Jump to content


Απορίες μνήμης...


vegito

Recommended Posts

δυο απορίες και βλέπουμε στην συνέχεια:

αν έχω athlonxp barton 3200+ με fsb400 τότε το peak bandwidth του είναι 3,2gb/s.

αν βάλω μνήμες pc3200 2χ512mb ddr400 σε διάταξη dual channel τότε θα έχω peak bandwidth 6,4gb/s.

1.σε αυτήν την περίπτωση όπου έχω διπλάσιο bandwidth ο cpu πως αντιδρά σε αυτό τον σωρό δεδομένων που δέχεται?

2.και αν του βάλω μνήμες που θα έχουν bandwidth μικρότερο από 3.2gb/s τι θα γίνει?

ευχαριστώ...

στην συνέχεια θα υπάρξουν και άλλες απορίες... :043: ..

Link to comment
Share on other sites

Ο Athlon XP ειτε εχει dual channel ειτε single channel δεν τον ενδιαφερει καθως μπορει να εχεις τα 6.4GB/s απο το northbridge μεχρι της μνημες ΑΛΛΑ ομως απο το northbridge μεχρι την CPU με το 200ΜΗz DDR FSB του Αthlon(400 δηλαδη) εχεις μονο 3.2GB/s δηλαδη με λιγα λογια οι Athlon XP δεν εκμεταλλευονται το dual channel υπαρχει μια μικρη βελτιωση στις επιδωσεις αλλα οχι τιποτα συγκλονιστικο.....

Πιστευω να μην σε μπερδεψα παραπανω αλλα οπως καταλαβες ο CPU δεν θα παρει ποιο πολλα δεδομενα γιατι εχει bottleneck απο το FSB του.

Την δευτερη ερωτηση δεν την καταλαβα αλλα για θες μνημες DDR400 για 400ΜΗz CPU........

Link to comment
Share on other sites

o athlonxp που αναφέρω αποτελει παράδειγμα για να γίνει κατανοητό αυτό που θέλω:

άρα στην ερώτηση1 η απάντηση που δίνεις είναι ότι όσο bandwidth και να δώσω εγώ στον cpu αυτός θα ωφεληθεί τα μέγιστα μόνο που μπορεί να σηκώσει είτε 3,2gb/s είτε 32gb/s?σωστά?

η ερώτηση 2 λέει:αν πχ του βάλω μια μνήμη pc2700 ddr333 σε single channel Οπότε bandwidth 2,6gb/s τότε ο cpu πως θα συμπεριφερθεί?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα καταλαβες o Αthlon ΧP 3200+ μονο μεχρι 3.2GB/s μπορει να δει δεν ειναι θεμα συμπεριφορας του CPU απλα αν εχεις 3200+ πρεπει να παρεις DDR400 μνημες αλλιως θα παιζεις με διαιρετη στις μνημες.............

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.