Jump to content



Τι να κάνω ?


navigator

Recommended Posts

Καλημέρα.

Θέλω να ρίξω λίγο την συνολική θερμοκρασία του κουτιού καθώς και του mobo και της cpu.

Σε idle mode έχω 41-44 βαθμούς στην cpu και 41 στην mobo και 38 κουτιού

Σε full mode έχω 55 βαθμούς στην cpu και 46 στην mobo και 42 κουτιού

H cpu ψύχετε από μια Zalman 7000 που φυσάει την cpu.

O ζεστός αέρας βγαίνει έξω από το κουτί από το τροφοδοτικό modstream 450 που τραβάει αέρα και τον βγάζει έξω.

Το κουτί μου έχει ανοικτό παράθυρο στο πλάι για 8αρι ανεμιστήρα καθώς και ένα στο πίσω μέρος για ένα 6αρι .

Παρήγγειλα ένα 8αρι papst 12db.

1) Nα τον βάλω στο πλαι να φέρνει αέρα μέσα η να βγάζει αέρα έξω ?

2) Αν τον βάλω να βάζει αέρα το κουτί γεμίζει σκόνη. Kανει τιποτα το fan filter ?

3) Είναι προτιμότερο να βάλω η να βγάλω από το πλάι τον αέρα η να βγάλω από πίσω τον σέρα με ένα 6-8 adapter και να βάλω τον 8αρι.

Ξέρω ότι η καλύτερη λύση είναι να βάλω 2 άλλα θα ανεβούν τα db και είμαι στο pc πολλές ώρες.

Τις θερμοκρασίες πως τις βλέπετε με τα τωρινά δεδομένα ?

Ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή και τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

1) Απο την στιγμη που η ψυκτρα της CPU φυσαει τον επεξεργαστη θα βαλεις τον ανεμιστηρα του κουτιου να φυσαει προς τα μεσα για να παιρνει μεγαλες ποσοτητες αερα η ψυκτρα της CPU.

2) Θα σκονιζεται το filter του ανεμιστηρα απ'εξω και θα το καθαριζεις με ενα πανακι.

3) Ο πισω ανεμιστηρας θα βγαζει τον αερα και καλο ειναι να υπαρχει θα σου προτεινα και τα 2 και να ανεχτεις τα λιγα παραπανω db.

Οσο για τον αν ειναι καλες οι θερμοκρασιες πρεπει να μας πεις τι cpu και mobo εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.