Jump to content


Mushkin RedLine XP3500 Review / Preview


Recommended Posts

Επιτέλους, με τα νέα sticks στα χέρια, που ευτυχώς αυτή την φορά δεν έκατσε κανένα ελαττωματικό, ξεκινάμε το burn-in και τα παιχνίδια.

Μια "teaser" pic:

mushkinredlinexp35004wr.th.jpg

Και μερικά pre-burn-in benchmarks...

Λογικά με την πάροδο του burn-in θα κερδίσουμε κάποια MHz παραπάνω από τα τωρινά max stable ( τα οποία ακόμα δεν "έπιασα" ).

Το σύστημα στο οποίο έγιναν οι μετρήσεις που ακολουθούν:

PSU: OCZ ModStream 520

MOBO: MSI K8N Neo2 Platinum 54g

CPU: AMD Athlon 64 3200+ WinChester @...2,7+ GHz @ 1,472V on air :D :D

CPU Cooler ( HSF ) : Arctic Cooling Freezer 64

RAM: 2x512MB Mushkin RedLine XP3500 @...δείτε το screenshot, @ 3,43V :D

HDD: Maxtor DiamondMAX Plus 9 200GB

VGA: HIS Excalibur Radeon X800PRO 256MB [ 12 pipelines , no volt-mods ] @ 524/1026

SuperPi Mod 1.4 ( msec mod ) [ not the best granted ]

timingsetc16dr.th.jpg

Τα timings που βλέπετε στην προηγούμενη εικόνα παραμένουν τα ίδια για όλες τις συχνότητες και μετρήσεις που βλέπετε στο παρόν thread.

Να σημειωθεί ότι οι μνήμες ήταν stable και σε αυτές τις συχνότητες, και με CAS Latency 1.5, αλλά δεν πρόλαβα να κάτσω να δω αν έχει διαφορά με αυτά τα sticks, και αν ναί, που επηρρεάζει και που όχι.

Αυτά αργότερα ( το απογευματάκι :D ).

Those timings, validation link: http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=20217 [ 250MHz / DDR500 ]

SiSoft Sandra Memory Bandwidth Benchmark

Highest ( till now :D ) UnBuffered Benchmark:

redlinehighestunbufferedbandwi.th.jpg

Highest ( till now again :D ) Buffered Benchmark:

redlinehighestunbufferedsettin.th.jpg

3D Mark2001SE v330 with these :D

29.959

Θα επανέλθω αργότερα boyzzz

Link to comment
Share on other sites

Όχι, burn-in ξεκίνησα πρίν λίγες ώρες, ξεκινάω με 12 ώρες burn-in στα 2,9V @ 2.5 - 4 - 7 - 4 , και σιγά σιγά ανεβαίνω και λίγο στο burn-in freq.

Ok Gorillakos, αν είναι να δωθούν, θα σε έχω υπόψιν μου.

Link to comment
Share on other sites

ατελειωτες ωρες memtest απο χαμηλο ρευμα αρχιζοντας και σιγα σιγα ανεβαζεις......συμπιεζεις καμια 200αρια φορες κανενα μεγαλο αρχειο,ξανα memtest κτλ κτλ....αν εχεις bh-x/utt/vx θα σε βοηθησει παρα πολυ...αλλιως με tccd κτλ κτλ μην το ψαχνεις....

Link to comment
Share on other sites

εμένα με εντυπωσιάζει ο επεξεργαστής σου.... πάει πολύ καλά....

στο τελευταίο λινκ δεν φαίνεται vcore...... στα 2765......

και οι μνήμες πολύ καλές...

και θέλω να προσθέσω ότι σε σύγκριση με τον thorlite είστε περίπου τα ίδια από ότι βλέπω.....(σε επιδόσεις)

για συνέχισε το κάψιμο.....πιστεύω θα πας πιο ψηλά

well done! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι, burn-in ξεκίνησα πρίν λίγες ώρες, ξεκινάω με 12 ώρες burn-in στα 2,9V @ 2.5 - 4 - 7 - 4 , και σιγά σιγά ανεβαίνω και λίγο στο burn-in freq.

Σορυ λιγο για το οφ τοπικ...

Επειδη βλεπω οτι ειναι κοινη πρακτικη... Γιατι ξεκινατε με χαλαρα timιngs το καψιμο? Δεν ξερω αν υπαρχει λογος, απλα μου κανει εντυπωση. Προσωπικα βαζω τα timings τα οποια ειναι "φιξ" (για UTT σε DFI) και αρχιζω απο 200@2.8V (λεμε τωρα) να ανεβαζω ανα 10 το FSB. Αν θελει ρευματακι δινω... Αν δεν βγαλει λαθη αφηνω κανα 5ωρο #5.... προχωραω.... κ.ο.κ.

Φυσικα και παιζει να ειμαι εγω ο ακυρος στην ολη διαδικασια αλλα απλα ρωταω ποιος ο λογος να ξεκινησεις με 2.5-4-4-7 αφου δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να τις δουλεψεις εκει αυτες -ειδικα- τις μνημες. Μηπως υπαρχει καποιος αλλος λογος που δεν βλεπω εγω?

Link to comment
Share on other sites

@Indiana

Η CPU όντως είναι καλό κομμάτι, 2765ΜΗz @ 1,472V είναι ( παίζει συνεχώς μεταξύ 1,472-1,478 :D )

Χμ, η τάση δεν φαίνεται γιατί όπως φαίνεται σε αρκετές photos, τρέχω 2* CPU-z, και χρησιμοποίησα το 2ο για validation ( :D )

@SLN

Πειραματιζόμαστε man με το burn-in.

Τις ξεκίνησα έτσι στα χαλαρά, και τελικά δεν βγήκε χαμένος ο κόπος.

Τώρα πάνε 210MHz με 2.8V με 2-2-2-5 ενώ πρίν για 210MHz 2-2-2-5 θέλαμε 3.0V

Τώρα ρίχνω κάψιμο στα 220MHz με 2-2-2-5 @ 2.8V

Πειράματα κάνουμε, έτσι?

Κανείς δεν μπορεί να πεί ότι ο ένας τρόπος είναι καλύτερος, ή ο άλλος λάθος εντελώς.

Δυστυχώς το burn-in είναι ένα από τα πράγματα που είναι σχεδόν αδύνατο να ανακαλύψουμε τι είναι καλύτερο ( βλέπε πολλές μεταβλητές ,κλπ... )

Link to comment
Share on other sites

Το GOGnet σας παρουσιάζει το review των μνημών Mushkin RedLine XP3500 1GB Dual Channel Kit.

Πρόκειται για μνήμες με τσιπάκια Winbond UTT CH-5.

Έρχονται σε πολύ καλή τιμή ( 230 ευρώ με το ΦΠΑ ).

Διαβάστε το review

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.