase

Factory Reset Factory Reset, ADC Calibration

Set-up Language(10 or 4), Auto Input, OSD Position

※ Flatron f Engine Movie,Text,User,Normal

※ Language Version 1 : English,French,German,Italian,Spanish,Portuguese,

Swedish,Finnish,Polish,Russian => 10EA

Version 2 : English,Korean,Chanise,Japanese => 4 EA

Mechanical Dimension (W x H x D) 422.3 x 410 x 261 mm / Set (Folding : 422.3 x 358.5 x 70.2 mm)

529 x 454 x 161 mm / Box

Weight 5.4 Kg / 7.2 Kg (Set/Box)

Stuffing Individual : 770 SETS [ 20 FT], 1540 SETS [ 40 FT]

Wooden : 624 SETS [ 20 FT], 1352 SETS [ 40 FT]

Stand

Tilt : + 0 / - 157

Swivel : NA

Pivot : 180 도

Height(Folding) : 63 mm

Plastic Resin More than PC ABS (Cabinet/Back cover), HIPS (Stand)

Standard Safety UL,cUL,TUV-GS,SEMCO

(Certification) EMC FCC-B,CE

Low radiation TCO-99

Ergonomics ISO 13406-2

Power saving EPA Energy Star

Dell 1905FP

Οι DELL τι Panel έχουν?

Luminance (Brightness): 250 CD/m ²(typ)

Contrast Ratio: 800 to 1 (typ)

Response Time 20ms

--------------

Τις 20'' τις αφήνουμε γιατί θα θέλω μεγεθυντικό φακό να δώ τα menu

***Στις 21''***

NEC 2180UX

Σε αυτό το άρθρο * εδώ * λέει ότι είναι από τις πολύ καλές?? Ας δούμε κ χαρακτηριστικά:

Panel Technology SA-SuperFine TFT

Screen Size [inch/cm] 21.3/54

Contrast Ratio (typ.) 500:1

Brightness (typ.) [cd/m2] 250

Response Time (typ.) [msec] 20 (11 white / black; 9 black / white)

Colours [million] 16.77

(από τo .pdf file)

Eizo L997

Brightness / Contrast 250 cd/m2 / 550:1

Response Time 30 ms (typical)

Display Colors 16.77 million from a palette of 1.06 billion

*** Η Εξαίρεση !!! ***

DELL 2405

Resolution: 1920x1200

Response time: 16ms

Brightness: 500cd/m

Contrast Ratio 1000:1

αυτή δε δίνει καμια πληροφορία για τη ρύθμιση του ύψους και κυρίως για το τί panel χρησιμοποιεί. Πολύ καλή τιμή αλλά για τη δουλειά που τη θέλω θα έχει την κατάλληλη ποιότητα; Μήπως θα τα δείχνει "ψείρες";. Αν ξέρει κανείς, ας πεί.

H βοήθειά σας θα είναι πολύτιμη

Πιο "συμπαθητικά" βλέπω την

Sony SDM-X93 > NEC 2180 > LG1980Q

την Dell 2405 πολύ τη συμπαθώ αλλά έχω αμφιβολίες ώς προς τα χρώματα. Χρειάζεται να τη δώ. Ξέρει κανείς αν θα είναι κατάλληλη για τη δουλειά μου (DTP, φωτογραφίες κλπ;) Επιπλέον, με την nvidia fx5600 128MB θα παίξει στην ανάλυση 1920χ1200?

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα δωσεις που θα δωσεις τοσα χρηματα.....με 1000ευρω δεν θα επαιρνες μια καλη 24''???

Συγνωμη που δεν αναλυω και δινω κατευθειαν το link.....ελπιζω να μην ενοχλει...

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=13510&highlight=dell

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα δωσεις που θα δωσεις τοσα χρηματα.....με 1000ευρω δεν θα επαιρνες μια καλη 24''???

Συγνωμη που δεν αναλυω και δινω κατευθειαν το link.....ελπιζω να μην ενοχλει...

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=13510&highlight=dell

ΤΟ σκέφτομαι σοβαρά, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος για 2 πράγματα:

1. ποιότητα χρωμάτων

2. Μήπως η ανάλυση 1920χ1200 δείχνει τα γράμματα των menu ψειρες (όπως η 17'' που έχω) θα με βόλευε να τα δείχνει λίγο πιο μεγάλα, όπως μια 19'' σε 1280χ1024

Βέβαια το PVA panel είναι, νομίζω, από τα καλύτερα για τη δουλειά που τη θέλω. Πείτε γνώμες παιδιά, γιατί δεν ξέρω τι να αποφασίσω :101:

Link to comment
Share on other sites

Η sony sdm x93 που αναφέρεις και πιό πάνω είναι απο τις καλύτερές επιλογές σε απόδοση και τιμή.Απο την άλλη θα συμφωνήσω και εγω με το madg, στο οτι αν έχεις σκοπό να διαθέσεις αρκετά χρήματα τότε θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα μια eizo.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε έχω lg L1915S και η εικόνα ειναι φοβερή , έχει τα 12'' χρόνο απόκρισης και την μισή τιμή απο αυτές που λές...αν δεν σε χαλάει το ότι δέν έχει dvι πιστεύω οτι είναι μιά πολύ καλή επιλογή....

Link to comment
Share on other sites

EIZO και ξερο ψωμι!!!!

Εχω την L568 και εχεί την καλύτερη εικονα που εχω δει...

Στην φυσικη αναλυση ειναι πραγματι μικρα τα πράγματα αλλα αν θες να επεξεργαζεσαι φωτό για να τις βλέπεις ολόκληρες με λεπτομέρεια πρεπει να εχεις σοβαρή αναλυση...

Σιγουρα η EIZO βγαζει τις καλυτερες οθόνες, και δεν νομίζω οτι υπάρχει καποιος που το αμφισβητει αυτο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την ΕΙΖΟ L768 νομίζω θα είναι ελάττωμα να έχει τόσο πολύ φωτεινότητα (1000:1) και τόσο μικρό contrast (250 cd/m²). Μήπως τα δείχνει πολύ φωτεινά αλλά όχι τόσο καθαρά; Την έχει κανείς;

Ιδού κ η πηγή, γι αυτό το θέμα.

http://www.behardware.com/articles/498/page6.html

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ . την αντιπροσωπία της ΕΙΖΟ (micro-tec) και μου πρότειναν, για τη δουλειά που τη θέλω τις: L797 και CG19 (κ οι δυο 19'').

Μάλιστα, μπορώ να πάω να τις δώ κ με κάποιο δικό μου αρχείο :dance2:

Κ οι 2 έχουν το ίδιο panel (αλλά δεν ήξερε να μου πεί πιο ακριβώς). Η L797 έχει τη δυνατότητα να ρυθμίζει 6 χρώματα (RGB + CMY).

H cg19 έχει τη δυνατότητα του hardware calibration, με το φωτόμετρο (όπως οι LaCie)

Επειδή, όμως τα € είναι πολλά, θα δώ κ την L768. Από εγκύηση δίνουν 0 pixel (οπως κ η LG).

Αν μπορέσω, θα πάω αύριο να τις δεί ο μάτης μου :103:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είδα σήμερα τις ΕΙΖΟ :110: :060: :060:

και ξετρελάθηκα. Δίκιο έχεις arissynod "ΕΙΖΟ κ ξερό ψωμί" (μιας κ είναι και νηστεία...:044:

CG18 k 797 κέρδισαν με διαφορά τις εντυπώσεις για τη δουλειά που τις θέλω. Ο άνθρωπος ΠΟΛΥ εξυπηρετικότατος μου τις έβαλε, δοκίμασα δικά μου αρχεία κλπ.

Είμαι σε ένα δίλλημα:

CG18 είναι το πιο επαγγελματικό μοντέλο, με hardware calibration και ρυθμισμένες μια προς μια με το χέρι από το εργοστάσιο. Από την άλλη η 797 έχει καλυτερο χρόνο απόκρησης, ελαφρός καλύτερη φωτεινότητα και contrast ratio.

Συγκεκριμένα:

***CG18 (18'')***

Brighness: 250 cd/m_²

Contrast ratio: 400:1

Resp. time: 40ms

***L797 (19'')***

Brighness: 280 cd/m_²

Contrast ratio: 450:1

Resp. time: 20ms

Υπάρχει περίπτωση η CG18 να είναι καλύτερη σε κάτι από την 797? Γίνεται λόγος οτι μερικά monitor 25 είναι καλύετρα από 16αρια. Σαν χρλωματα κ δυνατότηες ρυθμίσεων είναι σχεδόν ίδια κατάσταση. Ο πωλητής μου είπε οτι οι CG18άρες είναι από τα τελευταία κομάτια και τα δίνουν σε καλή τιμή.

Σημείωση: η σειρά CG απευθύνεται σε γραφίστες κλπ με έμφαση στη ποιότητα χρώματος κ πράγματι μου έδειξε το φάσμα και είναι ίδιο σχεδόν με CRT!!! Από την άλλη και η 797 έχει, λέει, το ίδιο panel κ δυνατότηες ρυθμίσεων και διαφορές στα χρώματα ήταν ελάχιστες.

Τι λέτε να προτιμήσω; σύμφωνα με τον τίτλο ή σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά και την χρονολογία του μοντέλου; (πιο καινούριο το L797)

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε να προτιμήσω; σύμφωνα με τον τίτλο ή σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά και την χρονολογία του μοντέλου; (πιο καινούριο το L797)

Προτείνω να πάρεις το νεότερο μοντέλο. Πιστεύω ότι θα είναι πιο βελτιωμένο.
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις, τα Responce times που αναφερουν ολες οι εταιριες δεν προκειται για προτυποποιημενες μετρησεις! Τα 25ms της Α μπορει να ειναι πιο γρηγορα απο τα 16ms της Β(απο την θεαση μαλιστα αυτο επιβεβαιωνεται!!)

Αυτο συμβαινει διοτι η Β αναφερεται στην αλλαγη απο 100% σε 50% περιστροφη ενω η Α απο 100% σε 0%!

Τωρα επειδη μιλαμε για EIZO θα σου ελεγα οτι οι μετρησεις που σου δινουνε για τα Responce ειναι πολυ κοντα στα πραγματικα... αν δεν σε ενδιαφερει η κινηση παρε το CG18 που ειναι και φθηνο!Αν ομως θα δεις και καμια ταινιουλα, θα παιξεις και κανα παιχνιδακι ξανασκεψου το γιατι θα ξοδεψεις ετσι και αλλιως πολλα χρηματα, τουλαχιστον ας πιασουν τοπο!!

Τελος θα σου προτεινω να περασεις μια βολτα απο την Rainbow για να ριξεις μια ματια στα πανελ της Apple τα οποια ειναι επισης ιδιαιτερα αξιολογα και σε αντιστοιχα σοβαρο μεγεθος (20"-23"-30") http://www.apple.com/displays/

Link to comment
Share on other sites

Τα Apple δεν τα είχα σκεφτεί!

Το κακό με τα Apple στην Ελλάδα είναι η κακή υποστήριξη. Ολα είναι καλά αρκεί να μην πάθουν κάτι.

Από εγκύηση pixel τί δίνουν;

Για όλη την οθόνη, πάντως δίνουν 1 χρόνο με επέκταση στα 3 ΜΟΝΟ με την αγορά ενός g5 :(

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν γνωριζω ακριβως τι παιζει θα σου προτεινω το πιο απλο...

Πηγαινε στην Rainbow στην Στουρναρη και δες την κιολας... ...τι καλυτερο??

Στο Site εχει την 20" 936Ευρω --->http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/1/wo/8y4W3bqwY4w3XlbbgKsHbg/3.0.5.17.0.0.1.1.1.7

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά ανάμεσα στην LG L1915S 19" και ανάμεσα στις ακριβότερες 19" πχ SONY, EIZO ... είναι το βάθος των χρωμάτων άρα η ποιότητα του χρώματος.

Γι΄αυτό και είναι πιο φθηνή. Για να πετύχει ταχύτερους χρόνους χρησιμοποιεί 6 bit panel αντί για 8 bit panels.

Από τα επίσημα site βρήκα τα specs :

LG L1915s :

Response Time : 12 ms

Display Colors : 16.2 million

SONY 19" (όλες οι 19" sony τον ίδιο χρόνο έχουν)

Response Time: 25ms

Colors: 16.77 million !

Η διαφορά της τιμής λοιπόν είναι στην ποιότητα των χρωμάτων. Δεν έχω δει μέχρι στιγμής χρόνους για 19" οθόνες με 16,7 million κάτω από 25ms. (ίσως μέχρι 23ms της Samsung).

Φυσικά δεν θα αργήσουν να υπάρξουν (τεχνολογία βλεπεις ...).

Οι καλές LG με 16.7 color depth έχουν 25ms. Μην τα κάνουμε όλα ίδια λοιπόν. Το καλό είναι και ακριβότερο.

Φυσικά ο καθένας έχει τις απαιτήσεις του. Και καλό είναι να μην πληρώνουμε παραπάνω επειδή απλά ειναι καλύτερο αν δεν το χρειαζόμαστε.

Τα λέμε ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.