Jump to content


γνώμες για νέο PC


chrispat

Recommended Posts

λοιπον παιδιά hello

για πείτε γνώμες για το παρακάτω σύστημα.

δυστηχώς δεν μπορεί να ανέβει και άλλο ο προυπολογισμός.

ΗΧΕΙΑ CREATIVE SBS 260

ΟΘΟΝΗ PHILIPS 170S6

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ STADARD KEYBOARD PS2 101 KEYS

ΠΟΝΤΙΚΙΑ MS BASIC WHEEL MOUSE OPTICAL DSP

ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ HP PSC 1315 ALL-IN-ONE

DVD RECORDER LG DVD+-R/+-RW GSA-4163B 16X BULK

DVD LG DVD 16x GDR-8163B - BULK

FLOPPY DISK DRIVE FLOPPY DISK DRIVE 3.5'

ΚΟΥΤΙΑ - CASES KOYTI HEROICHI MIDI TOWER PRO CI-6A19 BLACK

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ FORTRON 460W

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ GIGABYTE GEFORCE 6600 PCIEx16 128MB

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU AMD ATHLON 64 3000+ 1.80GHz 939 BOX

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ GIGABYTE GA-K8NF9 939 RETAIL

ΜΝΗΜΗ RAM KINGSTON KVR400X64C3 512MB PC3200 400MHz VALUE

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL 80GB WD800JD 7200rpm SATA

Η τιμή της παραπάνω σύνθεσης είναι στα 1045 τελική.

ξαναλέω ότι πάρα πόλύ δύσκολα να ανέβει η τιμή

το καλύτερο θα ήταν ένα ακόμα διμμ 512 και μία 6600γτ αλλά...

θα μπορούσα να του βάλω ένα απλό κουτί με ένα μουφέ τροφοδοτικό αλλά λόγω του ότι στου αδελφού μου που είναι σχεδόν το ίδιο με διαφορά την 6600γτ που έχει, και ρε ****το κολλάει σχετικά πολύ. πιστεύω ότι φταεί το πςυ και γιαυτό βάζω σε αυτό το πσ κανονικό πςυ πράγμα το οποίο ανεβάζει την τιμή

το πσ θα είναι για γενική χρήση (και ίσως πιο πολύ για κάνα σχεδιαστικό πρόγραμμα)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια παρα πολυ καλη συνθεση. Σε καμια περιπτωση δεν πας σε υποδεεστερο psu.

Αν μπορεις να βαλεις ενα dimmaki 512 επιπλεον θα ησουν αρχοντας. Και επειδη τα σχεδιαστικα προγραμματα τραβανε πολυ μνημη ξανασκεψου το.

Για να κερδισεις καποια χρηματα προτεινω σαν οθονη αυτη τη LG : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168233

και επισης μη βαζεις dvd-rom αφου εχεις το rw.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου σε ευχαριστώ για το πολύ γρήγορο reply.

πάνω σε αυτά που είπες τώρα.

για οθόνη θα μπορούσα να είχα βάλει την ίδια lg1730 (ίδια με την 1750 που μου λες) που την έχω και εις διπλούν.

απλά σκέφτηκα να βάλω κάτι λίγο πιό καινούργιο (ημερομηνιακά μόνο)

θέλω να ρωτήσω τι παίζει με την εγγύηση. έχει ζερο πιχελ?

τώρα για το δνδ ρομ το έβαλα γιατί θεώρώ πως πρέπει να υπάρχει και ένα δεύτερο dvd επάνω (γενικότερα και όχι για μόνο για το on the fly)

να πώ ακόμα πως στο πσ δεν το κόβω να γίνεται o/c (καθώς το παιδί που θα το πάρει δεν πολύ ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο)

ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

ναι αν μπορείς την οθόνη να την βρεις λίγο πιο φθηνή,βάλε geil 512 value από eshop(λίγο πιο φθίνη νομίζω αν και όπως λένε αξιόλογη!),και το "φορτρον" bluestorm 400w(77euro)από "μουλτιραμα".Με τα χρήματα που "εξοικονομεις" πάρε την 6600gt.Το bluestorm τέτοιο σύστημα νομίζω πως το χει άνετα και αν το θες το pc κυρίως για παιχνίδια τότε επιβάλλεται να σκεφτείς τις συμβουλές μου!(αν και μπορεί όπως πάντα να κάνω λάθος οποτε πείτε μου !)

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω τι παίζει με την εγγύηση. έχει ζερο πιχελ?

Η Lg στανταρ εχει zero pixel εγγυηση on-site. Ερχονται δηλαδη σπιτι σου και στην αντικαθιστουν. Με τη philips δυστηχως δεν ξερω τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα απλα για DVD-R το NEC ,βεβαια και το LG ειναι παρα πολυ καλο και καποιον μεγαλυτερο σκληρο με μια μικρη αυξηση του προυπολογισμου.

Θα συμφωνησω επισης και με τους προλαλησαντες για το τροφοδοτικο(μακρια απο μουφα(σαν το δικο μου))

Υ.Γ.

ARJ πρεπει να μετονομαστεις τωρα σε Lucifer's member :077:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια παρα πολυ καλη συνθεση. Σε καμια περιπτωση δεν πας σε υποδεεστερο psu.

Αν μπορεις να βαλεις ενα dimmaki 512 επιπλεον θα ησουν αρχοντας. Και επειδη τα σχεδιαστικα προγραμματα τραβανε πολυ μνημη ξανασκεψου το.

Για να κερδισεις καποια χρηματα προτεινω σαν οθονη αυτη τη LG : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168233

και επισης μη βαζεις dvd-rom αφου εχεις το rw.

OXI OXI καλό είναι το DVD-ROM για εγγραφές ONtheFly! :112:

Απο μόνιτορ καμία 107P PHILIPS είναι ότι πρέπει! ;)

Αν νομίζεις οτι έχεις πολύ χώρο τότε βάλε και καμία 15άρα για να βλέπεις τα windows και την 107 για να παίζεις GAMES βασικά και για Video studio θα θυμίζει με τις δύο οθόνες!:D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βάλε καλύτερα ένα σετάκι 2.1 ηχεία, πχ τα Creative P380. 15 ευρώ παραπάνω δεν είναι σπουδαίο ποσό για αγορά των 1000 ευρώ και θα τα ευχαριστηθεί σε ότι και αν ακούει (μουσική, dvd, παιχνίδια).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.