Jump to content


Υπάρχει δυνατότητα OC ή όχι;


raptorsgr

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

προσπαθώντας να διερευνήσω τι δυνατότητες OC έχει το PC μου, είδα στο BIOS απενεργοποιημένες τις επιλογές, όπως φαίνονται στα attachements που στέλνω. Και ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αυτά τα κλειδώματα οφείλονται στην μητρική κάρτα ή είναι κλειδωμένος ο επεξεργαστής και οι μνήμες από κατασκευής, ή και τα δύο;

Επίσης το BIOS έχει επιλογή "Normal settings" και επιλογή 'Turbo settings"!!! Τι είναι πάλι αυτό; Από ένστικτο φοβάμαι να επιλέξω αυτό το...."turbo"!

Αυτά. Sorry αν ακούγονται αφελή.

- Ρ4 2.53-Albatron PX865PE Lite Pro (V2.0)-2x512 Kingston 333 -

post-980-1442174042,2891_thumb.jpg

post-980-1442174042,3528_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οπως βλεπεις και στη sig εχω την px 865 pe pro!ολα ξεκλειδωτα ειναι!!εκτως φυσικα απο τον πολαπλασιαστη που ειναι κλειδωμενος σε ολους τους intel!αυτο το turbo δεν προσφερει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

οπως βλεπεις και στη sig εχω την px 865 pe pro!ολα ξεκλειδωτα ειναι!!εκτως φυσικα απο τον πολαπλασιαστη που ειναι κλειδωμενος σε ολους τους intel!αυτο το turbo δεν προσφερει τιποτα!

Mε ξεστράβωσες και ξεπέρασα την φοβία μου, οπότε ψάχνοντας λίγο κατάλαβα πώς ενεργοποιούνται οι εντολές χρονισμού των μνημών, όπως και πώς αλλάζεις τα βόλτ λειτουργίας.

Όσο για τον πολλαπλασιαστή, αυτός έτσι κι αλλιώς δεν πειράζεται σε Intel, όπως γράφεις και έμαθα εκ των υστέρων.

Θα πειραματίζομαι σιγά-σιγά και ο Θεός βοηθός.

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.