Jump to content



ABIT is here!


gfa3

Recommended Posts

Απο τις 12:35 δηλωνω ο πρωτος ευτυχης κατοχος της νεοαφιχθεισας ΑΝ8 Fatal1ty :026: :026: :026: :026:

Μονο το κουτι χωραει κι εμενα μεσα :050:

Φωτος θα ποσταρω μετα το στησιμο και του νερου λογω ελλειψης ψηφιακης αλλα τα αποτελεσματα θα τα δειτε μολις το στησω, κατι που θα αρχισει σε λιγο :041: :041: :041: :041: :041: :041: :041: :041: :041:

Αναμεινατε λοιπον τη συνεχεια.....

Link to comment
Share on other sites

Ναμαι παλι.Αυτη τη φορα με την ΑΒΙΤ σε λειτουργια.Επειδη κλοκαρω στο πρωτο μπουτ δινω το πρωτο screenshot το οποιο ειναι στην ουσια το πρωτο του μπουταρισμα.Προς το παρον ειμαι με αερα αλλα απο βδομαδα πουρχεται το νερακι θα μας τα πει καλυτερα :045:

post-72-1442174042,6399_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Bαγγο απο περιεργεια γιατι ξεκινας με χαμηλο πολλαπλασιαστη το ψαξιμο των οριων του επεξεργαστη? :105:

Απο BIOS ρυθμισεις τι εχει?

Vcore, Vdimm τιμες που δινει κλπ...

Ψαχνω συχνοτητα σταθερη με 1.4ν μιας και με αερα δεν θα τον πιεσω πολυ.Μολις μπει το νερο θα φαει βολτ με το κιλο :029: ασε που μου αρεσε το ψηλο ΗΤΤ.

Απο ρυθμισεις ειναι φουλ σε οτι αφορα timings μνημων vcore 1.75 vdimm 2.8 :065: και γενικα ρευματα για τα παντα (ΗΤΤ NF4 κλπ).

Αυτο που θα με δυσκολεψει λιγο θαναι μαλλον οι μνημες μιας και τα hynix ειναι λιγο αβαβα, αλλα στη συχνοτητα αυτη εχω καταληξει στα εξης timings που δειχνουν να εχουν πολυ καλα αποτελεσματα:

CPC = Enable(1T)

CL = 2.5

tRCD = 4

tRAS = 06

tRP = 4

tRC = 11

tRFC = 17

tRRD = 2

tWR = 2

tWTR = 1

tRTW = 5

Ενα προχειρο sandra οσο γραφω αυτες τις γραμμες χωρις optimizing

post-72-1442174047,3193_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το Vcore καλο ειναι....

Πολυ καλο θα ελεγα....

Ελπιζω να μην κανει undervoltage οταν την πολυμετρησεις...

Το Vdimm που δινει οντως δεν ειναι για πολλα αλλα εμενα δε με απασχολουν οι μνημες θελω να δινω τα τεραβολτ στον επεξεργαστη. :077:

Link to comment
Share on other sites

Οι μνημες τερματιζουν στα 280 αλλα στο sandra mem το bandwidth efficiency πεφτει οσο ανεβαινουν κι ετσι θα δω που θα τις αφησω.Καλυτερα αποτελεσματα παιρνω περιπου στα 260 οποτε και τωρα τις εχω με διαιρετη μεχρι να βρω που θα τις αφησω σε σχεση με τη cpu.

Αυτο που ειδα ειναι οτι στον πολ/στη 6χ δεν αρεσει το ΗΤΤ πανω απο 365.

post-72-1442174049,2457_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο θα αφησεις μονιμα διαιρετη στις μνημες???

Προτιμω να τις τρεχω σε 1:1 και σε χαμηλοτερο FSB παρα σε υψηλοτερο και με διαιρετη προς τα κατω...

Απο οτι βλεπω τραβαει καλα το chipset της μητρικης...

Τωρα για αυτο που ειπες με τον 6Χ ε τα ξερεις σαν παλιοκαραβανοAMDας οτι καποιοι πολλαπλασιαστες @@ριζονται (τα ακους Braveheart???) :077:

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο θα αφησεις μονιμα διαιρετη στις μνημες???

Προτιμω να τις τρεχω σε 1:1 και σε χαμηλοτερο FSB παρα σε υψηλοτερο και με διαιρετη προς τα κατω...

Αν και δεν ειναι τοσο σημαντικος ο διαιρετης εδω οσο στα παλιοτερα nf2, εντουτοις κι εγω αυτο προτιμω αλλα πριν καταληξω τι θα κανω θα βρω που μπορει να φτασει και θα προτιμησω μαλλον το 10χ που μου αρεσει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

John κοιταξε το τελευταιο attach και πες μου με πολ/στη χ7 πως δικαιολογειται ο λογος fsb/dram ναναι cpu/11? :017:

Αυτο μαλλον επηρεαζει και τις μνημες αφου με διαιρετη 2:3 (266) θα επρεπε να ειναι 266/400χ370=246 ενω βλεπεις οτι ειναι στα 235!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.