Jump to content



KAI ME DVI ΣΤΑ 8 ms Samusng 930B


Iannis

Recommended Posts

Τελικα:

H FUJITSU-SIEMENS SCENICVIEW P19-2 δειχνει αστερι Που την βρεισκουμε στο Ελλαδα Ξερει κανεισς

Εχω ενα ψιλοκόλημα με την Samsung τι να κανω?

Η Eizo panel Samsung έχουν.

CRT EIZO 17 εχω και λέω να φυγω απο τις Ντουλάπες

Ευχαριστώ για τις γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Και τι λένε γιατί από Γερμανικά .... δεν!

Ούτε εγώ ξέρω γερμανικά :D

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το http://babelfish.altavista.com/ ή το Plug in του Firefox

Η μετάφραση θα είναι από τα γερμανικά στα αγγλικά μόνο ...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά κατάλαβες οτι το σχόλιο μου ήταν ειρωνικό...

Οι TFT κάνουν άλματα σχεδόν κάθε 6μηνο πλέον, πόσο μάλλον σε 7 χρόνια που λες εσύ...

Μαλλον θα διαφωνήσω!

Ποιά είναι τα άλματα που κάνουν οι TFT?

Εδώ και 3-4 χρόνια, ίσως και παραπάνω, μας πουλάνε τα ίδια προϊόντα με διαφορετικό περιτύλιγμα! Και πρίν από 3-4 χρόνια οι Hydis είχανε χρόνο απόκρισης 20ms! Και τώρα τον ίδιο χρόνο έχουν οι οθόνες! Δε πιστεύω να πιστεύετε ότι είναι πρόοδος το ότι το 25ms έγινε 16, 12 και 8ms;;; Αυτό είναι μόνο στα χαρτιά, διότι αυτές οι τιμές είναι στη μεταβολή gray-to-gray και καμία οθόνη δεν πέφτει κάτω από 25ms σε κανονική χρήση! Και μάλιστα αυτές τις τιμές τις καταφέρανε με την εισαγωγή των TN panels και ως συνέπεια είχαν τη μείωση της γωνίας θέασης, του αριθμού των χρωμμάτων κλπ!

Η περίοδος κατά την οποία μπορώ να πώ ότι με έχει ενθουσιάσει η πρόοδος είναι το 2005, που βγήκανε κάποιες αξιόλογες υλοποιήσεις panels από NEC και Samsung και EIZO, καθώς και η τεχνολογία Overdrive που θεωρητικά ρίχνει το response time στις "αργές" VA οθόνες, αλλά μένει να δούμε αν ισχύει αυτό και στην πράξη και κατά πόσο θα είναι αποκτήσιμες από πλευράς τιμής αυτές οι οθόνες!

Link to comment
Share on other sites

Και τι λένε γιατί από Γερμανικά .... δεν!

Περιληπτικά τα μεταφράζω διότι πολλές λεπτομέρειες λέει (εμφάνιση τεχνολογία κλπ)που θα πρέπει να γράφω 2 ώρες:

Λοιπόν το τεστ έγινε με μια Gainward GS FX6800 Ultra.Το μόνιτορ έχει πολύ καλά χρώματα υπέροχη εικόνα σαν του EIZO 768.Χάνει όμως στην απόδοση του γκρι.Η γωνία θέασης είναι υπέροχη(178) και δεν διαφέρει(δεν φαινεται με το ματι) από ένα μόνιτορ CRT.

To OSD έχει τα πάντα μόνο που χρειάζονται αρκετά "κλικ"μέχρι να γίνει η κατάλληλη ρύθμιση.

Ta ηχεία είναι της πλάκας και αρκούν μόνο για να ακούγεται ο στανταρτ ήχος των Windows.(των διαφόρων ειδοποιήσεων δηλαδή).

Στη συνέχεια γίνεται αξιολόγηση στα παιγνίδια με τα εξής games:Command & Conquer Renegade, Unreal Tournament 2004, CounterStrike Condition Zero, WarCraft, Enter the Matrix, Farcry, Doom III und Need for Speed Underground 2.Σε κανένα δεν είχε πρόβλημα και όλα παίζονται άψογα.Λίγο καλύτερο είναι το Eizo L797(S-IPS) στον τομέα αυτό.

Το συμπέρασμα του Site είναι:

Υπέροχο μόνιτορ που κάνει για όλες τις δουλειές και δεν πρόκειται να απογοητεύσει κανέναν.Τα μηχανικά του μέρη λειτουργούν άψογα.Οποιος ψάχνει ένα μόνιτορ με άριστη εκόνα για επαγγελματική χρήση αλλά να μπορεί να παίζει κιόλας,δεν πρέπει να αγνοήσει το Fujitsu Siemens P19-2.

Καλύτερο στην επεγγελματική επεξεργασία εικόνας είναι βέβαια το Eizo L797 αλλά κοστίζει και σχεδόν τα διπλά χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα διαφωνήσω!

Ποιά είναι τα άλματα που κάνουν οι TFT?

Εδώ και 3-4 χρόνια, ίσως και παραπάνω, μας πουλάνε τα ίδια προϊόντα με διαφορετικό περιτύλιγμα! Και πρίν από 3-4 χρόνια οι Hydis είχανε χρόνο απόκρισης 20ms! Και τώρα τον ίδιο χρόνο έχουν οι οθόνες! Δε πιστεύω να πιστεύετε ότι είναι πρόοδος το ότι το 25ms έγινε 16, 12 και 8ms;;; Αυτό είναι μόνο στα χαρτιά, διότι αυτές οι τιμές είναι στη μεταβολή gray-to-gray και καμία οθόνη δεν πέφτει κάτω από 25ms σε κανονική χρήση! Και μάλιστα αυτές τις τιμές τις καταφέρανε με την εισαγωγή των TN panels και ως συνέπεια είχαν τη μείωση της γωνίας θέασης, του αριθμού των χρωμμάτων κλπ!

Σεβαστή η γνώμη σου αλλά μην είσαι απόλυτος.Οι Hydis δεν χρειάζονταν να κατεβάσουν τα ms διότι παρόλο που είχαν 20ms στην πράξη τα πήγαιναν πολύ καλύτερα από άλλες με 12-16 ms.Αλλά πάλι τα βελτίωσαν.Εβγαλαν Hydis και με 8ms και η Ηyundai L90+ έχει αυτό το panel.Και μάλιστα με πολλή καλή απόδοση εικόνας και χρωμάτων.Ρίξε μια ματιά σε αυτό το τεστ:

http://graphics.tomshardware.com/display/20050215/lcd-02.html

Οσον αφορά την τεχνολογία Overdrive το παραδειγμα της Fujitsu Siemens P19-2 που έχει το εφάμιλλο ADDC (Advanced Dynamic Capacitance Compensation) είναι πολύ καλο.Μόνο 450 euro στην Γερμανία.Και σε 4 μήνες θα κοστίζει 80-100 ευρώ πιο κάτω.Οτι έγινε και με το προηγούμενο μοντέλο Fujitsu Siemens P19-1A που από τα 650 πήγε σε 3 μήνες στα 500

Link to comment
Share on other sites

Τελικα:

H FUJITSU-SIEMENS SCENICVIEW P19-2 δειχνει αστερι Που την βρεισκουμε στο Ελλαδα Ξερει κανεισς

Εχω ενα ψιλοκόλημα με την Samsung τι να κανω?

Η Eizo panel Samsung έχουν.

CRT EIZO 17 εχω και λέω να φυγω απο τις Ντουλάπες

Ευχαριστώ για τις γνώμες

Όντως ξέρει κανείς που την βρίσκουμε;

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η γνώμη σου αλλά μην είσαι απόλυτος.Οι Hydis δεν χρειάζονταν να κατεβάσουν τα ms διότι παρόλο που είχαν 20ms στην πράξη τα πήγαιναν πολύ καλύτερα από άλλες με 12-16 ms.Αλλά πάλι τα βελτίωσαν.Εβγαλαν Hydis και με 8ms και η Ηyundai L90+ έχει αυτό το panel.Και μάλιστα με πολλή καλή απόδοση εικόνας και χρωμάτων.Ρίξε μια ματιά σε αυτό το τεστ:

http://graphics.tomshardware.com/display/20050215/lcd-02.html

Σίγουρα η Hyundai L90+ είναι ένα αξιόλογο TN monitor. Απλά προσωπικά προτιμώ τα VA. Έχω γράψει και κάποιες πληροφορίες στο post του andrip ...

Οσον αφορά την τεχνολογία Overdrive το παραδειγμα της Fujitsu Siemens P19-2 που έχει το εφάμιλλο ADDC (Advanced Dynamic Capacitance Compensation) είναι πολύ καλο.Μόνο 450 euro στην Γερμανία.Και σε 4 μήνες θα κοστίζει 80-100 ευρώ πιο κάτω.Οτι έγινε και με το προηγούμενο μοντέλο Fujitsu Siemens P19-1A που από τα 650 πήγε σε 3 μήνες στα 500

Σχετικά ευχάριστα τα νέα δηλαδή! Υπομονή μέχρι το Φθινόπωρο... Μάλλον θα προτιμήσω κάποια εφαρμογή της τεχνολογίας αυτής σε EIZO, π.χ. 578 όπως της sa1901, αλλά χωρίς τα .."αυτάκια".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω μια ΕΙΖΟ L887 και μάλλον δεν δουλύει με κάρβουνο γιατί θα είχα ψήσει και λουκάνικο. Οσο για τα μη εξελιγμένα Χαρακτηριστικά της έχει

1600x1200 ανάλυση

176, 176 γωνίες θέασης

20ms responce time

0,255x0,255 pixel p.

14 bit επεξεργαστή χρώμματος κλπ

μόνο λουκάνικα στα κάβουνα δεν ψήνει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ΕΙΖΟ L887 και μάλλον δεν δουλύει με κάρβουνο γιατί θα είχα ψήσει και λουκάνικο. Οσο για τα μη εξελιγμένα Χαρακτηριστικά της έχει

1600x1200 ανάλυση

176, 176 γωνίες θέασης

20ms responce time

0,255x0,255 pixel p.

14 bit επεξεργαστή χρώμματος κλπ

μόνο λουκάνικα στα κάβουνα δεν ψήνει.

Μπράβο :038: για την επιλογή που έκανες.Απλά κορυφαία η οθόνη.Και τα πολλά που πλήρωσες επιασαν τόπο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.