Jump to content



17" panel TN ή PVA


sa1901

17άρα με TN ή PVA panel?  

4 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Για μία 17" και χρήση office, internet και καμία ταινία DVD ποιό panel είναι καλύτερο; TN ή PVA;

Έχω καταλήξει σε δύο μοντέλα (έτσι λέω ... :110: )

Nec 1770NX

207280.jpg

Panel Technology........... TN+ film TFT

Pixel Pitch [mm]............. 0.264

Viewing Angle................ 140°horizontal / 120°vertical (typ. at contrast ratio 10:1)

...................................160°horizontal / 160°vertical (typ. at contrast ratio 5:1)

Contrast Ratio (typ.)....... 500:1

Brightness (typ.)............ 250 [cd/m]

Response Time (typ.)...... 12 (3 white / black; 9black / white)[msec]

Colours......................... 16.2[million]

Connectors.................... Digital: 1 x DVI-D; Analog: 1 x mini D-sub 15 pin

Warranty....................... 3 years warranty including backlight

3 Χρόνια On Site Zero Pixel

http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=207280

Belinea 101751

101751_111733xl.jpg

Panel technology.............. PVA

Displayable colours (max.)... 16.7 Mio

Brightness........................ 250 cd / qm

Contrast ratio................... 600:1

Viewing angle horizontal...... 178°

Viewing angle vertical......... 178°

Response time:.................. 25 (15 / 10 rise / fall) in ms

Backlight......................... 4 CCFLs

Connections.................... 15 pin. Mini-D-Sub, 24-pin DVI-D

Warranty......................... 3 years incl. Panel and Backlight

3 Χρόνια On Site Zero Pixel

http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=207235

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πολλα απο panels (βασικα σχεδον τιποτα και δεν ξερω τι διαφορες εχουν) αλλα εγω ψηφισα την nec γιατι απο τα χαρακτηριστικα της νομιζω πως βγαινει καλυτερη απο την belinea (κοιταω το dvi και τα ms)!

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω δει τα συγκεκριμενα μονιτορ τa pva πανελς εχουν πιο ζωντανα χρωματα και ισως το πιο αληθινο μαυρο που μπορει να παραγει ενα tft μονιτορ (ταινιες)

αλλα ειναι πιο αργα σε ανανεωση (π.χ. παιχνιδι nfsu αν και μπορει καποιος να παιξει με καποιους συμβιβασμους)

ψηφιζω pva

Link to comment
Share on other sites

Για office, internet και καμία ταινία DVD σου προτείνω την Belinea.Η οθόνη PVA έχει τα εξής προτερήματα σε σχέση με το ΤΝ της NEC.Έχει 16,7 εκ.χρώματα σε σχέση με τα 16,2 της TN.Και πιο ζωντανά χρώματα.Εχει καλύτερη γωνία θέασης (κάθετα-οριζόντια 178-178 μοίρες ratio 10:1 σε σχεση με 120-140 ratio 10:1 της ΤΝ)έχει καλύτερο κοντράστ 600:1 σε σχεση με 500:1 της ΤΝ,και έχει pivot λειτουργία που δεν έχει η NEC.Το μοναδικό μειονέκτημά της είναι ο χρόνος απόκρισής της.Αλλά αφού δεν θέλεις την οθόνη για παιγνίδια δεν σε ενδιαφέρει αυτό.Επίσης σαν πληροφορία χωρίς σημασία σου λέω ότι το panel της Belinea κατασκευάζεται από τη Samsung και της NEC από την LG Philips.Αυτά που σου έγραψα αφορούν γενικά τα panel.Το καλύτερο είναι όμως να δεις από κοντά τις οθόνες και να αποφασίσεις ποια σου αρέσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη... Ξέρω σας τα έχω πρήξει ... Η αναζήτηση έχει τελειώσει και το θέμα πρέπει να κλειδώσει. :110:

Θυμήθηκα το ποστ ενός άλλου παιδιού σε άλλο φόρουμ.

Μία είναι η οθόνη που θέλω. Αφού καταλήξαμε σε PVA panel, η καλύτερη επιλογή δεν μπορεί παρά να είναι η εξέλιξη αυτού... το S-PVA :054:

Tελευταίο ποστ και δεν σας ξαναρωτάω για οθόνη.

FUJITSU - SIEMENS SCENICVIEW P17-2

scenicviewp1726vu.jpg

Display panel............................................... LCD-TFT S-PVA, 8-bit ADCC Anti-reflective

Brightness typ. (cd/m²).................................. 280

Contrast typ................................................. 1000:1

Viewing angle: horizontal/vertical.................... 178°/178°

Typical response time................................... 14 ms

Colours (depending on graphics processor)......16.7 million

Low radiation................................................ TCO’03

Αυτήν θα πάρω :060:

Link to comment
Share on other sites

Άντε, με το καλό!

Πόσο περίπου θα είναι η τιμή της ξέρεις??? (Και για τη 19αρα, αν βγαίνει)

Πάντως φαίνεται super!!!

Για Ελλάδα δεν ξέρω. Πάντως στην Γερμανία έχει 375€ η 17άρα και 475€ η 19άρα. :045:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.