Jump to content



Πτώση Και Αστάθεια στην ΝΧ6800


pontifikas

Recommended Posts

Παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα.

Πριν 2 βδομάδες

AMD 1800XP, Mobo Gigabyte NF2, 768RAM 266Mhz,350W τροφοδοσία

MSI NX6800 ->16 pipelines, @400/875 RockSteady (ότι και να έπαιζα)

Είχα καταφέρει να παίξω Doom3 στα 1280x1024, High Quality , 16x AA, χ-α-λ-α-ρ-ά

Εδώ και 3 μέρες

AMD64 3500+(939) , Mobo Gigabyte K8NSXP, 512RAM 400Mhz, 480W Tagan τροφοδοσία

MSI NX6800 -> 16 pipelines

H GPU δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 350MHz, κανει κολλήματα στα benchmarks, παρόλο που η θερμοκρασία της δεν ξεπερνάει τους 62 C κατά την διάρκει των bench's.

Οι μνήμες clockάρουν πάλι μέχρι τα 875 Mhz, χωρίς καθόλου artifacts στα bench's(τρέχω σε loop με όλα full από τους drivers και σε ανάλυση 1280x1024.Τις δοκίμασα και χωρίς να πειράξω ακόμα την GPU) , αλλά στα παιχνίδια κόβει και συχνά πετάει artifacts.

Κατάφερα να ολοκληρώσω 3ών ωρών loops σε benchmark(3DMark03) με 350/875(όλα full) χωρίς κόλλημα(και temp <=62 C) , αλλά:

1)To Doom3 δεν μπορώ πια να το παίξω σε High quality και χωρίς AA..Κολλάει και crashάρει :wassat: (μήπως να ξαναγυρίσω στο παλιό σύστημα....?)

2)To half life κολλάει και δεν είναι playable

3)Ακόμα και το Americas Army.... κολλάει και crashάρει.

Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά?:cry:

Έτρεξα ένα Sandra και μου πέταξε το εξής κουλό:Λέει ότι το FSB της μητρικής μου είναι λιγότερο από αυτό της CPU και αν έχω κάνει o/c την CPU να την κατεβάσω. Εν τω μεταξύ την CPU(200Μhz) δεν την έχω πειράξει ακόμα.

Επίσης Παρατηρώ ότι στα παιχνίδια δουλεύει πολύ ο σκληρός.Πριν είχα 768 ΜΒRΑΜ , αλλά τώρα η 512 μου είναι στα 400. Τόσο πια!!!!(Γιατί άντε τα Doom3, HL2, θέλουν ram.To Americas Army πόσο διάολο ram θέλει πια).

Link to comment
Share on other sites

Πρωί πρωί δεν ανακοινώνουν τέτοια προβλήμητα! Ε πως! Κάτσε να πιούμε το κφεδάκι και μπουγάτσα από την ’νοιξη:hi: :hi: :hi:

Πάντως πρέπει να φταίει το SP2. Στάνταρ.

Ρε συ, μήπως σε κάθε καινούρια έκδοση είτε drivers είτε Windows είτε ακόμη και στα CPU's να υπάρχει κάποιο είδος "default detection" βάσει προκαθορισμένου "product id" ή "version id" ώστε να μην μπορείς να πειράξεις το προϊόν και να παίξεις διότι χάνουν λεφτά έτσι?

Και έτσι να μην είναι τότε φταίνε τα windows.

Εμένα τελικά διορθώθηκε το πρόβλημα στο πισί. Θα το ανακοινώσω σε λίγο στο θέμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως όσο πιο κοντά φτάνουμε στα όρια αντοχής των υλικών για του επεξεργαστές παντός τύπου, τόσο πιο ευάλλωτα να είναι τα ολοκληρωμένα στις μικρές μεταβολές της τάσης του ρεύματος από τις εταιρείς παροχής ηλεκτρισμού.

Οπότε αφού τα πιέζουμε να κυκλοφορούν το ρεύμα πέρα από τα εργοστασιακά και κατασκευαστικά στάνταρς τότε παρουσιάζουν τα ανάλογα κολλήματα.

Εγώ πιστεύω οτι όλοι λίγο πολύ τρώνε κολλήματα στην καθημερινότητά τους. Αλλά δεν είναι τόσα ή δεν κάθοντε να ασχοληθούν αφού ξέρουν ότι το πισί τους λειτουργεί σωστά(είναι στιμένο σωστά) και με ένα reboot όλα θα λυθούν ...... μέχρι την επόμενη φορά.

Δεν είναι τυχαίο και το γεγονός ότι το TomsHardware.com κάνει τέστ αντοχής. και σε εργαστηριακές συνθήκες. Πόσο μάλλον όλοι εμείς οι "περιστασιακοί ερασιτέχνες" ή τέλοσπάντων όσοι από εμάς και όχι από εσάς.

Υπομονή George.

Link to comment
Share on other sites

μήπως κατα τη μεταφορα της καρτας απο το ενα συστημα στο αλλο κουνήθηκε η ψυκτρα της και δεν παταει καλα? μπηκε πανω στον υπολογιστη μετα απο καθαρο format του σκληρου? οσο για το οτι δουλευει πολυ ο δισκο κατα τη διάρκεια παιχνιδιων πιθανοτατα να φταει η μνημη...αλλο ενα 512αρι θα ηταν χρησιμοτατο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

μήπως κατα τη μεταφορα της καρτας απο το ενα συστημα στο αλλο κουνήθηκε η ψυκτρα της και δεν παταει καλα? μπηκε πανω στον υπολογιστη μετα απο καθαρο format του σκληρου? οσο για το οτι δουλευει πολυ ο δισκο κατα τη διάρκεια παιχνιδιων πιθανοτατα να φταει η μνημη...αλλο ενα 512αρι θα ηταν χρησιμοτατο...

Χμμμμμ.Αυτό το ξέχασα να το πώ.

Πριν σταθεροποιήσω το ΄συστημα από εγκαταστάσεις(ώστε να αρχίσω την βαριά δουλειά), είχα βγάλει την κάρτα και είχα σφίξει τις βίδες της ψύκτρας.Αρκετά μάλιστα.Είχα διαβάσει ότι κάποι το κάναν.

Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω.Στο μόνιτορ του rivatuner η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 62 ότι και να κάνω.....μήπως στις μνήμες γίνεται τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Το να κούνησε η ψύκτρα είναι λίγο χλωμό με τόσες βίδες που την κρατάνε.

Να σου δώσω και εγώ μια θεωρία.

Ο 3500+ είναι απερίγραπτα πιο ισχυρός από τον XP στα παιχνίδια => η κάρτα δεν είναι πια cpu limited => η κάρτα ζορίζεται περισσότερο.

Εγώ τουλάχιστον είδα προβλήματα πηγαίνοντας την cpu από τα 2400 στα 2600 (χρειάστηκε να κατεβάσω τις μνήμες λίγο , στα 800).

Eίναι απίστευτο πόσο πολύ κόβει την κάρτα ο XP , ακόμα και σε βαριά παιχνίδια & μεγάλες αναλύσεις & AA/AF.

Επίσης μπορείς να τσεκάρεις τροφοδοσία ( πολύμετρο παίζει; ) και δοκίμασε να απενεργοποιήσεις fastwrites και sideband addresing από το bios (πολλοί έχουν πρόβλημα με αυτά ενεργοποιημένα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas

Χμμμμμ.Αυτό το ξέχασα να το πώ.

Πριν σταθεροποιήσω το ΄συστημα από εγκαταστάσεις(ώστε να αρχίσω την βαριά δουλειά), είχα βγάλει την κάρτα και είχα σφίξει τις βίδες της ψύκτρας.Αρκετά μάλιστα.Είχα διαβάσει ότι κάποι το κάναν.

Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω.Στο μόνιτορ του rivatuner η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 62 ότι και να κάνω.....μήπως στις μνήμες γίνεται τίποτα?

γιατι δεν σιγουρευεσαι για την ψυκτρα?...βγαλτην εντελω,απλωσε νεα παστα, και ξαναβαλε την ψυκτρα...ίσως πατήσει καλυτερα...δεν ξέρω γι αυτο που λεει ο apocalypse αλλα εφόσον πριν ετρεχες σταθερα σε αυτές τις συχνοτητες δεν βλέπω τον λόγω να μην τρέχεις τωρα... κι εκτός απο αυτο μετα την αναβάθμηση του συστήματος θα έπρεπε να ανέβει η αποδοση και οχι να πεσει...δεν εξηγήται η πτώση στο doom αλλιως ειδικά μετα την αντικατάσταση του επεξεργαστή με εναν πολυ πιο ικανό...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον apocalypse. Κι εγώ αντιμετώπισα τέτοια θέματα. Ειδικά με τις μνήμες. 'Επαιζαν 2.5,3,2,5 και μόλις έβαλα τον 64bit, 3500+, το memtest πέρναγε μόνο με 3,3,3,8... Τελικά έβαλα OCZ στα 2,2,2,5 και ησύχασα.

Θεωρώ ότι και στη κάρτα, αφού συνεργάζεται και άμεσα με τη μνήμη, μπορεί να ζορίζεται πολύ περισσότερο.

Δεν τείθεται θέμα για SP2 και "απαγόρευσης" του o/c απλά και μόνο γιατί είναι διαφήμιση γι'αυτούς και οι χρήστες που κάνουν είναι 1/30... Μηδαμινά διαφυγόντα κέρδη ;) Και θα ήταν πολύ απλούστερο να κλειδωθεί η κάρτα, παρά να αποφασίζει η ίδια η Μ$ να το κάνει με ένα service pack...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas [Σήμερα, στις 16:10]

Χμμμμμ.Αυτό το ξέχασα να το πώ.

Πριν σταθεροποιήσω το ΄συστημα από εγκαταστάσεις(ώστε να αρχίσω την βαριά δουλειά), είχα βγάλει την κάρτα και είχα σφίξει τις βίδες της ψύκτρας.Αρκετά μάλιστα.Είχα διαβάσει ότι κάποι το κάναν.

Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω.Στο μόνιτορ του rivatuner η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 62 ότι και να κάνω.....μήπως στις μνήμες γίνεται τίποτα?

Και δεν μου λες αυτη που την φτιαξανε δεν ξερανε να την σφιξουν παραπανω.Και εμενα ειναι

λιγο λασκα αλλα δεν τις εσφιξα.Πολυ πιθανον να οφειλεται απο εκει.Ξεσφιξε την λιγο και ο θεος βοηθος.

Link to comment
Share on other sites

Bill17 δεν έχεις άδικο αλλά παρασύρομαι και εγώ από αυτά που διαβάζω εδώ.

Και το γεγονός ότι υπάρχουν έμπειροι o/c's με παρασύρει πιο πολύ.

Anyway, το Fastwrite και το sideband addressing φαίνεται να διόρθωσαν την κατάσταση. Το χαζό είναι όταν είχα απενεργοποιήσει το sideband στο παλιό σύστημα τότε είχα πρόβλημα.....

Φίλε apocalypse είχες δίκαιο. Δεν μπορεί να clockάρει πολύ η μνήμη.

Αυτή την στιγμή είμαι στα 380/850 και είμαι σταθερός.Θα περιμένω να έρθουν και οι μνήμες πριν ξανατρέξω Doom3 και HL2.

Σας ευχαριστώ πολύ:flower:

Link to comment
Share on other sites

Wizard

Μου εξηγείς λίγο αυτό με τις μνήμες?

1)Πόσο λές ότι πρέπει να είναι αυτές οι τιμές?

2)Πώς βλέπω τι τιμές έχουν οι δικές μου και μέχρι πόσο μπορούν να πάνε?

3)Πώς αλλάζω τις τιμές αυτές?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.