Jump to content



Χάλασε το φωτάκι?


jara

Recommended Posts

Αγόρασα έναν sata 200giga τις seagate.Τον έχω συνδεδεμένο στην παλιά μητρική μέσο pci σατα controller.

όταν ο σκληρός γραφει δεν ανάβει το κλασικό φωτάκι στο κουτί του pc.Όταν γραφουν οι ide σκληροί, λειτουργεί κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει?

Ευχάριστο! :048:

Link to comment
Share on other sites

στον παλιο δισκο αναβε το φωτακι? κατι ειναι με τη μητρικη. ελεγξε μηπως το εχεις βαλει αναποδα. στο δικο μου κουτι πρεπει να το βαλω με την αναποδη μερια

Link to comment
Share on other sites

Το LEDακι λειτουργει λογικα για τον Μαστερ σκληρο του IDE controler.Θα πρεπει να κοιταξεις κατω που κανεις τις συνδεσεις στην Μ/Β αν μπορεις και αν θες το LED να αναβει με τον SATA σκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στην καρτα pci που εχεις αν σου δινει υποδοχη για να συνδεισεις led! Αν δεν εχει τοτε δεν θα βλεπεις την κατασταση του δισκου! Ενας controler μου ετσι ηταν και ειχα τραβιξει καλωδιο και ειχα συνδεσει κι εκει ενα ledaki... Παντως μην αγχωνεσαι αν καταλαβα καλα θα τον εχεις ως backup δισκο οποτε θα ειναι απασχολημενος μονο οταν περνας δεδομενα...

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστο παιδιά.

απότι κατάλαβα δεν υπάρχει λύση γιατί ο σατα είναι σε pci card συνδεδεμένος και δεν έχει σύνδεση για φωτάκι.

δυστυχώς τον έχω ως κύριο σκληρό...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.