Jump to content


dual channel?


giaretos

Recommended Posts

Έχω την ίδια μητρική και έβαλα πριν λίγες μέρες δεύτερο ντιμάκι ραμ για dc αλλά δεν είχα κάνει τεστ για να δω τη διαφορά στο επίπεδο που ζητάς.Σίγουρα κάτι θα κερδίσεις όχι όμως τρομερά πράγματα. Με τις τιμές των 512 αυτόν τον καιρό μάλλον αξίζει ως κίνηση έτσι κι αλλιώς.Σημαντική άνοδο στην ταχύτητα θα δεις αν κάνεις υπερχρονισμό ,καθώς ο επεξεργαστής σου έχει πυρήνα Barton

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να την αγοράσεις την extra 512. Τα προγράμματα μετατροπής video χρησιμοποιούν πολλή μνήμη, με ένα γίγα το σύστημά σου θα γίνει πιο "άνετο". Όπως σου είπε και ο schumifer, η τιμές των μνημών έχουν πέσει πολύ και ενδεχομένως το προσεχές διάστημα να ανέβουν. Νομίζω πως θα ήταν μια καλή επένδυση τη δεδομένη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα σε dual channel θα τις αναγνωριζει σαν 512 ή σαν 1g?και φιλε volanis τωρα που το πρόσεξα έχουμε την ιδια καρτα tv.ρε ****το μου βγαζει κατι κάθεετες γραμμες(οχι σε ολα τα καναλια) που είναι αρκετά έντονες.κατι παίζει με το βύσμα της κεραιάς.δε πατάει καλά στην είσοδο της κάρτας.Εχεις καμμια ιδέα?το κάνει και σε σένα?

Link to comment
Share on other sites

απλα είχα την εντύπωση οτι χρησιμοποιει τις 2 μνημες σα μια και γραφει και διαβαζει και απο τις 2 ταυτοχρονα οποτε κερδίζεις σε ταχύτητα.όπως στο raid!δες σε παρακαλω και τι σε ρωταω απο πανω volanis

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας 512 παραπάνω έχεις 1 γίγα. Τελεία. Εισπνοή. Από ΒιοΣ ρυθμίζεις αν θες dc ή όχι. Τελεία.Εκπνοή. Στο dc η μητρική διπλασιάζει το bandwidth των μνημών. άνω τελεία. αυτό στους ΧΡ δε δίνει τρελά αποτελέσματα αλλά πάντα κάτι δίνει. Σε καμμιά περίπτωση δεν μπορείς να αναιρέσεις το 1+1=2 ή 512+512=1γίγα

Link to comment
Share on other sites

Όπως στα είπε ο schumifer είναι. Για το tv-tuner που με ρώτησες, δε μου έχει παρουσιάσει τέτοιο πρόβλημα. Άλλα κανάλια τα πιάνω καλά, άλλα λίγο χειρότερα, αλλά κάθετες γραμμές δεν έχω δει. Αν έχεις καλό σήμα στην κεραία τότε μάλλον θα φταίει το βύσμα που όπως λες δεν μπαίνει καλά. Πάρε ένα φις (με 0,30 ευρώ από κάνα ηλεκτρολογείο) και άλλαξέ το, μετά από κάποια χρόνια χρήσης πιθανότατα έχει χαλαρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.