Jump to content


Χάλασε ο Έπσον? Ώρα για χειρουργική αντιμετώπιση...


Recommended Posts

Χτες που λέτε έκανα άλλο έναν καθαρισμό ακροφυσίων καθότι μετά από 3-4 μέρες αχρηστίας η εναλλακτική που

είχα ήταν μπόλικοι καθαρισμοί και άμα. Μετά λοιπόν από ένα καλό διπλό καθαρισμό ο Έπσον 750 άρχισε ....

Αναβοσβήνανε όλα τα λαμπάκια μαζί. Βρε καλό μου βρε χρυσό μου τίποτα. Σβήσε ,άναψε ,βγάλε - βάλε την πρίζα

τζίφος. Τα λαμπάκια αναβοσβήνανε ασταμάτητα. Ανακοίνωσα λοιπόν στο σπίτι μου ότι αύριο θα τον συνόδευα

στην τελευταία του κατοικία αλλά δεν είδα ενθουσιασμό. Θυμόμουν από παλαιότερα αναγνώσματα ότι όταν όλα τα

λαμπάκια τρελαίνονται μαζί τότε υπάρχει πρόβλημα υλικού στον εκτυπωτή.

Ξεκίνησα λοιπόν το ψάξιμο. Μετά από λίγη ώρα οι απόψεις που διάβασα συνενούσαν στο εξής.

Όταν αναβοσβήνουν και τα 4 λαμπάκια (λειτουργίας ,μαύρου κι έγχρωμου μελανιού, και χαρτιού) τότε έχει

γεμίσει το τμήμα του εκτυπωτή που δέχεται το μελάνι των καθαρισμών.

Όταν κάνετε καθαρισμό μία μικρή αντλία αναλαμβάνει να ρουφήξει μελάνι από την κεφαλή και το στέλνει

σε ένα φαρδύ και μικρού σχετικά ύψους δοχείο το οποίο είναι γεμάτο με το αφρώδες υλικού που βρίσκουμε

στα κουτιά των μητρικών (ίσως λίγο πιο πυκνό).

Όταν λοιπόν ο χώρος γεμίσει σταματάει να δουλεύει ο εκτυπωτής και αναβοσβήνουν τα λεντάκια του. Ένα πράγμα

που μου κάνει εντύπωση είναι πως ενδέχεται ο αισθητήρας που έχουν να μη διαβάζει ποσότητα μελανιού αλλά

θυμάται πόσο μελάνι έχει καταναλωθεί λόγω των καθαρισμών.Δε βλεπει δηλαδή το πόσο έχει γεμίσει το

αφρώδες υλικό αλλά προσθέτει καθαρισμούς μέχρι να φτάσει στο σημείο που του έχουν προσδιορίσει στο

εργοστάσιο. Γι' αυτό και όπως θα δείτε το δικό μου χώραγε κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία δεν είναι δύσκολη ούτε και ιδιαίτερα πολύπλοκη. Αφού έχουμε σιγουρευτεί ότι δε θέλουμε να

πετάξουμε τον εκτυπωτή ή να τον πάμε στην αντιπροσωπεία παίρνουμε ένα κατσαβίδι και ξεκινάμε.

Πρώτα ανοίξτε τον εκτυπωτή και μόλις η κεφαλη με τα μελάνια φύγει από τη δεξιά άκρη τραβήξτε την πρίζα.

Ο λόγος είναι ότι όταν βρίσκεται στην τέρμα δεξιά θέση είναι κλειδωμένη εκεί και δεν κουνιέται με τίποτα.

Ανοίγουμε και αφαιρούμε το καπάκι του εκτυπωτή και αναζητούμε τις βίδες που συγκρατούν το πάνω πλαστικό

που τον καλύπτει .Στο δικό μου ήταν δύο στο μπροστά μέρος ακριβώς και δύο κρυμμένες στο πίσω μέρος.

Στη συνέχεια πρέπει να αφαιρέσουμε τα πλαϊνά κουτάκια των οποίων οι βίδες είναι εμφανείς μετά από την

αφαίρεση του καλύμματος.

attachment.php?attachmentid=5088&stc=1

attachment.php?attachmentid=5090&stc=1

post-112-1442174027,0628_thumb.jpg

post-112-1442174027,1261_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μετά αφαιρούμε τη βίδα που συγκρατεί το συρτάρι .

attachment.php?attachmentid=5091&stc=1

attachment.php?attachmentid=5092&stc=1

Τέλος στην αριστερή κάτω μεριά υπάρχει μία μεταλλική ασφάλεια την οποία για να αφαιρεθεί πρέπει να πιέσουμε

από την κάτω μεριά το πλαστικό κλιπάκι που την συγκρατεί.

attachment.php?attachmentid=5094&stc=1

attachment.php?attachmentid=5093&stc=1

post-112-1442174027,1933_thumb.jpg

post-112-1442174027,2977_thumb.jpg

post-112-1442174027,3599_thumb.jpg

post-112-1442174027,4181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό απλά ανασηκώνουμε λίγο τον εκτυπωτή και τραβάμε έξω το συρταράκι που περιέχει το χαλασμένο μελάνι.

Τώρα, οι λύσεις μπορεί να είναι πολλές. Εγώ προσωπικά τα έστηψα με νερό στο νιπτήρα της τουαλέτας αλλά

μετά από 50 λεπτά τριψίματος τα χέρια μου είναι ακόμη ανοιχτό μωβ.Γάντια συνιστώνται.

Άλλος μπορεί να έχει αρκετό από το υλικό και να κόψει ένα κομμάτι ανάλογο των διαστάσεων του χώρου και

να το εφαρμόσει και να τελειώνει. Άλλος μπορεί να το αφήσει κενό και να μην τον πειράζει.(να δω μετά πώς θα

κουνήσει τον εκτυπωτή και δε θα του γίνει το γραφείο μαύρη πισίνα).

attachment.php?attachmentid=5095&stc=1

Αφού λοιπόν τελειώσουμε την όποια διαδικασία κάνουμε τα αντίστροφα ,φροντίζουμε να μη μας περισσέψουν

βίδες και άλλα κομματάκια και προχωράμε στο επόμενο βήμα.

post-112-1442174027,4797_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να το έχω αναφέρει ήδη καθότι λύνει το πρόβλημα από μόνο του και χωρίς όλη την παραπάνω ταλαιπωρία.

Πρέπει να μηδενίσουμε το τσιπ ελέγχου του επιπέδου μελανιού καθαρισμών. Από μόνο του αυτό το βήμα

λύνει το αρχικό πρόβλημα της αδυναμίας εκτύπωσης και για να είμαι ειλικρινής [δε σε ξεπέρασα (...ε.... όχι

αυτός είναι ο Νίνο) ] κι εγώ αυτό έκανα πρώτα. Αλλά πρέπει να γίνει κατανοητό ότι αν όντως το μελάνι στο

συρταράκι έχει φτάσει στα όρια ,τότε στους επόμενους καθαρισμούς αν όλα πάνε καλά θα αρχίσει να ξεχειλίζει

το μελάνι και θα έχει πολύ πλάκα (αφού δε θα συμβαίνει σε εμένα...)

Η διαδικασία έχει ώς εξής.

Κρατάμε τα κουμπιά του χαρτιού και του καθαρισμού κεφαλής πατημένα με κλειστό εκτυπωτή και τον ανοίγουμε .

Το λεντάκι του χαρτιού αναβοσβήνει για τρία δευτερόλεπτα. Αμέσως αφήνουμε τα κουμπάκια και πατάμε το πλήκτρο

του καθαρισμού για 10 δευτερόλεπτα .Μετά από ό,τι κάνει ο εκτυπωτής από μόνος του τον κλείνουμε και τον

ξανανοίγουμε για να αποθηκευτούν οι αλλαγές που κάναμε στο τσιπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται αν δε με κράξουν οι αρχηγοί να το ξεχωρίσω κάποια στιγμή σε άλλο θέμα αλλά αν κάποιος θέλει να δει την κεφαλή του εκτυπωτή του ,να τη φροντίσει ή απλά αφού άνοιξε που άνοιξε τον εκτυπωτή του ,δεν πάει και λίγο παραπέρα τότε ας δει και αυτά.

Αφού βγάλετε το καπάκι ,και τα μελάνια ,και το κάλυμμα του εκτυπωτή αφαιρείτε τα κλιπάκια που συγκρατούν

τα μελανοδοχεία. Βλέπετε τα ακροφύσια κάτω από τα οποία είναι η κεφαλή εκτύπωσης. Για να βγει πρέπει να

αφαιρέσετε το από πάνω τμήμα το οποίο είναι κλιπαρισμένο από πίσω. Επειδή η φύσσα είναι γερά τοποθετημένη

καλό είναι να είστε ευγενικοί στις κινήσεις σας .

Όταν αφαιρέσετε το κλιπάκι της πίσω μεριάς πρέπει να τραβήξετε προς τα πάνω το κομμάτι που καλύπτει την

κεφαλή με τα ακροφύσια και ταυτόχρονα να τραβήξετε προς τα πάνω και την κεφαλή. Μόλις ελευθερωθεί η κεφαλή

εντοπίστε ένα βυσματάκι τροφοδοσίας δίπλα από τη θέση της φύσσας και με λεπτές κινήσεις αφαιρέστε το.

Ιδού .Αυτή είναι η κεφαλή με τα ακροφύσιά της, μπορείτε να κάνετε καθαρισμό όπως έχουμε περιγράψει σε άλλο

θέμα και να βλέπετε τι ακριβώς γίνεται όταν εκτυπώνετε. Καθαρίστε τη με μαλακό πανί ή νωπή χαρτοπετσέτα ,

χαϊδέψτε τη ,μιλήστε της αλλά μην τη σπάσετε και μην τη γραντζουνίσετε .Μετά αφήστε τα όλα όπως είναι

και πάτε να αγοράσετε άλλον εκτυπωτή... ή απλά ξαναβάλτε τα όλα στη θέση τους και συνεχίστε την εκτύπωσή σας.

attachment.php?attachmentid=5096&stc=1

attachment.php?attachmentid=5097&stc=1

post-112-1442174027,5462_thumb.jpg

post-112-1442174027,6121_thumb.jpg

post-112-1442174027,6736_thumb.jpg

post-112-1442174027,7453_thumb.jpg

post-112-1442174027,805_thumb.jpg

post-112-1442174027,8621_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ από τα παραπάνω και να κάνετε ,στο τέλος είναι κρίμα μετά από τόση δουλειά να μην κάνετε δωράκι

στον εκτυπωτή σας έναν ξεγυρισμένο καθαρισμό με συριγγούλες και μπόλικο νεράκι.

http://66.160.185.67/vbull/vb/showthread.php?t=5911

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ καλός.(επιβεβαίωσες την κατάθεσή μου στο λογαριασμό σου φαντάζομαι έτσι?). Βασικά έχει πέσει μπόλικη δουλειά με τον εκτυπωτή λόγω και κάποιων συγκυριών οπότε άμα θελήσει ο καλός και αγαθός Θεός και υπάρξουν 2-3 μέρες κενές θα γραφτεί κι άλλο υλικό με μπόλικες φωτογραφίες.

Keep Your Epsons Printing People

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ καλός.(επιβεβαίωσες την κατάθεσή μου στο λογαριασμό σου φαντάζομαι έτσι?). Βασικά έχει πέσει μπόλικη δουλειά με τον εκτυπωτή λόγω και κάποιων συγκυριών οπότε άμα θελήσει ο καλός και αγαθός Θεός και υπάρξουν 2-3 μέρες κενές θα γραφτεί κι άλλο υλικό με μπόλικες φωτογραφίες.

Keep Your Epsons Printing People

Όχι έτσι δυνατά βρε :021: (εντάξει, σε ευχαριστώ και για το bonus :007: :007: :007: )

Αναμένω τότε με ανυπομονησίοα ότι νέο έχεις σχετικά με τους Epson :045:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Παίδες, να ρωτήσω το εξής: Εντάξει βγάλαμε την κεφαλή απο το κουτάκι. Το θέμα είναι πως βλέπω σαν να εχει ξεκολήσει η ταινία που ενώνει τους ακροδέκτες πάνω στην πλακετούλα και το καλώδιο. Είναι δηλαδή κολλημένη στο ένα άκρο. Βέβαια με τα κλιπσάκια, σφίγγεται η πλακέτα και λογικά ακουμπάνε οι επαφές. Τέλοσπάντων, τώρα τι κάνω; Δεν ξέρω τι να βγάλω για να απελευθερωθεί η κεφαλή και να την πλύνω κτλπ. γιατί με νωπό χαρτί κτλπ. δεν βλέπω φως, μάλλον θέλει εμβάπτισει σε ζεστό νερό και τα γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπέρα αν μπορείς κάποιος να μου δόσης λίγο τα φώτα του έχω βγάλει την κεφάλι και την καθάρισα την τοποθέτησα κανονικά ανοίγω τον εκτυπωτή και αναβοσβήνουν όλα τα λαμπάκια από τα μελάνια και του χαρτιού μήπως ξέρεις γιατί το κάνει

Link to comment
Share on other sites

Τι σου λέει το status monitor?

Μήπως απλά γέμισαν τα ink pads? Ρίξε μια ματιά στο νετ για epson ink pad reset

και δεν αν τα λαμπάκια αναβοσβήνουν όπως σε αυτήν την περίπτωση.

Αν ναι τότε

Δοκίμασε να κατεβάσεις το ssc service utility και να μηδενίσεις το μετρητή,

ή εναλλακτικά να χρησιμοποιήσεις το αντίστοιχο προγραμματάκι που κυκλοφορεί ελεύθερα στο νετ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.