Jump to content



Πόσο αξιόπιστο είναι το Windows Memtest;


skydiver

Recommended Posts

Αγόρασα 2χ512 geil με 2,5-4-4-8 timmings και είπα να δω έτσι για πλάκα αν θα άντεχαν στα 2300(230 fsb), πάνω στον Α64 3.2 με μητρική Gigabyte ga-k8nf-9...

Το pc ξεκίνησε κανονικά!!!!!, χώρις κανένα πρόβλημα οπότε είπα να τρέξω κανένα memtest 1,55 για να δω τι γίνεται.....

Λοιπόν παιδιά οι μνήμες στα 460 έβγαλαν 4.5 ώρες memtest χωρίς λάθος , 6 ώρες prime 95 blend test,superPi 32M και έχω μείνει άφωνος, γιατί όλα αυτά ήταν χωρίς σταδιακό ανέβασμα...(χμ...πορώθηκα μάλλον).

Έλα όμως που για να τις τεστάρω καλύτερα είπα να τρέξω και το windows memtest!!! Και δυστυχώς απογοητεύτηκα... γιατί μου βγάζει 4-5 λάθη!

Δοκίμασα και το windows memory diagnostic , ξανά το memtest(1.55 από dos), πάλι δεν έβγαζαν λάθη...Μόλις τρέξω μέσα από τα win memtest στο 100% έχω 3 λαθάκια στο νερό...

Κι εδώ παραξενεύομαι και σας ρωτάω , γιατί μέσα από τα win έχω λάθη και στα άλλα πάει μια χαρά; Είναι αξιόπιστο το win memtest;Λέτε να είναι αλλού το πρόβλημα; Για πείτε καμμιά γνώμη.... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιστεύεις ότι όντως έχουν πρόβλημα οι μνήμες σε αυτή τη συχνότητα, παρόλο που περνάνε τα άλλα τεστ; τι εννοεις με το μερικα mhz κατω απο το memtest του dos;

(Ξέχασα να πω ότι έχω δώσει +0.2 στις μνήμες από bios...)

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι στα 460 δβγαλες 4.5 ωρες στο memtest DOS . Αυτο με καποιο συγκεκριμενο τεστ ή μονο με το 5ο που ως γνωστος στρεσσαρει λιγο περισσοτερο τις μνημες ?

Οσων αφορα το memtest των windows , απλα εκει που το DOS σου περναει στα 460 , αυτο θα περναει στα 455 πχ . Αυτη ειναι η διαφορα τους.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ απλά και κατανοητά.

Το memtest3.1 win τρέχει σε win , το memtest86 σε dos .

Οπότε αν τρέχεις σε dos είναι πιό γρήγορο διότι η μνήμη είναι απεδεσμευμένη [δεν εχει φορτωμένα τα win] & επίσης είναι καλύτερο για κάψιμο - στρώσιμο μνημών . Σε memtest3.1 αντίθετα έχω παρατηρήσει είναι πιο ευάισθητο σε ευρεση σφάλματων, έτσι έχω καταλάβει απο προσωπική εμπειρία τουλάχιστον όσον αφορά τα σφάλματα.

Link to comment
Share on other sites

Στο memtest dos έβγαλε 4.5 ώρες με όλα τα τεστ, όχι συγκεκριμένα το 5.Τώρα που μου το είπες θα το δοκιμάσω να δω τι γίνεται,όπως επίσης θα δω και τι κάνει στα 455 η μνήμη. Η επιλογή στο memtest dos για να τρέχει μόνο το 5 πως γίνεται;

Ευχαριστώ πολύ Stelaras!

Link to comment
Share on other sites

']Παρα πολύ απλά και κατανοητά.

Το memtest3.1 win τρέχει σε win ' date=' το memtest86 σε dos .

Οπότε αν τρέχεις σε dos είναι πιό γρήγορο διότι η μνήμη είναι απεδεσμευμένη [δεν εχει φορτωμένα τα win'] & επίσης είναι καλύτερο για κάψιμο - στρώσιμο μνημών . Σε memtest3.1 αντίθετα έχω παρατηρήσει είναι πιο ευάισθητο σε ευρεση σφάλματων, έτσι έχω καταλάβει απο προσωπική εμπειρία τουλάχιστον όσον αφορά τα σφάλματα.

Thnx για την εξήγηση. Αν το αφήσω να τρέχει το memtest 86 όλο το βράδυ, πιστεύεις ότι μπορεί και να σταματήσουν τα λάθη και θα καταφέρει να τρέξει η μνήμη στα 460;

Link to comment
Share on other sites

Οσων αφορα το memtest των windows

το εχεις συγκρινει με τον System Stability Tester?

Για ελεγχο μνημων εννοω κι οχι επεξεργαστη υπενθυμιζω οτι το προγραμμα του DarthMoul τα τσεκαρει και τα δυο..

Βαριεμαι να ξαναστησω το Celeron τωρα.. :106:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, έβαλα ένα ανεμιστηράκι να φυσάει τις μνήμες όπως με συμβούλεψε ο Atari[Xp+] και κατέβασα λιγάκι το fsb στα 228 αρχικά. Μου έβγαλαν πάλι λίγα λαθάκια στο memtest 3.1, οπότε τις κατέβασα στο 227 με HT=4 όπου ενώ τα πήγαν πολύ καλά στα memtests ,χωρίς λάθη, δεν έβγαλαν prime πάνω από 2 ώρες...

Επειδή μου φαίνεται ότι ανταποκρίνεται καλύτερα το pc με ΗΤ=4 κατέβασα το fsb στα 226, επίσης έριξα την τάση του επεξεργαστή στο 1.450 (από 1.475, σε κάποιο post του mr seancon το πρότεινε για όσους είναι με αέρα) και άφησα το vcore +0,1.Επειδή δεν είχα χρόνο δεν έτρεξα πολύ ώρα prime για να δω, αλλά στα memtests (dos & 3.1) τα πήγαν πολύ καλά χωρίς λάθη.

Ελπίζω να σταθούν εκεί (και στο prime)γιατί βαριέμαι να ξαναλλάζω μνήμες....

Για το HT ποιοά είναι η γνώμη σας, είναι καλύτερα στο μεγαλύτερο δυνατό έτσι;

Thanx!

post-1186-1442174042,4216_thumb.jpg

post-1186-1442174042,4855_thumb.jpg

post-1186-1442174042,5464_thumb.jpg

post-1186-1442174042,6232_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το εχεις συγκρινει με τον System Stability Tester?

Για ελεγχο μνημων εννοω κι οχι επεξεργαστη υπενθυμιζω οτι το προγραμμα του DarthMoul τα τσεκαρει και τα δυο..

Βαριεμαι να ξαναστησω το Celeron τωρα.. :106:

Οχι . Εχω να το χρησιμοποιησω αρκετο καιρο . Καποια στιγμη ελπιζω να το δω και αυτο .

Link to comment
Share on other sites

το εχεις συγκρινει με τον System Stability Tester?

Για ελεγχο μνημων εννοω κι οχι επεξεργαστη υπενθυμιζω οτι το προγραμμα του DarthMoul τα τσεκαρει και τα δυο..

Βαριεμαι να ξαναστησω το Celeron τωρα.. :106:

Μπορείς να δώσεις καποιο λινκ για το System Stability Tester ??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.