Jump to content



Single SATA SEAGATE 120G HD/asus A8V deluxe/AMD64-3000-1.G


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ...

Παρηγγειλα απο το πλαισιο την παρακατω συνθεση για την πανεμορφη rock n roll χαρισματικη πανεξυπνη γραφιστριο/illustrator κοπελα μου:

AMD64-3000-1.G

Single SEAGATE 120G HD SATA

Asus A8V deluxe

Asus ΑΤΙ 9550 (downgraded 9600)

2x512 RAM

Nec Double Layer DVDRW

μπλα μπλα...

Δεν ζητησα λοιπον windows 32bit για 67 euros αλλα προτιμισα την legal κοπια που εχω απο το πανεπιστημιο σε dual boot με καποιο Linux (μαλλον Ubuntu)

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (σημειωση η δικια μου MB εχει RAID - το οποιο ποτε δεν χρησημοποιησα αφου εχω 4 ATA δισκους):

-Ανοιγω προληπτικα το κουτι

=> ΟΛΑ ΟΚ, το NEC και το floppy στα αντιστοιχα IDE

=> Ο σκληρος με ρευμα στο SATA (υποθετω αφου δεν εχω ξαναδει :p)

=> ανεμιστιρακια κλπ ΟΚ!

-Δινω ρευμα

=> Βλεπει τον σκληρο σαν serial MASTER

=> κανει detect τα devs και λεει

**** NO DEVICE FOUND!

**** BIOS IS NOT INSTALLED (bullshit αφου με del μπαινω σε setup)

... Επαιξα με τα boot sequnces->τπτ (με cd στο NEC)

... Επαιξα με το advanced option ΟNBOARD PROMISE CONTROLLER του RAID και το γυρισα σε IDE... τα ιδια

...Προσπαθησα να φωρτωσω το setup του raid, μπας και κανω single sata RAID (πατωντας TAB στην αρχη) -> δεν φαινεται να εχω καποιο option (δεν εχω δυνατοτητα να κανω κατι highlight στο menu)

Διαβαζωντας λιγο κατεληξα στο οτι εχει σχεση με το RAID setup, αφου το bios βλεπει ολες τις IDE συσκευες μου (και τον SATA)

Πως το κανω config? Θελω απλα να εχω εναν δισκο σε RAID η οχι (το οχι φαινεται πιο λογικο)...

Συγνωμη για τον καταιγισμο. Ειμαι σιγουρος οτι ειναι κατι απλο που δεν κανω.

Ευχαριστω θερμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.