Jump to content



LG 1980Q... Αξίζει;


Lefteris1442169079

Recommended Posts

Ποια είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο μοντέλο; http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168236

Τώρα έχω την 1730S και είμαι πολύ ικανοποιημένος αλλά μου δώθηκε και η ευκαιρεία αλλαγής! Αξίζει τα 500€ ή είναι νωρίς για 19" ? Υπάρχουν καλύτερα μοντέλα σε αυτή τη τιμή να κοιτάξω;

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο μοντέλο; http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168236

Τώρα έχω την 1730S και είμαι πολύ ικανοποιημένος αλλά μου δώθηκε και η ευκαιρεία αλλαγής! Αξίζει τα 500€ ή είναι νωρίς για 19" ? Υπάρχουν καλύτερα μοντέλα σε αυτή τη τιμή να κοιτάξω;

Aν είσαι πολύ ικανοποιημένος από την 1730s δεν χρειάζεται να δώσεις 200 ευρώ παραπάνω για την 1980Q.

Aπλά αγόρασε την LG1915s που είναι το δίδυμο αδελφάκι της 1730s σε 19".Ετσι θα επενδύσεις αλλού τα 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε επειδή έτυχε να τις δω δίπλα – δίπλα (1915 – 1980) δεν υπάρχει σύγκριση. Αν τα διαθέτης πήγαινε πρώτα σε κάποιο μαγαζί να τις δεις και θα καταλάβεις, τι θα καταλάβεις δλδ που δε θα κρατιέσαι….

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν άλλο 17'' άλλο 19'' - τεράστια διαφορά

κατά 2ον: η 1980 έχει DVI (πολύ σημαντικό)

3ον: το design της δεν παίζεται

4ον: σχεδόν ανύπαρκτο ghosting

γενικά οι 19αρες έχουν ωριμάσει για τα καλά

όχι βέβαια πως δεν υπάρχουν καλύτερες 19αρες (πχ η NEC 1970GX - αν δε σε ενοχλεί / σε άλλους αρέσει πολύ / το γυαλυστερό επίστρωμά της - είναι πολύ καλή)

Link to comment
Share on other sites

τα λεφτά της τα αξίζει είναι και γ@μ@ τις οθόνες...

Τα λεφτά της δεν τα αξίζει.Οπως και δεν τα αξίζει καμια ΤΝ οθόνη άνω των 350 Ευρώ.Με 500 ευρώ υπάρχουν πολύ καλές οθόνες και όχι απλα...παιγνιδο-οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ τότε να πάω σε άλλη μάρκα κάπου εκεί και πιο χαμηλά;; Θα ήθελα την εγγύηση που δίνει η Lg.. Τι λέτε;;;

Αν δεν βρω κάτι καλό σύντομα μάλλον θα την πάρω.. Δεν έχω και πολύ χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια παντως εχω την 1780Q που ειναι πρακτικα ιδιες και δεν εχω κανενα παραπονο ουτε σε games ουτε σε ταινιες!!!Εκτος φυσικα απο την ανομοιογενεια που εχει στο μαυρο οταν ειναι τελειως μαυρη η οθονη που νομιζω οτι συμβαινει σε ολες τις ΤFT.Τα συμπερασματα δικα σας.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει S-PVA με τιμή κάτω από 500€, για μένα είναι πεταμένα λεφτά τέτοιο ποσό για ΤΝ panel.

sa1901, έχεις μήπως κανένα νέο για την καινούρια Scenicview P19-2. Απ'ό,τι είδα κυκλοφόρησε ήδη στο εξωτερικό. Το pricerunner (κάτι αντίστοιχο του ελληνικού skroutz, για Γερμανία, Αγγλία, Γαλλία) την δίνει από € 444.86 (πολύ καλή τιμή, κατά την γνώμη μου).

Υπάρχει περίπτωση να έρθει στα κοντά και Ελλάδα; Από εγγύηση, τι παίζει; Γνωρίζει κάποιος κάτι; Δυστυχώς δεν τα καταφέρνω πολύ καλά με τα γερμανικά site.

Υπάρχει άλλη οθόνη, με αντίστοιχα χαρακτηριστικά, αλλά και τιμή;

ΥΓ. Από τότε που είδα τα specifications της συγκεκριμένης οθόνης, την έχω βάλει στο μάτι. Είναι άραγε τόσο καλή όσο φαίνεται;

ΥΓ2. Είχα κι εγώ στα υπ'όψιν την 1980Q (και σε αρκετά υψηλή θέση μάλιστα). Δυστυχώς δεν μπόρεσα να την βρω σε κάποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη, για να την δω κι από κοντά. Βρήκα όμως την αντίστοιχη 17'' και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα (καθαρά υποκειμενικό αυτό, no offense anybody).

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τι panel φορανε TN ή PVA???

FlexScan S1910

FlexScan S1910-AS

Model Variations S1910 (height adjustable stand), S1910-AS (ArcSwing stand)

Panel Size and Type 48 cm (19.0") TFT color LCD panel

Viewing Angles (H, V) 178°, 178° (at contrast ratio of 10:1)

Brightness / Contrast 250 cd/m2 / 1000:1

Response Time 16 ms (typical)

Midtone Response Time 12 ms

Native Resolution 1280 × 1024

Active Display Size (H, V) 376 × 301 mm / 14.8 × 11.9"

Viewable Image Size Diagonal: 481 mm / 19.0"

Pixel Pitch 0.294 × 0.294 mm

Display Colors 16.77 million from a palette of 1.06 billion

Link to comment
Share on other sites

Aν είσαι Hard Gamer πάρε την 1980Q και μη το σκέφτεσαι άλλο.Aν ασχολείσαι περισσότερο με άλλα πράγματα κοίτα και τις NEC1970NX,Iiyama 481S.Μη σε απασχολούν τα 25ms.Δεν είναι όπως των ΤΝ.Στις S-IPS άνετα θα παίζεις τα πάντα.Αν πάλι θέλεις πιο επαγγελματική οθόνη να μη "κολώνει" πουθενά υπάρχει η ακριβότερη NEC1980FXi.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές αγόρασα την 1980Q, είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εικόνα της, σε σχέση με τη 1730S που είχα, έχει πιο ζωντανά χρώματα και δείχνει καλύτερα λίγο το μαύρο χρώμα! Διαφορά τα δικά μου μάτια από αναλογική σε ψηφιακή εικόνα δεν είδαν! Μάλλον δε μπορώ εγώ να το ξεχωρίσω. (?..)

Αρνητικά, το ένα καμμένο pixel (βέβαια θα μου αλλάξουν την οθόνη την Τρίτη) και η βάση της που όπως είναι σχεδιασμένη, αν δεν την κρεμάσει κανείς στον τοίχο, πρέπει να έχει κενό από αυτόν περίπου στα 25 εκατοστά λόγω βάσης και καλωδίων...

Πιστεύω ότι δε θα μετανιώσω τα 500 παρα τρίχα που έδωσα αν και είναι πολύ νωρις για αγορά τέτοιας οθόνης! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.