Jump to content



Προβλημα με τα audio CD!!!!


Papas

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα Plextor DVD και εχω το εξης προβλημα. Οταν βαζω να ακουσω ενα μουσικο CD κανει παρασιτα σαν να χανει που κ που στο διαβασμα. Το καλοδιακι Αudio cd δεν το εχω ενωμενο στην καρτα ηχου. Εχω την Asus A7N8 Deluxe. Χρηση του Media player κανω κ εχω πειραξει τις επιλογες στο cd που λεευ για αναλογικη η ψηφιακη αναγνωση διορθωση λαθων αλλα παλι το κανει. Τι να κανω καμια ιδεα. Ομολογω οτι δεν το εψαξα. Παλια που ειχα το καλωδιο συνδεδεμενο στην καρτα ηχου δεν ειχα προβλημα αλλα το εβγαλα γιατι δεν ηθελα να φαινεται λογω πλαινου παραθυρου στο κουτι που εβαλα κ εκανα κ Raid. :S :021: Heelp!! :035:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα Plextor DVD και εχω το εξης προβλημα. Οταν βαζω να ακουσω ενα μουσικο CD κανει παρασιτα σαν να χανει που κ που στο διαβασμα. Το καλοδιακι Αudio cd δεν το εχω ενωμενο στην καρτα ηχου. Εχω την Asus A7N8 Deluxe. Χρηση του Media player κανω κ εχω πειραξει τις επιλογες στο cd που λεευ για αναλογικη η ψηφιακη αναγνωση διορθωση λαθων αλλα παλι το κανει. Τι να κανω καμια ιδεα. Ομολογω οτι δεν το εψαξα. Παλια που ειχα το καλωδιο συνδεδεμενο στην καρτα ηχου δεν ειχα προβλημα αλλα το εβγαλα γιατι δεν ηθελα να φαινεται λογω πλαινου παραθυρου στο κουτι που εβαλα κ εκανα κ Raid. :S :021: Heelp!! :035:

Θες να πεις οτι ακούς Audio CDs χωρίς να έχεις ενώσει το drive με την κάρτα ήχου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ή τουλαχιστον δε θα επρεπε να εχει καμια σημασια το αν πηγαινει τον ηχο κατευθειαν στη καρτα ηχου.

Papas το συγκεκριμενο προβλημα υπαρχει με ολα τα CD μουσικης ή μονο σε ενα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ιδιο κανω και εγω εδω και χρονια :)

Πω πω... έχω μείνει πολύ πίσω... Βέβαια, έχω να παίξω Audio CD από τότε που έφτιαξα το πρώτο μου MP3... :o

(εννοώντας οτι μετέτρεψα και μετατρέπω όλα μου τα Audio CD σε MP3 για να τα ακούω από τον σκληρό)

Link to comment
Share on other sites

O ήχος μπορεί να μεταφερθεί και από την καλωδιοταινία σαν data, αλλά και από το καλώδιο ήχου.Εάν σου το εμφανίζει σε ένα cd, δοκίμασε το και αλλού, πχ στερεοφωνικό να δεις εάν κάνει τα ίδια.Εάν το εμφανίζει σε όλα, δες ρυθμίσεις audio.Εμένα πχ είχα βάλει στον media player classic να μου βγάζει τον ήχο από τις ταινίες σε 32bit και τον άκουγα με παράσιτα.Με το που τον έβαλα στα 24, ήταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ή τουλαχιστον δε θα επρεπε να εχει καμια σημασια το αν πηγαινει τον ηχο κατευθειαν στη καρτα ηχου.

Papas το συγκεκριμενο προβλημα υπαρχει με ολα τα CD μουσικης ή μονο σε ενα?

δε γνωρίζω ποια ακριβώς είναι η διαφορά ανάμεσα στη μεταφορά audio μέσω κάρτας ήχου ή του IDE καναλιου. πάντως μία φορά που δεν είχα βάλει το καλώδιο audio το τεστ του nero για audio CD έπεσε στο 7 από 10 και δεν έβγαζε accurate stream. ακόμα το audiograbber έβγαζε πολλά speed problems ενώ όταν συνέδεσα ξανά το καλώδιο το τεστ του νέρο πήγε στα 10 και δεν έβγαζε καθόλου speed problems.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αποτι φαινεται εβγαλα την επιλογη που εχει για 24bit audio sto speaker performance και φτιαχτηκε το προβλημα. Δεν καταλαβαινω ομως γιατι!!! :S Την audigy 2 Zs εχω. Εκανε κατι εκρηξεις στα ηχεια οταν επαιζε το cd. lol booom. Mερικες φορες ο ηχος χαλαγε με τον ρυθμο που διαβαζε το CD ξερετε καθε 1 sec που διαβαζει. To εκανε σε διαφορα Cd και original kai copies! Βασικα με το raid που εχω κανει βλεπω αργει το pc σε καποια πραγματα. Εχω κ εναν 40 ATA κ οταν τον διαβαζει κολαει για λιγο το Pc. Λετε να επιρρεαζει το Raid???

Link to comment
Share on other sites

δε γνωρίζω ποια ακριβώς είναι η διαφορά ανάμεσα στη μεταφορά audio μέσω κάρτας ήχου ή του IDE καναλιου.
Ειχα κανει καποτε ενα εκτενες ποστ στο pctech.gr αναφορικα με την ολη διαδικασια που ακολουθειται σε καθε περιπτωση, δυστυχως ομως το ποστ αυτο οπως και αναριθμητα αλλα χρησιμα ποστ χαθηκαν :(

Οταν βρω λιγη ωρα θα το ξανακανω, ισως αυριο :)

Papas δεν νομιζω οτι το προβλημα σου εχει καποια σχεση με το raid array που εχεις δημιουργησει. Καποιος που ειναι πιο ειδικος σε θεματα ηχου ισως μπορει να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.