Jump to content



Φτηνες ψηφιακες φωτογραφικες; Που υπαρχουν;


Avatar

Recommended Posts

Θελω μια ψηφιακη φωτογραφικη με μικρο κοστος. Ο βασικος λογος που την θελω ειναι να την εχω στο αμαξι για οτιδηποτε συμβει. Γιαυτο ακριβως θελω να ειναι λιγο του πεταματου, οποτε και να παθει κατι να μην εχω προβλημα. Να βγαζει φωτογραφιες θελω (και να εχει φλας).

Θυμαμαι παλια πως το ε-σοπ (e-shop) ειχε κατι Crypto (αν θυμαμαι καλα) που εκαναν γυρω στα 50€. Τωρα δεν βρισκω τπτ πουθενα. Μονο αυτο που εχει το πλαισιο που ειναι 1.3m+usb flash 128mb, κατι τετοιο. Αλλα εκεινο δεν εχει φλας. Εχει κανενας καμμια ιδεα για το που μπορω να βρω; :069:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κινητο με καμερα, δεν εχω κινητο που παιρνει καμερα και δεν εχουν φλας αυτες (εκτος αν λες αυτες που εχουν ενα φακουδακι που ο θεος να το κανει φλας αυτο)

Link to comment
Share on other sites

PER.592063.jpg

Σήμερα πρέπει να τις έφερε το eshop

55 ευρώ με 1,3mpixel / zoom 4x / autoflash / 8mb memo με επέκταση sd-mmc

Φαίνονται πολύ καλές για τα λεφτά τους, έχει και καλύτερες για όποιον ενδιαφέρεται ( εγώ ας πούμε :D ) …….

Link to comment
Share on other sites

Τη μηχανή τη θέλεις για περίπτωση π.χ. ατυχήματος ώστε να φωτογραφίσεις το περιστατικό; Αν δεν κάνω λάθος οι φωτογραφίες σε ψηφιακή μορφή (όπως και τα βίντεο) δεν αποτελούν νομικά αποδεικτικά στοιχεία. Χρειάζεσαι φιλμ (ή κασέτα αντίστοιχα για βίντεο).

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει αυτό που σου είπα, πάντως αν θέλεις ψάξτο, όχι τόσο για τα 55 ευρώ, αλλά για να μη βρεθείς ποτέ προ εκπλήξεως!

Link to comment
Share on other sites

Χμ ναι για αυτο την ηθελα... Δεν ξερω αν επειδη ειναι ψηφιακες δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν ως αποδεικτικα στοιχεια, αλλα αν υπαρχει τετοια υπονοια θα το ψαξω αν ειναι. Προς το παρον ισως την βγαλω με καμμια μιας χρησης οπως προτεινατε (απλα δεν τις πολυσκεφτομουν αυτες γιατι μπορει να μεινουν πολυ καιρο αχρησιμοποιητες και γιαυτο να καταληξουν χαλασμενες/αχρηστες την στιγμη που θα τις χρειαστεις).

Link to comment
Share on other sites

Ο Ορθοντοξ ήταν σε φάση ψαξίματος αυτές τις μέρες γιαυτό και ξέρει όχι μόνο το ισοπ αλλά ακόμη και το www.δεμεξέρειημάναμουηλεκτρονικόκατάστηματουκώλου.gr.

Τελικά φαίνεται ότι μάλλον ηρεμήσαμε

Link to comment
Share on other sites

απλα δεν τις πολυσκεφτομουν αυτες γιατι μπορει να μεινουν πολυ καιρο αχρησιμοποιητες και γιαυτο να καταληξουν χαλασμενες/αχρηστες την στιγμη που θα τις χρειαστεις

Είναι σε αεροστεγή συσκευασία προστατευμένη από φώς, σκόνες κτλ.

Παλιότερα είχα χρησιμοποιήσει μία που την είχα πεταμένη οχτώ μήνες στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα στην εμφάνιση.

Καλά όμως είναι να την αντικαθιστάς προλυητικά κάθε εξάμηνο.

Ουπς ...

προληπτικά κι όχι προλυητικά

Link to comment
Share on other sites

Ο Ορθοντοξ ήταν σε φάση ψαξίματος αυτές τις μέρες γιαυτό και ξέρει όχι μόνο το ισοπ αλλά ακόμη και το www.δεμεξέρειημάναμουηλεκτρονικόκατάστηματουκώλου.gr.

Τελικά φαίνεται ότι μάλλον ηρεμήσαμε

Ναι αλλά πάντα υπάρχει κάποιος πιο ψαγμένος ... το link που δίνεις δεν το είχα υπόψη μου :118:

.....(απλα δεν τις πολυσκεφτομουν αυτες γιατι μπορει να μεινουν πολυ καιρο αχρησιμοποιητες και γιαυτο να καταληξουν χαλασμενες/αχρηστες την στιγμη που θα τις χρειαστεις).

Σε αυτές τις περιπτώσεις πέρνεις δυο, ε του που..τη να μη δουλέυη καμία...

( δε νομίζω να είναι πολύ ακριβές ε;; )

Link to comment
Share on other sites

Με κάτι παραπάνω παίρνεις μια ψιλοαξιοπρεπή ψηφιακή (π.χ. στο Πλαίσιο έχει κάτι Ηewlett Packard με 107 ευρώ στα 3,2 mp αν δεν κάνω λάθος).

Το να ασχοληθείς με μηχανούλες των 50 ευρώ και αναλύσεις 1,3mp δεν νομίζω ότι αξίζει καν να το συζητάμε. Η εναλλακτική λύση των αναλογικών μιας χρήσης είναι καλύτερη από τις φτηνές no-name ψηφιακές.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, την θελω για συγκεκριμενο σκοπο. Εχω ηδη μια αλλη ψηφιακη (Α75) αλλα δεν θελω να την εχω στο αυτοκινητο. Αν ειναι θα παρω μια 1 χρησης.

Ευχαριστω που ασχοληθηκατε παντως.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη χρήση τους ως αποδεικτικά στοιχεία, να ξέρεις ότι οι μεν φωτογραφίες χρησιμοποιούνται, απλά δεν λαμβάνονται υπόψιν τόσο σοβαρά όσο άλλα στοιχεία (π.χ. καταθέσεις μαρτύρων), τα δε βίντεο ή ηχογραφήσεις, λαμβάνονται υπόψιν μόνο για την υπεράσπιση και την απόδειξη της αθωώτητας κάποιου, και ποτέ για την απόδειξη της ενοχής του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.