Jump to content


Ψηφιστε πως τοποθετειτε τις φανες!


MrSeanKon

Πως βαζετε τη/τις φανα/ες στην ψηκτρα, MOSFETs κλπ...  

54 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Έχω διαβάσει επανειλημμένα ότι αν δεν παίζει πρόβλημα με τη γενικότερη ροή του αέρα στο κουτί ελάχιστες δαφορές υπάρχουν στα δύο setup. O δικός μου ο λόγος για το σπρώξιμο είναι ο εξής. Γιατί να ψύχω τα πτερύγια της ψύκτρας με τον αέρα του κουτιού και να μην τα ψύχω με δροσερότερο (όσο κι αν είναι -τερο ) αέρα περιβάλλοντος? Σε ψύκτρες όπως η Silent Tower τα πράγματα διαφοροποιούνται καθότι δεν παίζει ρόλο το αν φυσάς η ρουφάς αφού τα πτερύγια είναι παράλληλα προς τη ροή του αέρα .Στις περισσότερες ψύκτρες όμως υπάρχει και ο πάτος της ψύκτρας που δε νομίζω να μένει ασυγκίνητος στο φύσημα ενώ στο ρούφηγμα (σε λίγο θα πρέπει να μπει και Χ στο θρεντ με τα σπρώξε - ρούφα) δε δροσίζεται τόσο.

Στην τελική αν ο ζεστότερος αέρας δε φεύγει από το κουτί τότε μάλλον και πάλι τζίφος αλλά το καμπριολέ μου κουτάκι δεν έχει τέτοια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν έχεις τροφοδοτικό με ανεμιστήρα στην βάση που κοιτάει την CPU και τραβάει αέρα προς τα έξω τότε ο ανεμιστήρας της ψύκτρας της CPU πρέπει να σπρώχνει αέρα προς την CPU (push-pull διάταξη). Το θέμα είναι να έχεις ομαλή ροή αέρα και όχι ανεμιστήρες να τραβάνε από παντού προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γενικά αν έχεις ένα θερμό σημείο και θέλεις να το ψύξεις τότε είναι αποδοτικότερο να φυσάς πάνω του αέρα. Αν θέλεις τώρα να απομακρύνεις ζεστούτσικο αέρα τότε τα ανεμιστήρια πρέπει να ρουφάνε.

Συνδυασμός και των δύο σου δίνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Σε επεξεργαστές και αρκετές κάρτες γραφικών είναι αποδοτικότερο να φυσάς πάνω, ενώ σε ανεμιστήρες κουτιού - τροφοδοτικών μάλλον να ρουφάνε γενικότερα ζεστό αέρα.

Τώρα η Intel έλεγε πάντα ότι το ρεύμα αέρα που δημιουργείται από το μπρόστά ανεμιστήρια να φυσάνε μέσα στο κουτί αέρα και τα πίσω να τον ρουφάνε έξω από το κουτί βοηθά στην γρήγορη απαγωγή θερμότητας. Αυτό δεν το είδα.Τις περισσότερες φορές το μπροστά ανεμιστήρι είναι για την τιμή των όπλων εκτός και αν ψύχει τίποτα σκληρούς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.