Jump to content



ερωτηση για θερμοκρασιες


parginos

Recommended Posts

παιδακια ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για το ενδιαφερον, το ηξερα οτι εισαστε κορυφαιοι!!! ο υπολογιστης παει μια χαρα και με το συμαζεμα του κουτιου δουλευει σε φουλ στους 50-53 και σε ιντλε στους 40-44.

αλλα τωρα μου μπηκε το μικροβιο και παρηγγειλα αλλη ψυκτρα απο την checkmate την xp-120 χιχιχι σε δουλεια να βρισκομαστε.

σας ευχαριστω παλι και οποτε χρειαστω κατι ξερω που να απευθυνθω :024:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστως να σου πω αν μου πεις τι ειναι το ocing... :095:

αλλα νομιζω οτι καταλαβα τωρα αν κανω λαθος σορρυ εγω :081:

p4@3.0 στα 3.3ghz!!!

εμπιζο να μην καταλαβα λαθος :112:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις κανει overclocking.

Εχεις ανεβασει τη συχνοτητα του επεξεργαστη σου κατα 300MHz.

Vcore = ταση στον επεξεργαστη δεν εχεις δωσει παραπανω?

Σε ρωτησα γιατι οι φωτο της πρωτης σελιδας δε φαινονται πλεον..

Οι temps καλες ειναι.

Προσπαθησε να μην ανεβουν αισθητα γιατι απο 60 βαθμους κι ανω θα εχεις προβληματα με το throttling οπως σου εδειξα σε προηγουμενο post μου τα links.

Παντως μπορεις να ανεβασεις κι αλλο τον επεξεργαστη σου (αν δεις οτι οι μνημες δεν αντεχουν βαζεις διαιρετη)..

Με στοκ Intel ψυξη εναν σαν τον δικο σου Ρ4 τον πηγα περιπου 3550MHz.

Mε νερακι πηγε 3950MHz (4100 max post) αλλα μετα δεν αντεξε στα βασανιστηρια και τον πουλησα!

Link to comment
Share on other sites

πρωτον το vcore δεν ξερω τι ειναι ειναι τα πρωτα βηματα που κανω στο o/c αν και ασχολουμαι πολλα χρονια με υπολογιστες ποτε δεν πειραζα τιποτα :( .

τωρα ομως με τα παιχνιδια που παιζω με εχει βοηθησει αρκετα και εχω μπει στο λουκι. τα λινκσ που μου εδωσες ειναι αρκετα διαφωτιστικα αλλα για καποιον που ξερει βασικα πραγματα, εγω ξερω ελαχιστα γυρω απο αυτο το θεμα, (αν θελεις τιποτα γυρω απο gaming data ευχαριστως αλλα απο o/c ειμαι μαπας :D!!!

το o/c που κανω δεν το κανω manual αλλα απο το προγραμμα που εχει η μοβο μου, το uguru εχει ενα quiet@3.06 ενα normal@3.2 και ενα turbo@3.3 και τα ανεβαζει ολα μονο του και vcore και agp/pci και ddrv. ολα αυτα ανεβαινουν με το προγραμματακι αυτο. πιο πανω δεν ξερω να παω. ευχαριστω για την υπομονη ;)

Link to comment
Share on other sites

Oχι καθε αλλο!

Μην υποτιμας τον εαυτο σου. :)

Κανεις δε γεννηθηκε οπου τα ξερει ολα ολοι μαθαινουμε στην πραξη.

Δυστυχως απο παιχνιδια και τα συναφη δε μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν παιζω ποτε.

Οσο για τα links που σου εδωσα μπορεις ελευθερα να ρωτησεις ο,τι αποριες εχεις εκει που σου εδειξα.

Αυτο που σου συνιστω ειναι σιγα-σιγα και με υπομονη θα φτασεις τους στοχους σου.

Παντως σταδιακα να αρχισεις να πειραματιζεσαι με τι ρυθμισεις του ΒΙΟS για να εχεις τον απολυτο ελεγχο.

Τετοια προγραμματα που κανουν αυτοματο O/c οπως το mGuru της ABIT ή το EasyTune της Gigabyte δεν τα χρησιμοποιω.

Το Vcore ειναι η ταση λειτουργιας του επεξεργαστη.

Προερχεται απο τις λεξεις Voltage=ταση, core=πυρηνας του επεξεργαστη.

Ο καθε κατασκευαστης θετει ενα νουμερο.

Π.χ. στον δικο σου η εργοστασιακη τιμη του Vcore (default value) ειναι τα 1.4Volts.

Πληροφοριες για τον επεξεργαστη σου αμα θελεις μπολικες μπορεις να βρεις στο site της Intel.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.