Jump to content



LG 1915S VS BELINEA (onboard vga)


fonzi

Recommended Posts

Δύσκολη βέβαια.

Πάντως η dell φοράει το πανελ της samsung 193p.

Η αντιπροσωπεία μου είπε ότι αν έχει απο την αρχή χαλασμένο πιξελ θα την αλλάξουν.

Αλλιώς πάει για 4-5 καμμένα για να αλλαχθεί.

Η belinea αν ήταν από Ελλάδα θα είχε 0 πιξελ εγγύηση οπότε πλεονεκτούσε-αλλά απο εξωτερικό...

Να πάρω lg1920p να έχω το κεφάλι μου ήσυχο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply
Δύσκολη βέβαια.

Πάντως η dell φοράει το πανελ της samsung 193p.

Εξαρτάται σε τι κομάτι θα πέσεις.Εβγαλε και με το πολύ καλό panel της Samsung (που τέσταρε το Anandtech) αλλά αργότερα έβαλε και από την AUO.

Για να είσαι σίγουρος ποιο έχει:

1- Turn off your screen

2- Press simultaneously the 'Menu' and '+' button of the screen.

3- While holding the 2 buttons press now the 'Power' button.

4- Once the screen in ON, unpress the 3 buttons.

5- Go to OSD menu (by pressing 'Menu' button) then select the 'Reinit' option (red point at the bottom of menu).

6- Select 'Factory' option.

7- You can see now the panel manufacturer (as the pic posted below).

Θα σου δείξει αν είναι Samsung ένα κωδικό πχ LTM190E4-L02 ή κάτι άλλο.Μετά πας στo site της Samsung και βλέπεις τα ακριβή χαρακτηριστικά.

π.χ.

http://www.samsung.com/us/Products/Semiconductor/TFTLCD/MonitorApplication/LTM190E4_L02/LTM190E4_L02.asp

Link to comment
Share on other sites

Αρα να υποθέσω ότι η lg 1920p δεν έχει εφάμιλλη ποιότητα απεικόνισης με dell κλπ?

Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Τα στοιχεία που μπορώ να βρω είναι

DELL 1905FP Samsung/AUO 19" PVA/MVA LTM190E4-L02/M190EN03-V0

LG 1920P CMO/Fujitsu 19" P-MVA FLC48SXC8V-10(11)A

Yποθέτω είναι παρόμοιων επιδόσεων, αλλά θα προτιμούσα την Dell επειδή είναι 100€ πιο φτηνή.

Link to comment
Share on other sites

Yποθέτω είναι παρόμοιων επιδόσεων, αλλά θα προτιμούσα την Dell επειδή είναι 100€ πιο φτηνή.

H DELL χρεώνει πάγια έξοδα αποστολής 50+ΦΠΑ=59,5 ευρώ, όταν τα περισσότερα e-shops δεν χρεώνουν την αποστολή σε παραγγελίες τέτοιας αξίας.

Αν και ψιλοχάνεται το προβάδισμα της τιμής, είναι όντως καλή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν χρεώνει τόσο. Πάντως 420 τελική στο σπίτι ΜΕ τα μεταφορικά.

Σε ποιά οθόνη αναφέρεσαι?

Στο dell.gr αν πας να την αγοράσεις μέσα από το site (add to cart) θα σου βγάλει πίνακα με τις χρεώσεις αναλυτικά όπου βάζει και τα μεταφορικά στην τιμή που γράφω.

Αν μιλάμε για την Dell Ultrasharp 1905FP HAS Midnight Grey ΄ξεκινάει από 429 ευρώ προ ΦΠΑ και αν προχωρήσεις για on-line order βγαίνει τελική τιμή 570ευρώ!!!

Αν από τηλεφώνου σου είπαν άλλα τότε δεν ξέρω τι να πω. Λες να χάλασε και το on-line της Dell???

Link to comment
Share on other sites

Σωστός fonzi,

μπήκα και στις προσφορές και δεν πρόσεξα ότι είχε link ξεχωριστά για τα monitor και νόμιζα ότι είχαν μόνο τα 2 pc που εμφανίζονται στην πρώτη οθόνη. :101:

Link to comment
Share on other sites

Μια και είμαστε στις προσφορές τις dell, είδα την 2005FPW εδώ με τελική τιμή 612ευρώ.

Σε ένα link που είχε δώσει η sa1901, βρήκα σαν στοιχεία για το panel τα εξής: 2005FPW LPL 20" S-IPS LM201W01 1680x1050 0,258мм.

Καλύτερα από ΤΝ?

Στέλλα, αξίζει τον κόπο?

Link to comment
Share on other sites

Μια και είμαστε στις προσφορές τις dell, είδα την 2005FPW εδώ με τελική τιμή 612ευρώ.

Σε ένα link που είχε δώσει η sa1901, βρήκα σαν στοιχεία για το panel τα εξής: 2005FPW LPL 20" S-IPS LM201W01 1680x1050 0,258мм.

Καλύτερα από ΤΝ?

Στέλλα, αξίζει τον κόπο?

Εννοείται ότι το S-IPS είναι καλύτερο από το ΤΝ. Αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με 20". Ίσως είναι προτιμότερο να δεις αυτήν που λέει ο arcor.

Link to comment
Share on other sites

Εσβησα κατά λάθος το προηγούμενο post.

Aν δε σε ενδιαφέρει απαραίτητα το widescreen κοίτα και την 2001FP.Θα σου πω και μια προσωπική γνώμη.Καλύτερα να πάρεις μια 21".Δεν αξίζει τον κόπο να μεταβείς από 19" σε 20".Μικρή η διαφορά σε μέγεθος και λόγω της μεγάλης ανάλυσης (1600χ1200)δεν θα μείνεις και πολύ ευχαριστημένος.Ταπεινή μου γνώμη πάρε ή 19" ή 21".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.