Jump to content



υγρες αποριες....


amartolos

Recommended Posts

hello guys,προσφατα προμηθευτικα ενα ολοκληρομενο κιτ υδροψυξης (bigwater),τις επομενες μερες θα το εγκαταστησω αλλα εχω μερικες αποριουλες

το radiator μπορω να το τοποθετησω ξαπλωμενο στo εμπρος τμημα του case η πρεπει να εχει τετοια θεση ωστε να αεριζεται οσο το δυνατον καλυτερα το πισω μερος την κυψελης??

post-91-1416071541,5252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια εχω συνδεσει το κιτ(εκτος υπολογιστη) και δουλευει μια χαρα,αλλα παλι μου γεννηθηκαν 2 αποριες

1)το υγρο στο tank ειναι ελανιστα πανω απο την ενδειξη LOW.. τι να κανω??να συμπληρωσω υγρο

2) αν ναι συμπληρωνω ανοιγοντας την ταπα της αντλιας που βρισκεται στο επανω μερος της ,η ακολουθω την διαδικασια που εκανα κατα το αρχικο γεμισμα?? χιχιχ ειμαι πολυ ασχετος??

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσεις, βγάλε την αντλία από το ρεύμα, άνοιξε την τάπα, συμπλήρωσε υγρό, κλείσε τάπα βάλε στο ρεύμα αέρα...

Το Aquarius κάθε 3 βδομάδες θέλει συμπλήρωμα, δεν είναι πρόβλημα, απλά να συμπληρώνεις όσο χρειάζεται από την τάπα του, χωρίς να λειτουργεί η αντλία.

Link to comment
Share on other sites

εαν το βαλεις ξαπλωμενο βαλτου ποδαρακια ωστε να εχει διοδους ο αερας (in-out)

γενικοτερα σιγουρεψου οτι υπαρχει ικανοποιητικο air flow που θα κραταει το ψυγειο σου δροσερο!

ακομα κ ορθιο να το βαλει με τη μια πλευρα να ακουμπαει σε καποιο τειχομα του case δε θα κανεις δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 12:59]

γαμ@το πολύ ωραίο αυτο το ψυγείο..

Ωραίο αλλά σωληνωτό... (Προτιμώ τα κυψελωτά) Αν σου αρέσει τόσο πολύ μπορείς να πάρεις ψυγείο καλοριφέρ απο BMW E36 από μαγαζί ανταλλακτικών με 40. Σχεδόν ίδια είναι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

γαμ@το πολύ ωραίο αυτο το ψυγείο..

Oλα σχεδον τα αυτοκινητα μετα το '90 χρησιμοποιουν σωληνωτα τετοιου τυπου για τη χρηση του καλοριφερ,

αν ψαξεις στα μεταχειρισμενα θα τα βρεις με 20

Link to comment
Share on other sites

πριν

stock ψυκτρα intel

με τους ενεμιστηρες του case ανοικτους 7v-12v

idle 45-46 βαθμους σε cpu(fan speed 2700-2800) και 32 σε mobo

full load 65-67 '' (fan speed 3600) ...............35 ''

μς τους ανεμιστηρες κλειστους τελειως πανω κατω τα ιδια

idle 46-47 σε cpu (2700 fan speed) και 40 mobo

full load 67 σε cpu (3600 fan speed) και 48 σε mobo

η αποδοση του bigwater επηρεαζεται κατα πολυ απο to aifrlow στο κουτι

οι ανεμιστηρες ολοι off

idle 50 σε cpu και 40 σε mobo

full load -----(η θερμοκρασια του επεξεργαστη συνεχως αυξανονταν ανοιξα τους ανεμιστηρες οταν η θερμοκρασια ειχε φτασει στους 64..) 48 σε μobo

με τους ανεμιστηρες ανοικτους(εναν η περισσοτερους) 7-12v

idle 41 σε cpu 32 mobo

full load 52 cpu 35 mobo

σε ολα τα παραπανω ο 12αρης του radiator δουλευε στα 7v που ειναι εντελως αθορυβος

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα μια εγκατασταση w/c σε antec p160 και μου αρεσε πολυ.

Το ψυγειο (assetek) ηταν τοποθετημενο ακριβως στην θεση του 12" για την εξοδο του αερα, εβαλε και τον 12αρη πριν το ψυγειο και ηταν μια χαρα και πολυ ομορφο, το μονο που δεν ξερω ειναι πως τα στηριξε! υποθετω οτι βιδωσε το ψυγειο στο κουτι, αλλα δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι!

τσεκαρετε το εδω: http://www.net-forums.net/forums/index.php?showtopic=17306 προς το τελος της σελιδας!

Link to comment
Share on other sites

Αμαρτολε αμαρτυσες! ..

εισαι ψηλα στις θερμοκρασιες ....

οπως ειπε και ο Gl0bAlZer0 βγαλε το ψυγειο εξω και θα δεις αποτελεσματα...

βεβαια το κουτακι σου ειναι κουκλι οπως ειναι τωρα αλλα....

Οver clock εχεις κανει????? Η εισαι stock speed?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.