Jump to content



Μια λυση γιατι δεν μπορω να καταλαβω!!!


Recommended Posts

Εχω εναν amdακο απο το brotherι και εχω το εξης προβλημα με αυτον:

Πήγε να κάνει format έναν άλλο σκληρό και το έκανε με το set up των windows.Πριν ολοκληρωθεί η διεργασία το έκανε cancel γιατί δεν ήθελε να εγκαταστείσει τα windows σ'αυτόνΤώρα όταν τον εκινεί πριν εκκινήσει τα windows του βγάζει επιλογή για να επιλέξει ανάμεσα σε δύο διαφορετικά windows.Τον έκανε format τον σκληρό και από το cd των windows και από άλλο υπολογοιστή αλλά....τίποτα.Ενω εχει τα professional εχει επιλογη και για αυτα αλλα και για τα Home που πηγε να βαλει στον σκληρο που ηθελε να κανει format.Η ερωτηση μου ειναι πως θα βγαλει την επιλογη των home???? :104: :104: :104: :104: :104:

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα... δηλαδή είχε μέσα τα pro ήθελε να κάνει format

για να ξαναπεράσει τα ίδια και ξέκινησε να το κάνει bootάρωντας

όμως απο λάθος cd (home)?

Αν είναι έτσι λογικά έπρεπε να έχουν σβηστεί τα Pro εκτός κι αν

επέλεξε να γίνει εγκατάσταση σε άλλο folder...

Δέν κάνει ενα backup καλύτερα σε ότι χρειάζεται και να τον

φορμάρει απτην αρχή στο λειτουργικό που θέλει... εγώ αυτό θα

έκανα πάντως..

Link to comment
Share on other sites

αφου απενεργοποιησεις αυτην την επιλογη για να βλεπεις τα αρχεια συστηματος .

Control Panel --> folder options --> view -- > hide protected operating system files

θα πας στο Partion που ειναι εγκαταστημενα τα windows πχ c:\

εκει θα βρεις ενα αρχειο boot.ini

το ανοιγεις και σβηνεις την επιλογη που δεν θες να εμφανιζεται κατα το boot.

αυτο ειναι το δικο μου boot.ini Για xp pro (δεν θυμαμαι εαν αυτο ειναι και το default)

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημά που έχεις, πρέπει να φτιάξεις το mbr (master boot record).

Από recovery console του cd των windows, γράφεις

fixmbr /device/harddisk0

,με την προϋπόθεση ότι το λειτουργικό σύστημα βρίσκεται στο Harddisk 0, drive C:\.

Για περισσότερες πληροφορίες, κάνε ένα search στο google, για το πως κάνεις fix το mbr. Και πάνω απ'όλα USE AT YOUR OWN RISK :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημά που έχεις, πρέπει να φτιάξεις το mbr (master boot record).

Από recovery console του cd των windows, γράφεις

fixmbr /device/harddisk0

,με την προϋπόθεση ότι το λειτουργικό σύστημα βρίσκεται στο Harddisk 0, drive C:\.

Για περισσότερες πληροφορίες, κάνε ένα search στο google, για το πως κάνεις fix το mbr. Και πάνω απ'όλα USE AT YOUR OWN RISK :)

Δεν έχει πρόβλημα το MBR του δίσκου.... Η λύση είναι αυτή που δίνει ο γιατρός παραπάνω. :072:

Παλικάρι, μην κάνεις τίποτε με το fixmbr και σου σκίσει κανένα δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόβλημα το MBR του δίσκου.... Η λύση είναι αυτή που δίνει ο γιατρός παραπάνω. :072:

Παλικάρι, μην κάνεις τίποτε με το fixmbr και σου σκίσει κανένα δίσκο.

Ζητώ συγγνώμη τότε, γιατί μάλλον δεν κατάλαβα καλά (συν την κεκτημένη ταχύτητα, από παρόμοιο πρόβλημα που αντιμετώπιζε φίλος, αλλά με dual boot, windows-linux). :021:

Απ'την άλλη ο δίσκος είναι φρεσκοformaρισμένος (είναι; τα γράφει και κάπως περίεργα), τι πρόβλημα θα μπορούσε να δημιουργηθεί;

Όπως και να έχει, γι'αυτό προέτρεψα σε search πριν κάνει οτιδήποτε και γι'αυτό και η προειδοποίηση.

Παλικάρι, go with Tefra! Σωστό και αυτό και πιο εύκολο!

Cheers και sorry again for any confusion. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.