Jump to content



Τι σκληρό προτείνετε μέχρι 120ευρώ


NisMo

Recommended Posts

Καταρχην τον εχω για αποθηκευτικο μεσο... Οποτε περιεχει πολλα αρχεια και τον εχω ολο ενα partition (δεν ξερω αν αποτελει δικαιολογια).

Ανοιγω φακελο με 15 Gb mp3 (οχι χυμα... σε 30 φακελους) και να φορτωνει 1-2 sec μεχρι να ανοιξει και να μου δειξει τους 30 φακελους...

θορυβος "ρεψιματος" συνεχης.... στο read/seek

Για μενα ΑΡΓΟΣ. Στο boot windows ειναι αξιοπρεπης αλλα περιμενα πολυ περισσοτερα αν οχι στον τομεα "ταχυτητα", σιγουρα στον τομεα "ησυχια".

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του θορύβου, έχω και γω το ίδιο παράπονο με τον 120άρι μου. Συνέχεια ενοχλητικό "ρέψιμο" κατά την αναζήτηση και ανάγνωση των δεδομένων.

Μόνο Maxtor από δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Με το θόρυβο και εμένα μου την έδωσε γιατί τις άλλες πηγές θορύβου τις εξάλειψα σημαντικά (cpu fan 2000rpm, 2*case fan 1800rpm). Πρόβλημα ταχύτητας όμως δεν έχω αν και δεν τον γέμισα ακόμη τον δίσκο.

Αυτό με τον αριθμό των αρχείων ίσως δεν έχει σχέση μόνο με το σκληρό αλλά και με το caching των ονομάτων των αρχείων, δηλ. το λειτουργικό.

Είχα διαβάσει αντικρουόμενες απόψεις για όλους τους σκληρούς πριν κάνω την αγορά. Τελικά είναι η πιο "τυφλή" αγορά σε ένα υπολογιστικό σύστημα, ειδικά στο υποκειμενικό θέμα του θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

τελικά με "ψήσατε", διάβασα και κάποια review που βγάζουν ταχύτερο τον maxtor οπότε μάλλον πάω για τον 250άρη με τα 16mb cache, με δεύτερη επιλογή τον seagate τον 250άρη (7200.8) λόγω της παραπάνω εγγύησης, ακόμα δεν αποφάσισα είμαι μεταξύ των 2, απλά θα περιμένω λίγες μέρες για να έχω τα χρήματα, εσείς τι θα διαλέγατε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, δεν έβρισκα σε καλή τιμή τον maxtor με τα 16mb και τον seagate τον 7200.8 όλοι τον βγάζουν αργό οπότε πήρα ένα western digital 200άρη ελπίζω να βγει οκ, ευχαριστώ για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.